امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵

دود نابودی تالاب صالحیه در چشم كرجی ها بعلاوه تصاویر

دود نابودی تالاب صالحیه در چشم كرجی ها بعلاوه تصاویر هم ماشین: مدیركل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار داشت: اگر از الان به فكر احیا تالاب صالحیه نباشیم عواقب بدی در انتظار استان خواهد بود؛ این عواقب در كنار تالاب الله آباد قزوین كه اثرات آن متوجه استان البرز است بیشتر تهدید كننده خواهد بود.


فردین حكیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه تالاب صالحیه یك تالاب فصلی در البرز است كه اهمیت آن از سال 94 بیشتر به چشم آمد اظهار داشت: طی این مدت شاهد حضور بیش از 100 گونه جانوری در این تالاب بوده ایم.
حكیمی اضافه كرد: تالاب صالحیه از دو نظر برای ما اهمیت زیادی دارد؛ یكی اینكه می تواند بعنوان پهنه آبی جاذبه گردشگری باشد در این مدت هم عكاسان و علاقه مندان به محیط زیست زیادی از این مكان دیدن داشته اند و با وجود تعداد بالای گونه های جانوری تنها نقطه ای بود كه شكار در آن وجود نداشت.

تالاب صالحیه یكی از كانون های گرد و غبار استان می شود؟
وی ادامه داد: دوم اینكه در صورت عدم رسیدگی به این تالاب ممكن است در كنار 9 كانون گرد و غباری كه در استان شناسایی شده این تالاب هم به یكی از كانون های گرد و غبار استان تبدیل گردد.
مدیركل حفاظت محیط زیست البرز تصریح كرد: با عنایت به این مسائل بود كه سال قبل حق آبه تالاب صالحیه پیگیری و تالاب احیا شد و در كمتر از 10 روز پرندگان زیادی به سمت آن مهاجرت كردند و حتی شاهد زادآوری آنان هم بودیم.

كاشت نهال های مقاوم به خشكی از راهكارهای نجات تالاب است
وی با اشاره به اینكه در طول این مدت طرح های متعددی در اراضی تالاب اجرا شده است اظهار نمود: یكی از این اقدامات كاشت نهال های مقاوم به خشكی است اما در كنار آن لازم است به یك سری عوامل تخریبی مثل شترهای سرگردانی كه مشخص نمی باشد چه كسی صاحب آنهاست هم توجه گردد.

شترهای سرگردان اطراف تالاب چه می كنند؟
حكیمی ادامه داد: این شترها در تمام طول سال مشغول تخریب طبیعت اطراف تالاب و یكی از عوامل اصلی تهدید كننده منطقه هستند؛ علاوه بر این حضور دام زیاد هم به منطقه صدمه می زند.

تالاب احیا نشود عواقب بدی در انتظار البرز خواهد بود
وی از پیشنهاد تشكیل كمیته احیا تالاب صالحیه به كمیته مبارزه با گرد و غبار استان اطلاع داد و اظهار داشت: در هر حال اگر از الان به فكر احیا این تالاب نباشیم عواقب بدی در انتظار استان خواهد بود؛ این عواقب در كنار تالاب الله آباد قزوین كه اثرات آن متوجه استان البرز است بیشتر تهدید كننده خواهد بود.

خاك اطراف تالاب صالحیه بیش از اندازه شور است
این مسئول به شوری بیش از اندازه خاك این مناطق اشاره و اعلام نمود: ادامه روند خشك شدن تالاب صالحیه، انتشار نمك را به مساله ای تهدید كننده برای استان تبدیل نموده است.

باید به فكر تامین منابع آب پایدار برای تالاب صالحیه باشیم
حكیمی تصریح كرد: همین گوشزدها و پیگیری ها سبب شد تا امسال یك بودجه 200 میلیون تومانی برای احیا تالاب صالحیه و الله آباد و مطالعات تعیین نیاز آبی و شناسایی عوامل تهدید كننده اختصاص یابد. باید به فكر تامین منابع آب پایدار برای تالاب صالحیه باشیم و ما قول می دهیم كه این مورد را پیگیری نماییم چون تالاب صالحیه باید حفظ شود.

كانال های حفر شده در اراضی منتهی به تالاب صالحیه تاییدیه زیست محیطی ندارد
حكیمی در بخش دیگری از صحبت های خود به كانال هایی كه در اراضی منتهی به تالاب صالحیه حفر شده است هم اشاره نمود و اظهار داشت: این كانال ها زمانی كه هنوز استان البرز تشكیل نشده بود بدون تاییدیه زیست محیطی حفر شده است.
وی ادامه داد: هدف از حفر این كانال ها جلوگیری از پیشروی نمك به اراضی جانبی و كاهش شوری خاك بوده است اما متاسفانه به علت عدم توجه به مسائل زیست محیطی و با وجود هزینه زیاد برای حفر این كانال ها، نتیجه برعكس بوده و نه تنها از پیشروی نمك جلوگیری نشده بلكه بر میزان شوری هم افزوده شده است.


1397/03/22
15:21:54
5.0 / 5
5144
تگهای خبر: آب , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.