امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶
رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت:

غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج الزامی است

غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج الزامی است هم ماشین: رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت اظهار داشت:  هیچ  اجباری در انجام مشاوره های ژنتیك وجود ندارد، اما بر مبنای قانون،  غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج الزامی است تا افراد ضمن آگاهی از موقعیت خود نسبت به ادامه روند مراحل ازدواج اقدام نمایند


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا و به نقل از وبدا، دكتر اشرف سماوات نقش مشاوره های ژنتیك را در گسترش پوشش خدمات ژنتیك زمان ازدواج، بسیار مهم و اساسی دانست و اظهار نمود: تكمیل زیرساخت های مورد نیاز خدمات ژنتیك زمان ازدواج در دانشگاههای علوم پزشكی از سال ۱۳۹۰ به صورت مقدماتی و از سال ۱۳۹۴ به صورت جدی، شروع شد. خوشبختانه مشاورههای ژنتیك كه از دوران گذشته و از سال ۱۳۷۶ در كشور سازماندهی شده بود، برای اهداف بزرگ برنامه تحول نظام سلامت، دوباره سازماندهی شد.

وی خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت، خدمات ژنتیك شامل مشاوره و تشخیص ژنتیك را به صورت كمی و كیفی گسترش داده است تا بتواند خدمات ژنتیك بسیاری را كه در بستر تحول سلامت بوجود آمده حمایت كند. اعتقاد داریم تا آخر برنامه ششم توسعه باید بتوانیم به هدف مشخص شده در برنامه تحول سلامت و برنامه عملیاتی دانشگاههای علوم پزشكی در خصوص كاهش ۵۰ درصدی بیماری های ژنتیك اولویت دار، دست پیدا نماییم تا در یك بازه زمانی ۱۰ ساله، این بیماری ها ۸۰ تا ۹۰ درصد كاهش پیدا كند.

رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت با اشاره به عرضه خدمات ژنتیك در زمان ازدواج به زوجین، اضافه كرد: پوشش این خدمات با سرعت در حال افزایش می باشد و وزارت بهداشت بر تقویت این پوشش، نظارت دارد و آموزشهای استانداردی را به صورت حضوری و غیرحضوری به دانشگاه های علوم پزشكی عرضه میكند. هیچ الزامی در انجام مشاورههای ژنتیك وجود ندارد، اما بر مبنای قانون غربالگری ژنتیكی زوجین در زمان ازدواج، الزامی است تا افراد ضمن آگاهی از موقعیت خود نسبت به ادامه روند مراحل ازدواج اقدام كنند؛ با این حال مشاورههای ژنتیك به صورت اختیاری به افرادی عرضه میشود كه در غربالگری به آنها اطلاعات و آگاهیهای لازم رسانده شده است.

او همینطور افزود: به جهت اینكه به ازدواج مردم صدمه وارد نشود، به آنها اجازه می دهیم پیش از ازدواج یا پیش از بارداری، به مشاوره های ژنتیك رجوع كنند. خوشبختانه هم اكنون وضعیت ژنتیك با دهه های گذشته قابل مقایسه نیست و به میزان قابل توجهی پیشرفت كرده است. زمانی به علت اینكه خانواده ها با مشكل خانوادگی روبرو بودند، میگفتیم كه شما راهی برای ازدواج و زندگی مشترك ندارید، اما هم اكنون، چندین راه برای داشتن ازدواج و فرزند سالم به زوجین پیشنهاد می گردد. این مورد كمك و حمایت بزرگی برای آنهاست و اگر خانوادهای بخواهد فرزند سالمی داشته باشد، مانعی برای آن وجود ندارد.

رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت درمورد هزینه های خدمات ژنتیك و پوشش بیمه برای این خدمات، اظهار داشت: تنها بعضی از خدمات ژنتیك تحت پوشش بیمه قرار دارند. البته در هیچ كجای دنیا همچون ایران، پوشش یكباره خدمات ژنتیك قابل انجام نیست و این توقع بسیار زیادی است. برای افزایش پوشش بیمه خدمات ژنتیك، ابتدا باید اولویتها را مشخص و از انجام آزمایشهای بی مورد پرهیز نماییم و به حداقل رسانیم تا بیمهها از این راه منتفع شوند و منابع صرفه جویی شده را به پوشش خدمات مورد نیاز بیماری های در اولویت، اختصاص دهند.

سماوات در ادامه بیان كرد: بر مبنای ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت ملزم به غربالگری ژنتیكی در زمان ازدواج شده و در صورت نیاز، باید مشاورههای ژنتیك صورت گیرد. در این راستا هزینه زوجین بی بضاعت توسط نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی تقبل می شود؛ ازاین رو افراد بی بضاعت هم در این زمینه حمایت خواهند شد.

به قول رییس اداره ژنتیك وزارت بهداشت، خیریهها میتوانند بدون دخالت فنی و با رعایت استانداردهای وزارت بهداشت، خدمت، ارجاع و سطح بندی، به وزارت بهداشت و مردم در كاهش بیماریهای ژنتیكی و معلولیت كمك كنند.

سماوات با اشاره به اینكه غربالگری ژنتیك زمان ازدواج، به تنهایی هیچگاه نمی تواند معلولی تها را كم كند، اضافه كرد: غربالگریهای ژنتیك باید در دوران مختلف زندگی مانند زمان ازدواج، حاملگی، نوزادی، كودكی و میانسالی صورت گیرد تا بیماری های ژنتیكی كاهش پیدا كنند.1397/03/17
21:27:58
5.0 / 5
4551
تگهای خبر: خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.