امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱
یك مقام مسئول خبر داد:

تلاش وزارت راه وشهرسازی برای افزایش تاب آوری شهرها در برابر زلزله

تلاش وزارت راه وشهرسازی برای افزایش تاب آوری شهرها در برابر زلزله هم ماشین: رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار داشت: اقدام های پیشگیرانه در برابر مخاطرات طبیعی و كاستن خسارات آن، مهم ترین اقدام عملی برای حفظ منابع ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی است.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد شكرچی زاده اظهار داشت: كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی به مسئولیت مركز تحقیقات، كارگروه حمل و نقل به مسئولیت معاونت حمل و نقل وزارتخانه و كارگروه تامین مسكن به مسئولیت بنیاد مسكن انقلاب اسلامی همچون كارگروه هایی هستند كه مسئولیت آنها با وزارتخانه است و كارهایی را در این راستا انجام می دهند.
وی با تاكید بر اینكه در استان ها، مسئولیت كارگروه های زلزله و حمل و نقل برعهده مدیران كل راه و شهرسازی است، در مورد اهمیت مسئولیت كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی، تصریح كرد: وجود مخاطرات طبیعی گوناگون در كشور ایران همچون زلزله، فرونشست، رانش زمین و ریزش سنگ، فروریزش، سیل و یافتن راهكارهای مناسب برای مدیریت بحران هریك از آن مخاطرات در كشور، یكی از دلایل اهمیت این كارگروه و فعالیت هایی است كه در این راستا انجام می گردد.
شكرچی زاده ادامه داد: پراكندگی المان های مختلف تحت مسئولیت وزارتخانه در سرتاسر سرزمین ایران، نظیر جاده ها، راه آهن، بنادر، فرودگاه ها و نقش دو سویه این المان ها از دیگر مواردی است كه اهمیت این كارگروه را نشان داده است. زیرا از سویی خود در برابر مخاطرات صدمه پذیرند و از طرفی دیگر در زمان بحران باید خدمات مناسب ارائه دهند.
رئیس كارگروه مخاطرات زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی خاطرنشان كرد: ریسك مخاطرات طبیعی در حیطه های مسئولیتی وزارت راه و شهرسازی بسیار بالا است و در عین حال، مخاطرات طبیعی، سالیانه خسارت های اقتصادی قابل ملاحظه ای را بر پیكره مستحدثات، ابنیه ها و المان های متنوع تحت اختیار وزارت راه و شهرسازی وارد می كنند.
وی همینطور اظهار داشت: اقدام های پیشگیرانه در برابر مخاطرات و كاستن خسارت های آن، مهمترین اقدام حفاظت منابع ملی و ملموس ترین اقدام عملی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است. اهمیت كارگروه زلزله و لغزش لایه های زمین، ابنیه، ساختمان و شهرسازی هم دقیقا از این منظر، قابل توجه ویژه است.
شكرچی زاده در بیان ضرروت تشكیل ساختار وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود: برقراری ارتباط ملموس و تنگاتنگ بین مركز و كلیه نهادهای تابعه وزارت راه و شهرسازی در زمینه مخاطرات زمین شناختی همچون زلزله، زمین لغزش، ریزش سنگ، فرونشست زمین، فروریزش زمین علت تشكیل این گروه است.
رئیس مركز تحقیقات راه مسكن و شهرسازی پنج هدف عمده تشكیل این كارگروه را اینگونه عنوان كرد: اقدامات یكپارچه و هماهنگ و اجتناب از كارهای تكراری، مستندكردن و عرضه گزارش های كارشناسی فوری به وزیر محترم و هیات دولت در زمان مخاطرات، در اختیار قراردادن نتایج مطالعات انجام شده به ادارات كل و سایر نهادهای تابعه، لزوم پایش وضعیت المان های تحت مسئولیت وزارت و بررسی تاثیرپذیری آنها از مخاطرات رخ داده و میزان استقامت آنها در برابر مخاطرات و در نهایت انجام سامان یافته وظایف محوله كارگروه های زلزله در سرتاسر بدنه وزارت از حیث نوع مخاطرات تهدیدكننده، میزان صدمه پذیری ساختمان ها، ابنیه، تاسیسات و... و عرضه روش های كاهش ریسك و افزایش تاب آوری همچون اهداف كلانی است كه انتظار می رود این كارگروه در جهت تحقق آنها گام بردارد.

1397/02/23
15:39:49
5.0 / 5
4800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.