امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹
مهر گزارش می دهد؛

تغییر ذهنیت مردم از حمل و نقل، جایگاه سفرهای هوایی بالاتر از ریلی

تغییر ذهنیت مردم از حمل و نقل، جایگاه سفرهای هوایی بالاتر از ریلی هم ماشین: تغییر انگاره های ذهنی مردم از سفرهای نوروزی سبب شد تا علی رغم كاهش استفاده از حمل و نقل عمومی، صنعت هوانوردی بتواند از رشد خوبی برخوردار بوده و حتی جای تردد ریلی را بگیرد.



به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، نوروز امسال سفرهای نوروزی در بخش های مختلف با رشد چندان مناسبی برخوردار بوده است كه علت آن می تواند توسعه شبكه آزادراه ها و بزرگراه ها در سال های اخیر و همینطور افزایش تولید خودرو باشد كه در نتیجه، امكان سفر با خودروی شخصی را برای همگان فراهم نموده است.
حمل و نقل عمومی جاده ای، ناموفق در بازاریابی سفرهای نوروزی
در این میان آنچه بیش از سایر موردهای حمل و نقل، نتوانست بازار خوبی برای مسافرت های نوروزی فراهم كند، حمل و نقل عمومی جاده ای( اتوبوس و مینی بوس) و قطار بود. كاهش میزان مسافرت با اتوبوس می تواند به راحت تر بودن سفرهای خانوداگی و گشت و گذارهای نوروزی با استفاده از خودروی شخصی برگردد. موضوعی كه داوود كشاورزیان، رئیس سابق سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم در دی ماه سال ۹۶ در گفتگو با خبرنگار مهر به آن اشاره نمود و اظهار داشت: ما انتظار نداریم كه مردم سفرهای تفریحی ایام پیك سال را با استفاده از خودروهای عمومی جاده ای به خصوص ناوگان اتوبوسرانی بین شهری انجام دهند.
وی ادامه داد: سازمان راهداری بیشتر بر مبحث توسعه سفرهای كاری و دانشجویی با استفاده از اتوبوس اصرار دارد كه متأسفانه در سال های اخیر حتی این موارد هم به بخش تردد با خودروی شخصی منتقل و به كاهش سهم اتوبوس ها از سفرهای كاری و دانشجویی منجر گردیده است. با این حال در سال های اخیر شاهد كاهش تردد با اتوبوس در سفرهای نوروزی شده ایم؛ به گونه ای كه در نوروز ۹۵ نزدیك به ۸ و نیم میلیون نفر با اتوبوس جابه جا شدند كه این رقم در نوروز ۹۶ به حدود ۸ میلیون نفر كاهش پیدا كرد كه كاهش حدود ۶ درصدی را تجربه كرده است.
همچنین بر مبنای آمار اعلام شده از جانب وزارت راه و شهرسازی تا روز یازدهم فروردین نیز، كمی بیش از ۶ میلیون نفر از اتوبوس بهره برده اند كه با عنایت به افزایش ترددها در ایام ۱۲، ۱۳، ۱۴ و ۱۵ فروردین كه آخرین روز محاسبه سفرهای نوروزی است، احتمال دارد این رقم به حدود ۷ میلیون نفر برسد كه در مقایسه با نوروز ۹۶ كاهش حدودا ۱۰ درصدی را در بخش حمل و نقل عمومی جاده ای (اتوبوس) شاهد خواهیم بود. این مورد نشانگر ناكارآمدی سرمایه گذاری در حمل و نقل جاده ای مسافر است.
افزایش سفرهای ریلی با زور یارانه های دولتی
در بخش ریلی هم باآنكه در سال های اخیر، با افزایش مسیرهای ریلی مانند تهران- همدان و تهران-كرمانشاه مواجه بودیم، اما كماكان به علت پایین بودن سرعت قطارهای مسافری در ایران، نتوانسته ایم سفرهای ریلی را جایگزین سفر با خودروی شخصی نماییم.
سعید محمدزاده، مدیرعامل شركت راه آهن در نشست خبری خود در ۲۴ اسفندماه با اشاره به افزایش ۶ درصدی حمل ریلی مسافر در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ اظهار داشت: این در شرایطی است كه در بخش قطارهای حومه ای ۱۶ درصد افزایش تردد داشته ایم.
وی در عین حال از یارانه ۸۰۰ میلیارد تومانی دولت به حمل و نقل ریلی مسافر اطلاع داد.
همچنین محمد رجبی، مدیرعامل شركت رجاء كه مجری قطارهای حومه ای است در گفت وگو با خبرنگار مهر از وجود بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی دولت به این شركت بابت قطارهای حومه ای اطلاع داده بود.
وی تصریح كرد: بعنوان مثال قطار حومه ای تهران ـ قم كه از مسافران ۴ هزار تومان دریافت می شود، هزینه ای حدودا ۱۵ هزار تومانی برای این شركت به دنبال دارد كه دولت یارانه های مربوط به قطارهای حومه ای را پرداخت نمی كند.
به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، به نظر می رسد بخش مهمی از آنچه بعنوان افزایش میزان سفرهای ریلی اعلام شده، به سفرهای حومه ای برمی گردد كه به علت ارزانتر بودن نسبت به سایر موردهای حمل و نقلی و علی رغم زمان زیادی كه از مسافران می گیرد، باز هم با استقبال مواجه می باشد. بعنوان نمونه قطار حومه ای تهران ـ قم در بلیت مسافران در سفر عصرگاهی زمان حركت قطار را ۱۵: ۴۰ دقیقه و زمان ورود قطار به ایستگاه قم را ۱۹: ۵۵ دقیقه عنوان كرده است كه به مفهوم انجام این سفر در مدت ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه است این د رحالی است كه مسافرانی می توانند با خودروی شخصی این مسیر را در یك ساعت و نیم طی می كنند؛ ولی از آنجایی كه خودروهای شخصی این مسیر، مبلغی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان از مسافران دریافت می كنند، مردم به استفاده از قطار حومه ای روی آورده اند.
بنابراین نه تنها توسعه قطارهای مسافری برای دولت به صرفه نیست، بلكه حتی همین رشد استقبال مسافران نوروزی از مود حمل و نقل ریلی هم به نظر می رسد تا حدودی به قطارهای حومه ای وابسته است و ازاین رو در صورتی كه دولت یارانه قطارهای مسافری را لغو كند و قرار باشد نرخ بلیت قطار همانند نرخ هواپیما آزادسازی شود، شاهد ریزش شدید مسافرت با قطار خواهیم بود. با این حال با عنایت به بالا بودن امنیت سفر با قطار نسبت به سایر شقوق حمل و نقل به خصوص بالا بودن آمار كشته های تصادفات جاده ای، توسعه حمل و نقل قطار مسافری و كوشش برای انتقال مسافران از جاده به ریل، امری اجتناب ناپذیر است.
محمدحسین رضاییان، كارشناس ارشد صنعت حمل و نقل ریلی هم در گفتگو با خبرنگار مهر، سال قبل اعلام نموده بود كه تنها راه پیشِ روی وزارت راه و شهرسازی باری افزایش استقبال از قطارهای مسافری، جدا كردن خطوط ریل حمل و بار و مسافر از یكدیگر و احداث خطوط راه آهن قطارهای برقی و سریع السیر است.
گفتنی است در نوروز ۹۵ بیش از ۱ میلیون و ۷۴۰ هزار نفر با قطار به سفر رفتند كه این آمار در نوروز ۹۶ و بعد از ۵ سال كاهش پی به دنبال تعداد مسافران قطار، با افزایش روبه رو شد و به ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار نفر رسید. ضمن اینكه تا روز یازدهم فروردین هم تعداد مسافران ریلی به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است كه با عنایت به باقی ماندن ۴ روز تا آخر سفرهای نوروزی، احتمال رسیدن این شاخص به ركورد ۲ میلیون نفر وجود دارد. به خصوص كه بر مبنای آمار به صورت میانگین در هر روز، ۱۰۰ هزار نفر سفر با قطار در روزهای نوروز ۹۷ انجام شده بود. این در شرایطی است كه وزارت راه و شهرسازی در سال قبل همه قطارهای بالای ۳۵ سال را از رده خارج كرده و تنها ۵۲ دستگاه واگن مسافری جدید در سال ۹۷ وارد ناوگان حمل و نقل ریلی شد.
افزایش سفرهای دریایی مدیون توسعه گردشگری دریایی
در بخش مسافرت های دریایی هم به دلیل افزایش زیرساخت های گردشگری دریایی به خصوص افزایش تعداد اسكله های بنادر جزایر قشم و هرمز با استفاده از ۷ فروند اسكله قابل حمل و سیار، افزایش تعداد ناوگان مسافری دریایی با استفاده از به آب اندازی ۳ فروند كشتی مسافری ۱۵۰ نفره نوساز در اسفندماه سال قبل، تبلیغات گسترده توسعه گردشگری دریایی از جانب سازمان بنادر و دریانوردی و همینطور اختصاص بسته های تشویقی و حمایتی به سرمایه گذاران در حوزه گردشگری دریایی، كاهش روزهای مواج خلیج فارس در نوروز امسال و مواردی این چنینی سبب شد تا میزان سفرهای دریایی هم با رشد خوبی مواجه شود.
صنعت هوانوردی در حال رشد قابل توجه
با این حال آنچه در بخش سفرهای نوروزی بیشترین توجه را به خود جلب كرد، افزایش میزان مسافران هوایی بود كه از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوروز ۹۵ به ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار نفر در نوروز سال قبل رسیده است. امسال هم به صورت متوسط روزانه ۹۰۰ پرواز و در فرودگاه های كشور انجام شد و به صورت میانگین ۱۲۰ هزار نفر در هر روز با استفاده از هواپیما جابجا شدند كه سبب شد تا سهم حمل و نقل هوایی كه در سال های گذشته پایین ترین سهم جابه جایی مسافر را در بین سایر گونه های حمل و نقل داشت، در رتبه دوم پس از جاده ای و بالاتر از حمل و نقل ریلی و دریایی بایستد.
وزیر راه و شهرسازی هم در ایام پایانی سال ۹۶ از افزایش ۴۰ درصدی تقاضای سفر با هواپیما در كشور بعد از افزایش تعداد ناوگان و همینطور آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ظرف ۲ سال قبل اطلاع داده بود.
داوود ربیعی، كارشناس ارشد صنعت هوانوردی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علل افزایش تقاضا برای سفر با هواپیما اظهار داشت: چندین عامل در افزایش سهم بخش هوانوردی از سهم حمل و نقل مسافر در كشور مؤثر بوده است. نخست آنكه افزایش ناوگان ای تی آر و به دنبال آن افزایش مسیرهایی كه با استفاده از این تایپ و با قیمت مناسب بوجود آمده است، اثرگذار بوده است؛ ضمن اینكه بعنوان مثال فرودگاه های شهرهای شمالی كشور كه به علت افزایش پروازهای ای تی آر چند صباحی است كه رونق گرفته اند، در افزایش استقبال از سفرهای هوایی نوروزی مؤثر بوده است. شهرهای مسافرخیزی چون رامسر، رشت، ساری و گرگان كه به علت افزایش سفر با ای تی آر در ماه های اخیر، توانسته بخش مهمی از سهمیه سفرهای جاده ای را به خود اختصاص دهند.
وی اضافه كرد: از دیگر عوامل توسعه سفرهای هوایی، اهیمت پیدا كردن صنعت هوانوردی در كشور است باآنكه در ماه های گذشته سانحه هوایی دردناكی داشتیم، اما سبب شد تا میزان آگاهی و دانش مردم از صنعت هوانوردی و لازمه توسعه آن افزایش یابد.
این كارشناس صنعت هوانوردی با اشاره به افزایش تعداد شركت های هواپیمایی كه سبب توسعه رقابت میان ایرلاین ها شده است، اظهار داشت: این اقدام سبب شده تا بخش های بازرگانی ایرلاین ها هم به روش های متعددی برای افزایش فروش بلیت روی بیاورند كه درنتیجه امسال برای نخستین بار دیدیم كه در هر زمانی از اسفند ماه و حتی در طول تعطیلات نوروز، مردم بلیت هواپیما می خواستند، می توانستند با استفاده از روش های الكترونیكی خریداری كنند. این در حالی بود كه در سال های گذشته از اوایل اسفند ماه با كمبود بلیت هواپیما و نهایتا تولید بازارسیاه آن روبه رو می شدیم.

1397/01/14
14:05:29
5.0 / 5
4741
تگهای خبر: تردد , تولید , جاده , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.