امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۰۲

انتقاد سردار فدوی از ضعف سازمان بنادر در اعمال حاكمیت دریایی

انتقاد سردار فدوی از ضعف سازمان بنادر در اعمال حاكمیت دریایی هم ماشین: فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: طبق كنوانسیون های بین المللی سازمان بنادر باید در حوزه دریا اعمال حاكمیت كند اما این كار را نكرده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، سردار علی فدوی در بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی با اشاره به اینكه وارد ۴۰ سالگی انقلاب شده ایم، اظهار داشت: دستگاه های حاكمیتی در حوزه دریا در این سالها اعمال حاكمیت نكرده اند. من گذشته های تلخ را یادآوری نمی كنم ولی چرا در مورد تخلفات كشتی های مرك و آلپاین اعمال حاكمیت نكردیم. اینها به حقوق مردم ایران تجاوز كرده بودند.
وی با اشاره به اینكه هیچ كشتی در خلیج فارس خودش را ملزم به رعایت محیط زیست نمی كند، اضافه كرد: لكه های نفتی كشتی ها در خلیج فارس وجود دارد اما هیچ كس آن را پیگیری نكرده است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: سال قبل در بخش گردشگری دریایی اتفاقات خوبی در جزیره كیش رخ داد و یك شركت خصوصی كشتی گردشگری مستقر كرد. همه مسئولان هم با آن عكس یادگاری گرفتند اما با تغییر دولت و تغییر مدیریت در جزیره كیش آن مجموعه به خاك سیاه نشست. آن وقت شما انتظار دارید بخش خصوصی در توسعه دریایی كشور حضور داشته باشد؟
سردار فدوی خاطرنشان كرد: هم اكنون ۶ كشور آمریكا، انگلیس، فرانسه، نیوزیلند، استرالیا و كانادا به مثابه یك كشور در حوزه حمل و نقل دریایی فعالیت می نمایند اما ۱۰ سال است كه از آبراهی كه ما تعیین كرده ایم عبور می كنند و حتی یك بار هم تخطی نكرده اند. اگر مكالمات ما با كشتی های آمریكائی را بشنوید فكر نمی كنید كه این كشتی متعلق به آمریكا است. چون كه كاملاً از نیروی دریایی سپاه تمكین می كنند.
وی بیان داشت: سازمان بنادر و دریانوردی باید به كشتی ها حتی كشتی های جنگی اعلام نماید كه از كدام آبراه برود، نه نیروی دریایی سپاه؛ ما اجرا كننده هستیم، دستگاه سیاست گذار سازمان بنادر است و قوانین و كنوانسیون های بین المللی هم سازمان بنادر را به رسمیت می شناسد. من ۵ روز پیش این مورد را به محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر اعلام كردم.
وی تصریح كرد: چند وقت پیش یك كشتی هندی كه در حال تخلیه مخازن آلوده خود در نزدیكی جزیره لاوان بود را بازداشت كردیم ولی به سرعت رها گردید. این در شرایطی است كه یكی از كشتی های ایرانی دو سال در توقیف هندی ها بود آن هم به خاطر یك مبحث باطلی كه به تحریم ها مرتبط می شد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح كرد: در حال آماده شدن هستیم تا از دریا و هوا هر كشتی را كه تخلف می كند و مخازن خویش را در آبها رها می كند شناسایی و مستندسازی نماییم. ولی نمی توانیم اعمال حاكمیت نماییم. سازمان بنادر باید این كار را انجام دهد.
وی خاطرنشان كرد: حكمی از سوی دادگاه صادر شد كه نخستین كشتی كه وابسته به شركت مرسك است و وارد آبهای خلیج فارس می گردد را توقیف نماییم كه نخستین كشتی آمریكائی بود. در همان زمان دو ناو آمریكائی می خواستند دخالت كنند كه ما به آنها اعلام كردیم یك مبحث حاكمیتی است و برگشتند. اما بقیه این ماجرا بسیار بد تمام شد.
سردار فدوی با تاكید بر اینكه كشتی ها خودشان را ملزم به رعایت محیط زیست در دریا نمی كنند و به راحتی مخازن تعادل را در آبهای ما تخلیه می كنند كه در هیچ كجای جهان اینگونه نیست، اظهار داشت: وقتی در روزهای تعطیلات عید ۹۶ سرمایه گذاری بخش خصوصی در گردشگری را دیدم خوشحال شدم. اما با تغییر دولت این مجموعه خصوصی نابود شد در حالیكه می خواست كشتی دوم را هم وارد كند.

1396/11/24
14:42:23
5.0 / 5
5234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.