امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۵
مهر گزارش می دهد؛

آغازپرداخت وام جدید مسكن بزودی، بااین وام می توان خانه دار شد؟

آغازپرداخت وام جدید مسكن بزودی، بااین وام می توان خانه دار شد؟ هم ماشین: بعد از آنكه فرابورس اعلام نمود با پذیرش و امكان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی در بازار سرمایه موافقت شده، بزودی تا چند روز آینده معامله این اوراق در فرابورس آغاز خواهد شد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، به تازگی فرابورس اعلام نموده است در اسفند ماه سال جاری اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن كه در بانك ملی پرداخت می شود، آغاز خواهد شد.
صدور مجوز برای خرید و فروش اوراق جدید تسهیلات مسكن
اگرچه شورای پول و اعتبار در سال ۹۵ مجوز پرداخت وام مسكن از محل اوراق تسهیلات مسكن را در سایر بانك ها غیر از بانك تخصصی عامل بخش مسكن صادر كرده بود، اما در این سال ها هیچ یك از بانك های دولتی و خصوصی حاضر به حضور در بخش مسكن نشده بودند تا اینكه بانك ملی در اواخر آذر ماه امسال اعلام نمود این بانك هم بزودی و بعد از انجام فرآیندهای بروكراتیك پذیرش اوراق در نهادهای ناظر بر بازار سرمایه، پرداخت وام مسكن را به دارندگان این اوراق كه آن را با استفاده از فرابورس تهیه كرده باشند، آغاز خواهد نمود. ازاین رو با بیان پذیرش اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس، فرآیند پرداخت وام مسكن هم در اسفند ماه در بانك ملی آغاز خواهد شد.
وام خرید مسكن به علت ماهیت خاص آن به خصوص اصرار دولت و بانك مركزی بر پایین بودن سود تسهیلات مسكن و طولانی بودن زمان بازپرداخت، به هیچ عنوان از جانب بانك های دیگر با استقبال روبه رو نخواهد شد. بانك ملی هم با عنایت به اینكه تنها بانكی است كه دولت می تواند آن را وادار به انجام فعالیت های مورد علاقه خود كند، حاضر به انجام این كار شده است.
جزئیات نحوه دریافت وام جدید مسكن
در طرح جدید بانك ملی برای پرداخت وام مسكن، متقاضی باید ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به مدت ۱۲۰ ماه (۱۰ سال) در بانك سپرده گذاری كند تا بتواند وام ۶۰ میلیون تومانی مسكن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله دریافت كند. در این طرح به متقاضی ماهانه یك برگه تسهیلات مسكن ۵۰۰ هزار تومانی به ازای سود سپرده واگذار می گردد كه می تواند با آن یا از بانك ملی به همین میزان (۵۰۰ هزار تومان) وام مسكن بگیرد یا آنكه برگه ها را در فرابورس به فروش برساند. در این حالت به متقاضی سود ۱۰ درصد هم علاوه بر اوراق تسهیلات مسكن تعلق خواهد گرفت.
به نظر می رسد آنچه مد نظر دولت می باشد، همین افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس است تا با استفاده از این فرصت، از افزایش قیمت اوراق تسهیلات جلوگیری كند. چون كه با زیاد شدن قیمت اوراق تسهیلات مسكن، هزینه اولیه دریافت وام برای خانوارها افزایش می یابد كه ممكن است به ركود بازار مسكن دامن بزند. چیزی كه دولت به شدت از آن احتراز دارد.
روش دوم سرمایه گذاری برای دریافت وام جدید مسكن
در طرح دیگر بانك ملی، متقاضی می بایست ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بانك ملی سپرده گذاری كند كه در انتها ماه سوم، یك برگه تسهیلات ۵۰۰ هزار تومانی مسكن و از ماه چهارم به بعد، ماهی یك برگه تسهیلات مسكن داده می گردد اما سودی كه به دارنده این حساب تعلق می گیرد، ۱۲ درصد است.
یكی دیگر از تفاوت های وام مسكن بانك ملی با بانك تخصصی عامل بخش مسكن، وام جعاله است باآنكه هر دو بانك به متقاضیان دریافت وام خرید مسكن، همزمان وام جعاله هم پرداخت می كنند، اما وام جعاله بانك ملی، ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۳ ساله و وام جعاله بانك تخصصی عامل بخش مسكن، ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله است.
كاهش قیمت اوراق، مهمترین نتیجه وام های جدید
ظاهرا مقرر است در این طرح، بانك ملی نه بعنوان رقیب بانك عامل بخش مسكن، بلكه همراه و پشتیبان آن عمل كند تا با افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسكن، قیمت تمام شده آن از ۷۲ تا ۷۵ هزار تومان فعلی كاهش یابد. در صورت اجرای این طرح در اسفند ماه امسال می توان انتظار داشت تا قیمت اوراق تسهیلات در تابستان سال آینده همزمان با افزایش عرضه به كانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومانی و حتی كمتر از آن برسد. به خصوص كه این اوراق، تاریخ انقضا دارند و تا دو سال از زمان انتشار می توان آنها را در بازار سرمایه به فروش رساند.
شباهت و تفاوت وام مسكن بانك های ملی و مسكن
از دیگر شباهت های وام جدید مسكن از محل اوراق با وام مسكن بانك تخصصی عامل بخش مسكن از محل اوراق حساب سپرده ممتاز، امكان دریافت آن از جانب زوجین تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود كه با وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله مسكن، به ۱۱۰ میلیون تومان می رسد.
با این حال زوجین متقاضی دریافت وام مسكن از محل اوراق تسهیلات مسكن كه از جانب بانك عامل بخش مسكن پرداخت می شود، ۱۰۰ میلیون تومان وام مسكن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله مسكن با سود ۱۷.۵ درصد و بازپرداخت ۵ ساله و نفری ۱۰ میلیون تومام وام بدون سپرده با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله هم می توانند دریافت كنند كه سقف آن در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان است كه ۳۰ میلیون تومان از وام مسكن بانك ملی ویژه زوجین بیشتر است.

1396/11/23
14:47:00
5.0 / 5
4880
تگهای خبر: خرید , سرمایه , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.