امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۰۱
ابتكار اعلام كرد

گفت وگوی دولت با نهادهای فرهنگی برای حل مشكل ورود زنان به ورزشگاه ها

گفت وگوی دولت با نهادهای فرهنگی برای حل مشكل ورود زنان به ورزشگاه ها هم ماشین: معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور به تشریح برنامه های این معاونت در روزهای دهه فجر پرداخت.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، معصومه ابتكار در نشست خبری امروز خود یكی از مهمترین تحولات حوزه زنان بعد از انقلاب اسلامی را مربوط به حوزه آموزش دانست و اظهار داشت: زنان در كاهش نرخ بی سوادی و آموزش از مردان پیشی گرفته اند و وضعیت آموزشی آنان نسبت به پیش از انقلاب به خصوص در آموزش عالی تفاوت چشمگیری داشته است.

به گفته وی، نرخ باسوادی زنان پیش از انقلاب ۳۵ درصد بود كه هم اكنون به ۸۹ درصد رسیده است.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینكه بیش از ۵۰ درصد از ورودی های دانشگاه ها دختران هستند، اضافه كرد: تعداد مراكز آموزش عالی برای دختران هم افزایش چشم گیری داشته است.

ابتكار با اشاره به تحول حوزه ورزش زنان پس از انقلاب خاطرنشان كرد: پیش از انقلاب تردیدهایی در موردحضور زنان در میدان های ورزشی وجود داشت اما هم اكنون شاهد حضور آنان در میدان های جهانی هستیم و آنها با رعایت تمام شئونات اسلامی مدال آور هستند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با اشاره به حضور بانوان در فعالیت های هنری داخلی و بین المللی ادامه داد: شاهد پیشرفت های خوبی هم در حوزه بهداشت باروری، مرگ و میر كودكان زیر ۵ سال، امید به زندگی و... هستیم.معاونت زنان برای بهبود وضعیت زنان سیاستگذاری می كند


وی با اشاره به اینكه در حوزه قوانین و مقررات هم شاهد تحولاتی پس از انقلاب بوده ایم اظهار نمود: قوانین پشتیبانی از خانواده حاكی از بهبود شرایط حقوقی است. باآنكه مشكلات همچنان وجود دارند اما تحولات نافی وجود مشكلات و شكاف در وضعیت زنان نیست.
ابتكار با تاكید بر ضرورت برنامه ریزی صحیح، سیاست گذاری جامع و همكاری بین بخشی برای مقابله با صدمه های اجتماعی خاطرنشان كرد: بهبود وضعیت زنان از اهداف دولت دوازدهم است و معاونت زنان در این مورد سیاستگذاری می كند.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در باره پرسش مطرح شده در پرتال این معاونت درباره برنامه های دهه فجر با خروجی كارآمد توضیح داد: پاسخ دهندگان به طراحی مدل پایدار از فعالیت زنان، اعطای نمایندگی بازاریابی و اشتغال، برنامه های جمعی و خانوادگی، كتابخوانی و ارتقای سطح آموزش زنان، پرداختن به زنان فعال سیاسی سال ۵۷ و ۹۶ و مقایسه این دو نسل و مقابله با اعتیاد و توان افزایی زنان اشاره كرده اند.
وی فراهم شدن زمینه گفتگوی بین نسلی و گفتگوی ملی خانواده را یكی دیگر از پیشنهاد مطرح شده به معاونت زنان عنوان نمود و اضافه كرد: جلسات و نشست های مربوط به گفتگوهای بین نسلی تابحال در شش یا هفت استان برگزار شده و این معاونت بر مبنای دیدگاه های دانشگاهیان این حوزه را پیگیری می كند همینطور چندین نشست در تهران پیرامون گفتگوی بین نسلی با مخاطب قرار دادن نسل اول و دوم انقلاب برگزار شده است.

برگزاری فروشگاه و نمایشگاه ویژه زنان كارآفرین در دهه فجر
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با تاكید بر اینكه این معاونت كوشیده است برنامه هایی را برای دهه فجر برنامه ریزی كند كه تنها تشریفات نباشد بلكه به لحاظ محتوایی حائز اهمیت باشد اظهار نمود: عرضه فراتحلیل های پژوهش های خانواده هم در این هفته جز برنامه معاونت زنان است. همینطور نمایشگاه ها و فروشگاه های زنان كارآفرین درایام دهه فجر برگزار خواهدشد.
ابتكار در ادامه با اشاره به امضای تفاهمنامه باوزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی طی امروز ادامه داد: این تفاهمنامه به دنبال ارتقای سلامت زنان، آموزش خودمراقبی وافزایش بهداشت باروری است. همینطور مبحث پیگیری وضعیت سلامت كادر درمانی و دانشجویان پزشكی هم در این تفاهمنامه مد نظر قرار گرفته است.
دولت به جد پیگیر مقابله با خشونت است
ابتكار با تاكید بر نقش مددكاران اورژانس اجتماعی بعنوان استراتژی مقابله با خشونت افزود: دولت دوازدهم به صورت جدی پیگیر برنامه مقابله با خشونت است.
وی در ادامه به تشریح آخرین وضعیت لایحه خشونت ضد زنان پرداخت وگفت: این لایحه آخرین مراحل خویش را در قوه قضاییه طی می كند. همینطور آموزش های حقوقی و مهارت های ارتباطی از دیگر استراتژی های كاهش خشونت با همكاری آموزش و پرروش است.

لزوم توسعه خانه های امن
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اورژانس اجتماعی را از دیگر ابزار موثر از بروز خشونت ها و مرجعی برای جلوگیری از تشدید صدمه های اجتماعی دانست و اضافه كرد: در سفرهای استانی اخیری كه داشته ام از این مراكز دیدن كردم. مراكز اورژانس اجتماعی وخانه های امن باید ارتقاء پیدا كنند.
ابتكار یكی دیگر ازبرنامه های معاونت زنان را تجلیل از مددكاران اجتماعی با همكاری سازمان بهزیستی دانست اضافه كرد: ازدیگر فعالیتهای پیش بینی شده برای این ایام حضور زنان مدیر و مشاوران زن در مرقد امام خمینی (ره) خواهد بود. همینطور درطول ایام دهه فجربه سه استان گلستان، قم و كرمان سفر خواهم كرد. دراین سفرها بازدیدی از مركز اورژانس اجتماعی، مركز زنان كارآفرین و سازمان های مردم نهاد و پیگیری جلسات گفتگوی ملی خانواده برگزار می شود.

آزادی 250 زن زندانی جرایم غیرعمد تا عید
وی در ادامه از برگزاری « كمپین ارغوان» برپایه روال سال قبل برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیر عمد اطلاع داد و اظهار داشت: در این طرح مقرر است 250 زن زندانی جرائم غیر عمد با كمك های مردم و طی این پویش تا شب عید و همزمان با ولادت حضرت زهرا آزاد شوند.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، ابتكار در ادامه به تشریح فعالیت مدیران كل امور بانوان طی ایام دهه فجر پرداخت و اظهار داشت: در این ایام مقرر است 40 نشست حقوقی، 50 مورد كارگاه آموزشی در مورد تاب آوری، معیشت عمومی، اقتصاد مقاومتی و... 40 مورد نمایشگاه كارآفرینی، 20 مورد فعالیت در حوزه هنری، 10 مورد برگزاری جلسات بین نقدی، 60 مورد افتتاح پروژه های روستایی و تعاونی، 40 مورد تجلیل از زنان شاخص حوزه هنری، و سمن ها، 80 مورد كارگاه های آموزشی و پیشگیری از صدمه های اجتماعی برگزار گردد.

افتتاح 10 پارك ویژه بانوان
وی همینطور از افتتاح ده پارك ویژه بانوان در شهرهای مختلف اطلاع داد و اضافه كرد: بخشی از افراد معتقدند افتتاح پارك های ویژه بانوان در جهت تفكیك جنسیتی است این در شرایطی است كه این پارك ها دركنار پارك های خانوادگی كه زنان و مردان می توانند با هم در آنها حضور پیدا كنند فعال می باشند و بدین سان زنان می توانند در فضایی امن و راحت از فضای ورزشی استفاده كنند.

پرداخت وام تا سقف 3 میلیون تومان به زنان سرپرست خانوار
وی با اشاره به آمار 2. 5 تا 3 میلیون نفری زنان سرپرست خانوار اظهار داشت: این زنان تحت سرپرستی كمیته امداد و بهزیستی قرار دارند. پورتال ملی وزارت تعاون كار و رفاه اجتماعی اطلاعات این زنان از لحاظ اشتغال، بیمه، منابع حمایتی، آموزش ها و... را در بر خواهد گرفت. همینطور اقدام موثر دیگر در مورد این زنان امضا تفاهمنامه معاونت امور زنان ریاست جمهور با صندوق امید است كه از این طریق 33 هزار زن سرپرست خانوار امكان دریافت وام تا حداكثر 3 میلیون تومان را خواهند داشت.
وی در ادامه اضافه كرد: این وام برای كمك به زنان سرپرست خانوار است و شامل زنان مجردی كه بالای 40سال هستند هم خواهد شد.
ابتكار با اشاره به اینكه دو نوع وام اشتغال تحت عنوان اشتغال فراگیر و پایدار در كشور وجود دارد اظهار نمود: اعضای معاونت ریاست جمهوری عضو كارگروه اشتغال پایدار روستایی هستند و سهم زنان از این وام در اختیارشان قرار می گیرد. همینطور در مورد وام اشتغال فراگیر هم مذاكرات لازم انجام شده و سهم زنان برای حوزه های كارآفرینی پیش بینی شده است. معاونت زنان همینطور پیگیر رفع مشكل بیمه زنان سرپرست خانوار هست.

چه زیر ساختهایی برای حضور زنان در ورزشگاه ها نیاز است؟

او همینطور در پاسخ به سوالی كه چه زیرساخت هایی برای حضور زنان در ورزشگاه ها لازم است؟ اظهار داشت: زنان برای حضور در ورزشگاه هایی كه ورزش های مربوط به زنان برگزار می گردد هیچ محدودیتی ندارند همینطور در گذشته با كم بودن حساسیت ها در ورزشگاه های سرپوشیده برای ورزش هایی كه عموما زنان نسبت به آنها علاقه مند بودند شرایط فراهم بود.
وی در ادامه تصریح كرد: معاونت زنان ریاست جمهوری و دولت دوازدهم در چهارچوب قانونی باید زیرساخت های لازم مانند درهای ورود و خروج مجاز و... را فراهم كند. امیدواریم در شرایطی منطقی این فرصت برای زنان فراهم گردد.

معاونت زنان بدنبال تامین اعتبار برای رفع مشكل كودكان بی شناسنامه
معاون زنان ریاست جمهوری در پاسخ به آخرین اقدامات معاونت زنان برای پیگیری وضعیت صدور شناسنامه برای كودكان زنان ایرانی دارای همسر خارجی اظهار نمود: وزارت كار برگه های اقامت موقتی را برای این افراد صادر كرده است تا فرزندانشان مشكل آموزش و بازماندگی از تحصیل نداشته باشند. نمونه موفق این طرح مدرسه ای در شیر آباد در حاشیه شهر زاهدان است كه مشكل تحصیل كودكان این منطقه كه فاقدشناسنامه بودند با استفاده از این برگه های موقت برطرف شده است. همینطور به دنبال این هستم با تامین اعتبارات لازم برای فرزندان اتباعی كه موفق به دریافت شناسنامه نشده اند این مسئله را برطرف نماییم.

گفت وگوی دولت با نهادهای فرهنگی برای حل مشكل ورود زنان به ورزشگاه ها
ابتكار همینطور با اشاره به اینكه در مدت اخیر مواردی از تغییر چهره دختران برای ورود به ورزشگاه ها دیده شده است تصریح كرد: برای حل این مشكل باید به شكل منطقی امكان ورود كسانی كه علاقه مند به حضور در ورزشگاه هستند را برطرف نماییم. هم اكنون بین دولت و وزارت ورزش و جوانان همكاری هایی صورت گرفته است تا به شكل منطقی به این مسئله پاسخ داده شود. ما در قبال تحولات اجتماعی و مطالبات باید پاسخ های منطقی داشته باشیم. بنابراین دولت با نهادهای فرهنگی و اجتماعی در حال گفتگو است.1396/11/10
17:31:27
5.0 / 5
5145
تگهای خبر: سازمان , فروش , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.