امروز: ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
راه و مسكن در ایام نوروز؛

توافق نهایی ریلی در اردیبهشت

توافق نهایی ریلی در اردیبهشت هم ماشین: در روزهای نوروزی اتفاقات خوب و مهمی در بخش راه و مسکن کشور رخ داد که در این گزارش آنرا بررسی می نماییم.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، در هفته ای که گذشته اعلام گردید که تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده بدون سپرده گذاری بوده تا تشویقی برای تسریع در نوسازی بافت های فرسوده باشد، از طرف دیگر اعلام گردید که توافق ایران و روسیه در بخش ریلی تا اردیبهشت ماه نهایی خواهد.
در ادامه با اهمیت ترین رخ دادهای هفته گذشته حوزه راه و مسکن را می خوانیم.
جبران کمبود مسکن با نوسازی بافت فرسوده
یک کارشناس مسکن گفت با نوسازی بافت فرسوده می توان قسمتی از کمبود مسکن را جبران کرد.
فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن درباب تسهیلات بدون سپرده گذاری در بافت های فرسوده به مهر اظهار داشت: بحث نوسازی بافت های فرسوده قسمتی از طرح نهضت ملی است و در این طرح بانکها مکلف هستند که وام های بدون سپرده گذاری و با شرایط خاص عرضه کنند چه بصورت عام که طرح ملی مسکن چه بصورت خاص که فرد قصد نوسازی دارد.
وی در ادامه بیان کرد: در گذشته قسمتی از این تسهیلات نیز بدون سود محاسبه می شد با توجه این که مبلغ وام مسکن در شهرستان ها و کلانشهرها متفاوت بوده است اما حدود یک سوم این وام بدون سود بوده است البته باید دید نرخ ۲۳ درصد یا ۱۸ درصد این وام ها تعلق می گیرد. خاصیت هایی که برای تسهیلات بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است نتوانسته تأثیری بر تسریع در نوسازی بافت های فرسوده بگذارد.
برقراری ۲۱ هزار پرواز نوروزی در امنیت کامل
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از برقراری ۲۱ هزار پرواز نوروزی در امنیت کامل در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ آگاهی داد و اظهار داشت: ۸۳ درصد پروازها بموقع انجام شد.
محمد محمدی بخش معاون وزیر و رییس سازمان هواپیمایی کشوری درباب اقدامات نوروزی سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: برنامه های نوروزی از دی ماه شروع شد، همین طور هماهنگی ها و اقدامات لازم جهت تعمیر و بررسی هواپیماها و رفع گلوگاه های هواپیما صورت گرفت.
محمدی بخش اضافه کرد: تلاش شد در این ایام حداکثر ناوگان سرخط شود که در این جهت اسفندماه ۱۴۰۱ بیشترین هواپیما سرخط شد و نتیجه آن برقراری ۲۱ هزار پرواز و جابجایی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارنفر مسافر در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ بود.
وی اشاره کرد: در روزهای نوروز میانگین تأخیرات به ۱۹ دقیقه رسید و ۸۳ درصد پروازها بموقع انجام شد.

توافق نهایی با روسیه برای تکمیل راه آهن رشت- آستارا تا اردیبهشت
معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور اظهار داشت: توافق با روس ها تا پایان اردیبهشت امسال نهایی می شود.
عباس خطیبی معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور درباره ی مشارکت کشورهای خارجی در پروژه های ریلی کشور اظهار داشت: مهم ترین کریدور کشور هم اکنون کریدور شمال- جنوب بوده و در این میان مهم ترین پروژه راه آهن نیز رشت- آستارا است که حلقه نهایی آن شمرده می شود.
وی اضافه کرد: مذاکرات جدی با کشور روسیه برای مشارکت در دو بخش مالی و فنی راه آهن رشت- آستارا و بدنبال آن تکمیل کریدور شمال- جنوب در حال انجام می باشد.
خطیبی اشاره کرد: باید بتوانیم از منابع خط اعتباری که روس ها تعیین کرده اند در قالب وام برای تکمیل راه آهن رشت به آستارا بهره مند شویم.
معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور درباره ی زمان اتمام و کسب نتیجه نهایی مذاکرات اظهار داشت: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری موافقتنامه با کشور روسیه نهایی می شود.
وی درباره ی حضور کشور آذربایجان نیز اشاره کرد: مذاکراتی در حال انجام می باشد و در صدد تنظیم موافقتنامه ای دو جانبه با روسیه هستیم که بعد از آن، با الحاق کشور آذربایجان، این موافقتنامه سه جانبه خواهد شد.
گفتنی است، خطیبی قبل از این از اضافه شدن حدود ۴۰۰ کیلومتر خطوط راه آهن به شبکه ریلی در سال ۱۴۰۲ آگاهی داده و گفته بود در سال ۱۴۰۱ نیز حدود ۲۰۰ کیلومتر راه آهن به شبکه ریلی افزوده شد.
نامه نگاری با قوه قضائیه درباره ی عدم اعطای تسهیلات مسکن بانک ها
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما اخیراً نامه ای را درباب عدم همکاری بانکها به دستگاه قضائی نوشتیم تا با عدم همکاری بانکها برخورد شود.
مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ارزیابی پیشرفت و جدیت دولت برای تحقق ساخت ۱ میلیون مسکن و قانون جهش تولید مسکن با اعلان اینکه در زمینه مسکن باید اقدامات بلندمدت و کوتاه مدت صورت گیرد، اظهار داشت: در بخش کوتاه مدت، بحث خروج حوزه مسکن از سفته بازی با ایجاد پایه های مالیاتی جدید برای سوداگران و مسکن خانه های خالی و معاملات مکرر مطرح است.
وی افزود: بخش دوم یعنی طولانی مدت شامل پشتیبانی از حوزه مسکن، از سمت سازنده ها و مردم و پرداخت تسهیلات با بهره پایین و اختصاص زمین و امثال اینها می شود.
یوسفی اضافه کرد: آهنگ دولت از سمت رییس جمهور و برخی از وزرا توجه به موضوع مسکن به عنوان یکی از اولویت های سبد خانوار است. رییس جمهور در بالاترین سطح یا معاون اول ایشان دراین یک سال و چندماه ۶ جلسه شورای عالی مسکن را تشکیل دادند. این قابل مقایسه با دولت قبل که بطور کلی ۲ جلسه بیشتر تشکیل نشد و یا با وزیری که از نساختن مسکن مهر افتخار می کرد نیست.
رشد ۳۰ درصدی سفر با قطار در نوروز ۱۴۰۲
مهرداد بذرپاش اظهار داشت: ترددها در جاده های کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل سه و نیم درصد افزایش، در بخش ریلی با یک میلیون و ۶۰۰ هزار سفر رشد ۳۰ درصدی را تجربه نمود.
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز ۱۴ فروردین در گفتگوی زنده تلویزیونی درباب وضعیت تردد در جاده ها و رفع نقاط پرحادثه ضمن تشکر از همکاری پلیس راهور، فعالان راهداری، فعالان صنعت ریلی، هوایی و دریایی، آخرین آمار سفرهای نوروزی را اعلام نمود.
عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار داشت: ترددها در جاده های کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل سه و نیم درصد افزایش، در بخش ریلی با یک میلیون و ۶۰۰ هزار سفر رشد ۳۰ درصدی، در بخش هوایی با جابه جایی بیش از ۲ میلیون نفر رشد ۲۰ درصدی را تجربه نمود.
بذرپاش افزود: در زمینه دریایی نیز در روزهای نوروز بیش از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تردد در دریا داشتند که همزمان ۶۰۰ هزار خودرو نیز جابه جا شد و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۲ درصد رشد داشت.
رونق تولید با افزایش ساخت و ساز مسکن
یک کارشناس مسکن اظهار داشت: بازار مسکن در سال ۱۴۰۲ بطور قطع در رکود نیست و بطور قطع شاهد افزایش ساخت وساز هستیم.
بیت الله ستاری، کارشناس بازار مسکن درباب وضعیت مسکن در سال ۱۴۰۲ به مهر اظهار داشت: باتوجه به کسری که در بخش مسکن وجود دارد روند افزایشی قیمت ادامه دار خواهد بود؛ از طرف دیگر سال آینده رکودی در مسکن نخواهیم داشت بلکه رونق ساخت و ساز با افزایش قیمت را در این بازار شاهد خواهیم دید.
وی در ادامه درباب این که مسکن مهر و مسکن ملی نمی تواند کسری بازار مسکن را جبران کند اظهار داشت: مسکن مهر یا ملی مگر در سال چند واحد تحویل داده می شود نهایت ۵۰ هزار واحد در صورتیکه صحبت از کسری ۴ میلیونی است که حداقل برای جبرانش باید سالی یک میلیون مسکن تولید تا این کسری برطرف شود با ۶۰ هزار تا مشکلی حل نخواهد شد.
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این که آیا بافت های فرسوده نمی تواند کسری مسکن را جبران کند؟ اظهار داشت: بافت های فرسوده اصلاً برای تولید نیست بلکه وظایف هر دولتی است که باید مسکن های فرسوده را بازسازی کند و بازسازی تولید محسوب نمی شود بدین سبب افزایش قیمت مسکن در سال آینده خواهیم داشت.
ناوگان هوایی کشور امسال نوسازی می شود
سخنگوی هواپیمایی کشوری اظهار داشت: خرید و نوسازی ناوگان هوایی در سال ۱۴۰۲ در دستور کار سازمان هواپیمایی کشوری قرار دارد.
جعفر یارزلو، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباب عمر ناوگان هوایی به مهر اظهار داشت: وقتی درباب پرنده هوایی صحبت می نماییم فرسودگی یا پیری معنا ندارد درست است که عمر هواپیما ۲۵ سال است اما در بعضی از کشورها هواپیمای ۳۰ تا ۳۵ سال استفاده می شود.
وی در ادامه اضافه کرد: فرسودگی در بخش ناوگان هوایی با توجه به این که وقتی قطعات تغییر می کند و توسط کارشناسان پیش از هر پرواز چک می شود و طبق مقررات ایکائو مورد بررسی قرار می گیرد عملاً معنایی ندارد. برای اینکه اگر هواپیما دارای مشکل باشد اجازه پرواز نخواهد گرفت.
جعفر یارزلو درباب واردات هواپیما برای جبران کمبود ناوگان هوایی نیز به مهر اظهار داشت: در سال قبل هواپیما با سن پایین وارد کشور شد اما با توجه به این که تحریم هستیم و نمی توانیم هواپیمای نو وارد نماییم ولی در هر صورت واردات و نوسازی هواپیما برای سال جاری در دستور کار قرار دارد.


منبع:

1402/01/19
14:22:32
5.0 / 5
328
تگهای خبر: اقتصاد , پلیس , تردد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.