امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
استاندار گیلان:

تفکیک زباله از مبدا در گیلان سریع تر صورت گیرد

تفکیک زباله از مبدا در گیلان سریع تر صورت گیرد به گزارش هم ماشین، از گیلان استاندار گیلان با تأکید بر این که شهرداری های استان تفکیک زباله از مبدا را با فوریت اجرائی کنند و در دستور کارشان باشد، اظهار داشت: تفکیک زباله از مبدا باید در گیلان سریع تر انجام و سر و سامان یابد و به نهادینه کردن این فرهنگ توجه ویژه شود.


اسدالله عباسی در جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان گیلان با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند و ضرورت اجرای اقدامات پیشگیرانه، اظهار داشت: موضوع تفکیک زباله از مبدا هرچه سریع تر توسط تمام شهرداری های استان خصوصاً رشت در دستور کار قرار گیرد و این مهم تا پایان آذرماه در رشت باید اجرائی شده و هیچ عذر و بهانه ای را در این رابطه نمی پذیرم.
وی با اعلان اینکه یکی از وظایف مهم و اولویت دار شهرداران استان اجرای تفکیک زباله از مبدا است، اضافه کرد: اگر این مهم در برنامه های شهرداران نباشد، آن شهردار موفقی نبوده و نمره مردودی می گیرد.
استاندار گیلان تفکیک زباله از مبدا را راهگشای چالش اساسی محیط زیست استان عنوان و ذکر کرد: پس از یک سال هنوز در بحث دفن زباله رفتار گذشته تکرار می شود که پذیرفتی نیست و پس تفکیک زباله از مبدا باید در گیلان سریع تر انجام و سر و سامان داده شود.
عباسی خطاب به مسئولان محیط زیست استان بیان کرد: موضوع تفکیک زباله را از استانداری شروع کنید، سایر سازمان ها و فرمانداری ها نیز باید تفکیک زباله را داشته باشند و این فرهنگ مهم را باید از خودمان شروع نماییم.
وی با تأکید بر ضرورت فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا در مدارس برای دانش آموزان و لزوم حضور مدیران متولی این حوزه در جلسات مدیریت پسماند استان، اضافه کرد: آموزش تفکیک زباله از مبدا در واحدهای آموزشی استان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و جدی گرفته شود.
استاندار گیلان با اعلان اینکه گزارش بهسازی محل دفن زباله در سراوان رشت مطلوب است، اظهار داشت: در موضوع تفکیک زباله از مبدا و شیرابه سراوان رشت نیز باید تعیین تکلیف شود؛ ضمن این که فنس کشی در دفنگاه برای جلوگیری از ورود احشام باید انجام گردد.
عباسی بر ضرورت اطلاع رسانی از پیشرفت کار در سایت دفن زباله در سراوان رشت اصرار کرد و اضافه کرد: در ارتباط با اقدامات انجام شده با مردم منطقه سراوان رشت صحبت کرده و به آنان اطلاع رسانی کنید تا در جریان روند فعالیت ها و اقدامات قرار گیرند.
وی با اعلان اینکه فرهنگ مدیریت پسماند زباله را باید تعریف و مدیریت نماییم، متذکر شد: برای این کار باید از رسانه ها کمک گرفته شود.
استاندار گیلان به اهتمام دولت برای ساماندهی ابرچالش پسماند در گیلان اشاره و اشاره کرد: در مسئله پسماند و مدیریت زباله مشکل بودجه و اعتبار نداریم بلکه مسئله مدیریتی است.
عباسی در ادامه سخنانش با تأکید بر این که شهرداری رشت محل جدیدی برای دپوی زباله نخواهد داشت، افزود: محل جدید تنها برای دورریزها و بازگشت زباله(ریجکت) خواهد بود.
وی با اشاره به فعالیت کارخانه کودآلی در دو خط فعلی و افزایش دو خط جدید، عنوان کرد: با این اقدام میزان دورریزها نیز کاهش پیدا می کند.
استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کارهای انجام شده برای احیاء رودخانه های زرجوب و گوهررود و ادامه انجام برنامه ها، اضافه کرد: تصفیه خانه فاضلاب زندان لاکان با قید فوریت افتتاح شده است.
وی با اعلان اینکه برای رفع مشکلات مربوط به تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان ها نیز اعتبار ۲۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شد و نیمی از آن سال قبل پرداخت گردید، اضافه کرد: اگر موانع در این بخش اعلام گردد، کمک های لازم انجام خواهد گرفت.
عباسی افزود: برای رفع مشکلات فاضلاب مسکن مهر نیز ۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است؛ ضمن این که برای تصفیه خانه فاضلاب رشت از محل تهاتر نفت اقداماتی انجام شده تا در طول سه سال صورت گیرد.
وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم در اجرای پروژه فاضلاب دیگر شهرهای گیلان، اشاره کرد: علاوه بر اجرائی شدن این تفاهم نامه برای تکمیل فاضلاب کلانشهر رشت و راه اندازی فاضلاب پنج شهر گیلان، برنامه تامین اعتبار و ساماندهی فاضلاب دیگر شهرهای استان نیز در دستور کار است.
منبع:

1401/09/13
15:38:45
5.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.