امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۶

افزایش آلودگی هوای تهران طی امروز

افزایش آلودگی هوای تهران طی امروز هم ماشین: بر طبق اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، امروز (8 آذرماه) باتوجه به عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار می گیرد.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، برمبنای پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، باتوجه به عدم وزش باد مؤثر تا بامداد امروز (۹ آذرماه) و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت. حاکمیت جو نسبتاً پایدار و آرام در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهدنمود.

با افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت چهارشنبه و عدم وزش باد مؤثر بر میزان غلظت ذرات معلق افزوده می شود و کیفیت هوا در بیشتر مناطق پرتردد در وضعیت ناسالم خصوصاً برای گروههای حساس قرار خواهد گرفت.

افزایش نسبی تندی باد تا بامداد فردا (۱۰ آبان ماه) تا حدودی سبب پراکندگی آلاینده ها خواهد شد، هرچند با شروع تردد خودرو ها افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

شکل گیری ناپایداری جوی، رشد ابرناکی و احتمال بارش در طول روز همراه با وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات بعدازظهر پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهدنمود. با ادامه این شرایط جوی تا ساعات پایانی پنجشنبه، کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق پیش بینی می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۴۱ یعنی شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار دارد همین طور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۲۴ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای حساس قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از طرف شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان جزو گروههای حساس محسوب می شوند و باید کارهای طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تاحدی مشکل تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و... همچون این مثال هاست.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که برمبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده از ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناکست.
1401/09/09
10:24:20
5.0 / 5
278
تگهای خبر: آب , آلاینده , آلودگی , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.