امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱

پاسخ به سوال های پرتکرار اربعین

پاسخ به سوال های پرتکرار اربعین هم ماشین: با نزدیک شدن زمان پیاده روی اربعین، چگونگی گرفتن ویزای عراق، تمدید اعتبار گذرنامه، هزینه سفر اربعین، واکسیناسیون و نحوه خروج از کشور، پرتکرارترین پرسش هایی است که تا کنون مطرح گردیده است.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، بر طبق اعلام ستاد اربعین، هر زائر برای خروج از کشور و شرکت در پیاده روی اربعین نیاز است در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت نام نویسی کند، بیمه شود، کارت بیمه، کارت واکسن به زبان انگلیسی و گذرنامه با شش ماه اعتبار و یا برگه گذر موقت اربعین همراه داشته باشد. با این وجود برخی خبرهای پراکنده و مختلف درباره ی شرایط شرکت در پیاده روی اربعین، ابهام ها و پرسش هایی را به وجود آورده که مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت ـ در گفت و گو با ایسنا به قسمتی از آنها پاسخ داده است. ضمن اینکه پاسخ های نیروی انتظامی، پلیس مهاجرت و گذرنامه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت و ستاد مرکزی اربعین زیر نظر وزارت کشور در اینباره گردآوری و یادآوری شده است.
بدون گذرنامه به عراق می توان وارد شد؟
پرمتناقض ترین پرسش با عنایت به اخبار مختلفی که تا کنون انتشار یافته است، به اعتبار گذرنامه و تمدید آن مربوط می شود، خصوصاً آن که هر سال برخی از زوار بدون داشتن گذرنامه راهی مرزها می شوند، به این امید که با ازدحام جمعیت و فشاری که در پشت مرزها ایجاد می شود، مرزهای عراق به روی زوار گشوده شود؛ اتفاقی که یک دفعه در اوایل دهه ۹۰ رخ داد اما شایعه آن هر سال تکرار می شود. این درحالی است که طبق توضیحات پلیس، در عراق، تردد بدون گذرنامه بدون مجوز بوده و جرم به حساب می آید که حتی به دستگیری منجر خواهد شد.
بگفته مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت، در حالت عادی برای سفر به عراق گذرنامه باید شش ماه اعتبار داشته باشد اما برای ثبت نام در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت، گزینه «اعتبار گذرنامه» حذف گردیده است.
طبق آخرین توضیح فرمانده کل انتظامی کشور نیز، گذرنامه هایی که اعتبارشان تمام شده است، به مدت شش ماه تمدید خواهد شد که البته لازم است زوار پیش از مراجعه به مرز، برای تمدید گذرنامه اقدام نمایند. برخلاف آنچه قبلا اعلام شده بود نیز فعلا در مرز امکان تمدید گذرنامه وجود ندارد.
سردار حسین اشتری ـ فرمانده کل انتظامی کشور ـ همین طور گفته است: امکان صدور «برگه گذر موقت» برای زائرانی که گذرنامه معتبر ندارند، فراهم گشته است. فقط این برگه قبل از مراجعه به مرز و بوسیله پلیس گذرنامه در مراکز استان و شهرستان ها از روز شنبه، پنجم شهریورماه قابل دریافت است.
بدین سبب طبق آخرین توضیحات پلیس، در مرزها هیچ نوع خدمات تمدید گذرنامه و صدور برگه گذر موقف ارائه نمی گردد.
رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا هم گفته است که تمدید گذرنامه هایی که کمتر از شش ماه اعتبار دارند یا از ششم شهریور سال ۹۱ صادر شده و نسبت به تعویض آن اقدامی انجام نشده، از روز شنبه پنجم شهریورماه شروع شده است. این تمدید بصورت رایگان و فقط برای سفر به کشور عراق و عتبات عالیات در روزهای اربعین صورت می گیرد.
بگفته سردار علی ذوالقدری، برگ گذر ویژه اربعین با یک دهم هزینه گذرنامه بین المللی فقط برای کشور عراق و مراسم اربعین صادر می شود.
رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه فراجا همین طور گفته است: تمدید گذرنامه تنها در ادارات گذرنامه و پلیس امنیت عمومی شهرستان ها صورت می گیرد. در تهران نیز فقط در پنج مرکز ستارخان، پلیس گذرنامه فاتب در خیابان کوه نور، شهر ری، شهرستان ورامین و شهرستان شهریار این خدمات صورت می گیرد.
درباره ویزای عراق و عوارض خروج
سفر به عراق در زمان اربعین بدنبال توافق دو کشور، بدون ویزا امکان پذیر است. هرچند سفرهای هوایی و کاروانی زمینی عراق همین حالا بدون ویزا صورت می گیرد.
همین طور طبق مصوبه مجلس، زوار اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.
چند دُز واکسن برای اربعین لازم است؟
اما درباره ی واکسن کرونا که شرط ستاد اربعین جهت شرکت در پیاده روی بوده و محل مناقشه و سرگردانی زیادی هم شده است، سوال های بسیاری پرسیده شده، همچون اینکه این شرط برای زوار کودک و نوجوان آیا اعمال خواهد شد و یا زوار اربعین چند دُز واکسن باید تزریق کرده باشند، آیا داشتن کارت واکسیناسیون الزامی است، آیا این کارت باید به زبان فارسی باشد یا انگلیسی؟
طبق توضیحات مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت، در حال حاضر گزینه واکسن از سامانه سماح برای ثبت نام اربعین حذف گردیده است، دلیل آن مشکلاتی بوده که در اتصال سایت ثبت نام اربعین به سیستم وزارت بهداشت برای استعلام وضعیت واکسیناسیون، به وجود آمده است. با این حال، طبق آخرین مصوبه ستاد اربعین، تزریق دست کم دو دُز واکسن کرونا و همین طور دُز یادآور در صورتیکه شش ماه از آخرین نوبت تزریق آنها گذشته باشد، الزامی است.
بگفته مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت و بنا بر مصوبه ستاد مرکزی اربعین، شرط واکسن شامل حال افراد کمتر از ۱۲ سال نمی گردد.
طبق توضیحات سیدمجید میراحمدی ـ رئیس ستاد مرکزی اربعین ـ و آنچه در سایت ثبت نام اربعین تاکید شده، مقرر شده است کنترل چگونگی تزریق واکسن در مرزها با داشتن کارت تزریق واکسن یا تصویر این کارت در موبایل، صورت گیرد. مبنای واکسن هم دو دُز است، اما اگر شش ماه از دُز دوم گذشته است، باید دُز یادآور قبل از سفر تزریق شده باشند.
دولت عراق تا کنون، محدودیتی برای نوع واکسن تعیین نکرده است.
به زوار سفارش شده است کارت دیجیتالی واکسن را حتما از سایت وزارت بهداشت به زبان انگلیسی دریافت نمایند و این کارت را در طول سفر خصوصاً برای تردد از مرز همراه داشته باشند.
هزینه ثبت نام اربعین
حمیدرضا محمدی ـ مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت ـ درباره ی هزینه ثبت نام اربعین که بسیار محل بحث بوده است، نیز می گوید: هزینه ثبت نام اربعین همان ۱۸ هزار تومان پول بیمه است که هنگام تکمیل پروسه ثبت نام در سامانه «سماح»، پرداخت می شود. غیر از آن، هزینه دیگری برای ثبت نام اربعین نباید پرداخت گردد.
او درباره ی خطاهای سامانه ثبت نام اربعین هنگام پرداخت هزینه بیمه که اجازه نمی دهد پروسه ثبت نام تکمیل و قطعی شود، توضیح می دهد که خطای دسترسی به سامانه، در زمانی که ترافیک مراجعه کنندگان به سایت زیاد است، اتفاق می افتد که فعلا گزارش تازه ای در اینباره دریافت نشده است، اما اگر زوار هنگام پرداخت وجه بیمه در سایت گرفتار مشکل شدند، باردیگر اقدام نمایند تا پروسه ثبت نام تکمیل شود.
مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت همین طور تاکید می کند که زوار بعد از تکمیل پروسه ثبت نام، حتما تصویر کارت بیمه خودرا از سایت سماح پرینت بگیرند و هنگام خروج و تردد بین دو کشور همراه داشته باشند.
چقدر پول همراه داشته باشیم؟
میزان هزینه ای که در پیاده روی اربعین باید همراه باشد، از دیگر سوال های پرتکرار اربعین است. مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت درباره ی هزینه ای که زوار برای این سفر باید همراه خود داشته باشند، می گوید: در اربعین بطور معمول برای غذا و اسکان از موکب ها که رایگان است، استفاده می شود، اما برای حمل و نقل خصوصاً در خاک عراق زوار باید مبلغی را همراه داشته باشند، به ویژه برای تردد از مرز مهران تا نجف یا از کربلا تا کاظمین و سامرا و البته هنگام برگشت به ایران.
بگفته او، تا قبل از اربعین و در ایام عادی سال، افرادی که انفرادی به عراق سفر می کنند و با ون جابه جا می شوند، فقط برای جابه جایی از مرز مهران تا شهر نجف و یا از کربلا تا کاظمین و سامرا حدود یک ونیم میلیون تومان می پردازند. این مبلغ فقط مربوط به حمل و نقل در خاک عراق و قبل از شلوغی اربعین است.
او سفارش می کند که زوار از قبل برنامه ریزی کنند که قصد دارند به کدام شهرها در عراق سفر کنند و مطابق آن، هزینه‌ی خودرا درنظر بگیرند و توجه نمایند که هزینه حمل و نقل و دیگر خدمات در زمان اربعین گران تر است، مگر اینکه دولت عراق نرخها را کنترل کند. بهتر است زوار ایرانی با درنظر گرفتن همه شرایط، به میزان کافی پول نقد همراه داشته باشند و بهتر است پول رایج عراق (دینار) همراه زائر باشد.
اما درباره ی هزینه حمل و نقل تا خاک عراق، وزارت راه و شهرسازی قیمت هایی را بصورت دستوری تعیین کرده است که برای بلیت هواپیما اگر از ۱۵ شهریورماه و برای بازه ۲۰ تا ۳۱ شهریورماه خریداری شود، این مبلغ شش میلیون تومان است.
بلیت اتوبوس هم بگفته مدیرکل حمل و نقل مسافری سازمان راهداری مقرر است روزفروش و به نام زائر باشد که فروش آن فقط از داخل پایانه ها و دفاتر فروش شرکتها امکان پذیر است. قیمت رسمی این بلیت ها تا این لحظه اعلام نشده است، اما بنا بر آخرن اعلام ستاد اربعین، پیش فروش بلیت اتوبوس مقرر است از ۱۶ شهریورماه شروع شود.
مبلغ ارز اربعین
اما درباره ی ارز همراه زائر در اربعین، بانک مرکزی اعلام نموده است: از روز شنبه پنجم شهریورماه ۱۴۰۱، بانکهای ملی، سپه، ملت، تجارت و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل ارز زیارتی اربعین به میزان ۱۰۰ دلار یا برابر آن به مبلغ ۱۵۰ هزار دینار عراق با نرخ توافقی به هر زائر اقدام می کنند.
از کدام مرزها می توان خارج شد؟
برای خروج از مرزهای زمینی، تا کنون تردد از مرزهای مهران، شلمچه، چزابه، خسروی، تمرچین و باشماق هماهنگ شده است. بیشترین تقاضا نیز برای تردد از مرز مهران است. البته به علت برخی مسائل امنیتی، تردد از مرزهای باشماق و تمرچین بصورت محدود صورت خواهد گرفت و این دو مرز به گروههای کاروانی اختصاص خواهد داشت و اتوبوس های مستقر در این مرزها، بعد از تکمیل ظرفیت حرکت می کنند.
طبق اعلام ستاد مرکز اربعین، مرز شلمچه به تردد اتباع خارجی که از جنوب شرق کشور وارد ایران می شوند و مرز خسروی به اتباع سایر کشورها اختصاص داده شده است.
ساعت کار مرزها بنابر آخرین اعلام ستاد اربعین، ۲۴ ساعته خواهد بود، اما حداکثر زمان خروج ایرانیها به داخل خاک عراق از مرز خسروی ساعت ۵ بعداظهر تعیین شده است.
طبق اعلام ستاد اربعین، امکان گذر از مرزهای زمینی با وسیله نقلیه شخصی و عمومی وجود ندارد و هیچ اتوبوسی برای اربعین کاپوتاژ نمی گردد و زوار باید در خاک عراق با وسایل نقلیه دیگری به مسیر خود ادامه دهند.
موکب های اسکان و غذا کِی در عراق برپا می شوند؟
ستاد بازسازی عتبات عالیات که مسؤولیت اسکان و تغذیه زوار اربعین را به عهده دارد اعلام نموده که موکب های ایرانی برای اسکان و پذیرایی از زائرن از شانزدهم تا بیست ونهم شهریورماه در عراق برپا می شوند. این ستاد همین طور اعلام نموده که امسال با عنایت به گرمای هوا، بیشترین نیازمندی موکب ها، تامین آب و وسائل سرمایشی است.
مقرر است ۲۵۰۰ موکب در نقاط مرزی و در خاک عراق از طرف ایرانیها برپا شود که علاوه بر این، در حرم ها و صحن های اطراف آنها امکان میزبانی از زوار فراهم می شود. جز این، هر سال عراقی های زیادی، زوار را در خانه های خود می پذیرند.
تکلیف سربازها و مشمولان وظیفه در اربعین
مساله حضور سربازها و یا زوار مشمول که خدمت سربازی نرفته اند، در اربعین پرسش پرتکرار دیگری بوده که مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت در اینباره توضیح می دهد: برای ثبت نام اربعین در سامانه سماح، از این لحاظ محدودیتی وجود ندارد و همه متقاضیان امکان ثبت نام دارند، اما درباره ی خروج سربازها و یا افراد مشمول، بهتر است پلیس اعلام نظر کند.
در همین رابطه، سازمان وظیفه عمومی فراجا اعلام نموده است: مشمولان غیرغایب متقاضی زیارت عتبات عالیات در ماه های محرم و صفر خصوصاً در راهپیمایی اربعین، در صورت نداشتن غیبت سربازی می توانند بدون نیاز به پرداخت وثیقه و با ثبت درخواست خود بصورت اینترنتی در این سفر شرکت نمایند.
چه کسانی از شرکت در پیاده روی اربعین منع شده اند؟
ستاد مرکزی اربعین برای حضور در پیاده روی اربعین به لحاظ جمسی محدودیت هایی را تعیین کرده و بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام، بیماران دیابتی و مبتلا به رتینوپاتی، بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند، بیماران پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان که درحال درمان هستند، بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده، بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند، افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیری هستند (بالاخص بیماری های تنفسی، گوارشی و پوستی)، افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علائم حاد، افرادی که دارای بیماری حاد تب دار هستند را از این سفر منع کرده است.
این ستاد همین طور از زنان باردار، افراد بالای ۶۰ سال، افراد دارای بیماری های زمینه ای، افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰، افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی و افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند خواسته است از شرکت در پیاده روی اربعین اجتناب کنند.
منبع:

1401/06/06
08:20:23
5.0 / 5
30
تگهای خبر: آب , اخبار , ایمنی , پلیس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.