امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
در گفت وگو با هم ماشین اعلام شد

علت کمبود 300 قلمی دارو در دولت قبل

علت کمبود 300 قلمی دارو در دولت قبل هم ماشین: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تغییر نظام ارزی دارو، درباره چالش های حوزه دارویی کشور شامل اصلاح قیمت ها و کمبودهای دارویی توضیح داد.دکتر بهرام دارایی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت ارز دارو اظهار داشت: در سال قبل جهت بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در زمینه دارو اقدامات بسیاری انجام شد و رئیس جمهور هم مطرح نمودند که بحث دارو برای دولت و کشور بسیار مهم بوده و حساسیت هم روی آن زیاد است؛ برای اینکه هم برای مردم دل نگرانی دارد و هم برای صنایع داروسازی که بصورت عددی ۹۸ درصد نیاز دارویی کشور را تامین می کنند که رقم قابل توجهی است. باید توجه کرد که داروسازان ما، بین ۲۰ کشور دنیا قرار دارند و می توانند داروی خودشان را تامین کنند. این زیرساخت ها در زمینه دارویی کشور به آسانی به دست نیامده است.
تصمیم گیری در "دارو" با نگاه حمایتی از مردم و صنعت
وی اضافه کرد: بدین سبب هم با نگاه پشتیبانی از تولید داخلی و هم با نگاه پشتیبانی از مردم باید در زمینه دارو تصمیم گیری شود. در حقیقت در زمستان سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی ها دراین زمینه انجام شد و ما درصدد بودیم که بتوانیم یک طرح پایلوت را نیز در آخر سال گذشته اجرا نماییم، اما در هر صورت مجلس شورای اسلامی در آخر سال بودجه را مصوب کرد.
فعالیت ستاد اصلاحات یارانه در زمینه دارو زمان بندی مراحل تغییر نظام ارزی دارو
دارایی درباره سرانجام طرح تغییر نظام ارزی دارو و انتقال ارز دارو به بیمه ها در امتداد پشتیبانی از مردم، افزود: دراین زمینه سازمان غذا و دارو راهبر است. مدیریت ستادی که با عنوان ستاد اصلاحات یارانه در زمینه دارو تشکیل شده، با سازمان غذا و دارو است. همه افراد ذی ربط از سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و... در آن حضور دارند. باید توجه کرد که مراحل تغییر نظام ارزی دارو زمان بندی شده و وظایف مشخص شده است و اقدامات لازم در حال انجام می باشد. به عنوان مثال اقدام در حوزه اتباع به وزارت کشور محول شده تا ساماندهی شوند. برای اینکه اتباع کشورهای دیگر نیز در کشور ما زندگی می کنند و به خدمات بهداشتی و درمانی و دارویی نیاز دارند و برایمان مهمست که این افراد هم بتوانند خدمات را دریافت نمایند. همین طور تعیین تکلیف افراد فاقد بیمه که البته بتازگی نزدیک پنج میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم بصورت رایگان بیمه شدند. بدین سبب وظایف مختلف تقسیم بندی و زمان بندی شده است. در آخرین جلسه ای که در این ستاد داشتیم، مشخص شد که کدام یک از زمان بندی ها به هدف رسیده و در کدام بخش همچنان عقب ماندگی داریم. در هر حال درصد بالایی از راه را رفتیم، اما باید توجه کرد که این اصلاحات مربوط به تصمیم دولت و شخص رئیس جمهور است و هر زمان که شرایط اقتضا کند، این اتفاق می افتد. در عین حال هم در سبد خانوار مردم و پرداخت از جیب مردم بابت دارو افزایشی رخ نمی دهد.

رییس سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه نمایندگان مجلس هم در جلسات ستاد اصلاحات یارانه در زمینه دارو شرکت می کنند، اظهار داشت: گزارش این جلسات تا انتهای خرداد ماه بطور کامل به کمیسیون تخصصی در مجلس اعلام می شود و اگر نیاز به جلسه مشترک با کمیسیون دراین زمینه وجود داشته باشد، برگزار می شود.
به جز اصلاح قیمت سالانه، فعلا تغییری در دارو نداریم
دارایی اشاره کرد: با اینحال باید توجه کرد که تا زمانیکه زیرساخت های تغییر نظام ارزی دارو آماده نشود، اتفاقی در زمینه دارو رخ نخواهد داد. به همین دلیل هم سازمان غذا و دارو طبق روال سال ۱۴۰۰ بحث واردات مواد اولیه دارویی و تولید دارو را پیش برده و با همان هزینه ها دارو را عرضه می نماییم. بنابراین به جز اصلاح قیمت سالانه دارو متناسب با تورم، اتفاقی در زمینه دارو نخواهد افتاد. در حوزه یارانه دارو هم تابع شرایط هستیم و تا زمانیکه زیرساخت های لازم بصورت ۱۰۰ درصدی آماده نشود، تغییری ایجاد نمی گردد.
سیاست های غیرواقع بینانه و کمبود ۳۰۰ قلمی دارو در دولت قبل
وقتی نه دلاری برای مدیریت دارو بود و نه ریالی

وی اظهار داشت: برنامه ریزی که دولت قبل در سال ۱۳۹۹ برای سال ۱۴۰۰ در زمینه دارو انجام داد، غیرواقع بینانه بوده است. به طوری که مجموعا حدود دو میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی کشور اختصاص دادند. در صورتیکه نیاز ارزی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی نزدیک چهار میلیارد دلار ارز ترجیحی بوده است. هزینه ها، بیمه و حمایت ها هم به همین صورت حساب شده و بودجه ۱۴۰۰ به همین صورت بسته شده است. حال سال ۱۴۰۰ سالی بوده که قرار بود دولت جدید مستقر شود. دولت قبل باید این چند ماه سال ۱۴۰۰ را به شکلی مدیریت می کرد تا دولت جدید بتواند در هنگام شروع به کارش شش ماه باقی مانده را با فراغ بال مدیریت کند، اما عملا نه ریالی در کار بود و نه دلاری. آنچه که در آن زمان وجود داشت، فقط بدهی بود. این اقدامی که در سال ۱۴۰۰ انجام شد در کل زنجیره تامین دارو اثر گذاشت و موجب شد که برنامه ریزی ها بر هم بریزد و با کمبودهایی هم مواجه شدیم. ما حتی مجبور بودیم که پول بیشتری مصرف نماییم تا به تعادل برسیم.

دارایی با اعلان اینکه سال قبل بالای ۲۰۰ تا ۳۰۰ قلم کمبود دارو داشتیم، اظهار داشت: هم اکنون هم کمبود داریم، اما به عنوان مثال حالا ۳۰ قلم از کمبود داروی ما به سبب عدم تولید شرکت های دارویی است که قیمت مناسب ندارند.

منبع:

1401/03/30
07:43:48
5.0 / 5
184
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.