امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۹
رئیس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

منبع نامشخص آلودگی در طغیان اخیر آبله میمونی

منبع نامشخص آلودگی در طغیان اخیر آبله میمونی رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، با بیان این که تا حالا هیچ موردی از آبله میمونی در کشور گزارش نشده است، اظهار داشت: هم اکنون وزارت بهداشت مبادی مرزی را کنترل می کند و کسانیکه در مرزها تب و بثورات پوستی دارند، ارزیابی و بررسی می شوند و اگر نیاز باشد از آنها تست گرفته می شود.دکتر ابراهیم قادری در گفت و گو با ایسنا، درباره بیماری آبله میمونی، اظهار داشت: ویروس آبله میممونی در بعضی جوندگان در بعضی مناطق آفریقا دیده شده و گاهی منجر به طغیان هایی می شود که این طغیان ها به انسان هم سرایت کرده و ممکنست کشورهای دیگر را هم درگیر کند.

وی با اعلان اینکه هنوز منبع آلودگی با آبله میمونی در طغیان اخیر معین نیست و این مساله نگرانی هایی را به وجود آورده است، اظهار داشت: همه کشورها هم این همت را دارند که سریعا آنرا کنترل کنند. از آنجا که خوشبختانه میزان واگیری این ویروس خیلی زیاد نیست، احیانا دنیا در کنترل آبله میمونی مشکلی نخواهد داشت.

قادری با اعلان اینکه واکسن آبله تا ۸۵ درصد بر روی آبله میمونی اثربخشی دارد، اظهار داشت: در عین حال تزریق واکسن آبله در وضعیت فعلی نیازی نیست. البته ممکنست برخی کشورها برای پرسنل سیستم بهداشتی و درمانی یا افرادی که تماس مستقیم با افراد آلوده دارند، واکسن را تزریق کنند. برای اینکه می تواند از بروز بیماری پیشگیری کند، اما این که در سطح وسیع تزریق شود، اصلا چنین بحثی وجود ندارد.

وی با اعلان اینکه خوشبختانه تا حالا هیچ موردی از آبله میمونی در کشور نداشته ایم، اظهار داشت: در وضعیت فعلی اصلا نیاز نیست که نگران واکسن باشیم.
راه های انتقال آبله میمونی و علائم
قادری درباره راه های انتقال آبله میمونی، اظهار داشت: یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با حیوان آلوده است؛ شامل لاشه حیوان یا حیوان زنده. در عین حال تماس نزدیک با انسان آلوده به ویروس آبله میمونی هم می تواند منجر به انتقال این بیماری شود که بوسیله قطرات تنفسی و ذرات تنفسی، ترشحات انسان آلوده و رابطه جنسی با فرد آلوده، تماس با وسایل شخصی بیمار و... منتقل می شود.

وی اظهار داشت: علایم این بیماری شامل سردرد، درد بدن، درد عضلانی، خستگی، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

قادری درباره اقدامات مراقبتی وزارت بهداشت برای شناسایی موارد احتمالی آبله میمونی در کشور، اظهار داشت: باید توجه کرد که بیماریهای دیگری هم داریم که علائمی شبیه به آبله میمونی شامل تب و بثورات دارند، که اکثرا آبله مرغان هستند و برخی بیماریهای دیگر. با اهمیت ترین چیزی که می تواند کمک نماید تا شک نماییم که فرد با این علایم به آبله میمونی مبتلاست، این است که آیا فرد بیمار با فرد بیمار دیگری از کشور دیگری تماس داشته یا این که سابقه مسافرت به منطقه آلوده را داشته یا خیر. در کشور ما در مرحله ای که خودمان موردی از آبله میمونی نداریم، توجه به سابقه تماس با افراد بیمار کشورهای دیگر یا مسافرت به منطقه آلوده، مهمست.
اقدامات وزارت بهداشت برای شناسایی موارد احتمالی آبله میمونی
وی اظهار داشت: هم اکنون وزارت بهداشت مبادی مرزی را کنترل می کند و کسانیکه در مرزها تب و بثورات پوستی دارند، ارزیابی و بررسی می شوند و اگر نیاز باشد تست از آنها گرفته می شود. بدین سبب در حد امکانات و توان مان کنترل های بهداشتی را در مبادی مرزی انجام می دهیم.
1401/03/10
10:03:57
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آب , آلودگی , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.