امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی كشوری منتشر كرد؛

گزارش سانحه خروج هواپیمای کاسپین از باند فرودگاه اصفهان

گزارش سانحه خروج هواپیمای کاسپین از باند فرودگاه اصفهان هم ماشین: دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه سانحه بوئینگ ۷۳۷ چهارشنبه ۱۵ دیماه فرودگاه اصفهان را منتشر نمود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارش اولیه سانحه بوئینگ ۷۳۷ چهارشنبه ۱۵ دیماه فرودگاه اصفهان را منتشر نمود.
بر اساس این گزارش، هواپیمای ۷۳۷ هواپیمایی کاسپین به رجیستری EP-CAP برای انجام ۴ پرواز مسافری در مسیرهای تهران- مشهد، مشهد- اصفهان، اصفهان – مشهد و مشهد – تهران برنامه ریزی شده بود که ساعت ۱۴: ۵۵ فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد را به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان با ۱۱۷ مسافر و ۹ خدمه پروازی ترک کرد.
این گزارش می افزاید: خلبان این هواپیما ۱۶: ۴۸ در نزدیکی اصفهان با کنترل پرواز تماس گرفته و برای فرود در باند ۲۵ راست فرودگاه اصفهان هدایت می شود.
بنابر آنچه دفتر سوانح سازمان هواپیمایی اعلام نموده هواپیمای کاسپین ۱۷: ۰۷ بر روی باند فرودگاه اصفهان فرود می آید؛ اما بعد از تماس چرخ های هواپیما با سطح آسفالت باند فرودگاه ارابه فرود سمت چپ گرفتار نقص و لرزش شده و سپس جمع می شود.
ارابه فرود سمت چپ هواپیما بر اثر برخورد با آسفالت باند جمع شد
بر اثر برخورد موتور شماره ۱ هواپیمای به باند، جرقه هایی از محفظه بیرونی موتور مشاهده می شود که کنترلر فرودگاه مبحث را به خلبان اطلاع می دهد.
سازمان هواپیمایی نتیجه مذاکرات با خلبان هواپیما را اعلام نموده و می گوید خلبان هواپیما جمع شدن ارابه فرود سمت چپ را تأیید کرد و با گرفتن ترمز سمت راست تلاش در پیشگیری از خروج هواپیما از باند می کند.
این گزارش حاکی می باشد خلبان هواپیما در اجرای این عملیات موفق بوده و هواپیما به سمت چپ منحرف نمی گردد و داخل باند باقی می ماند و پیش از لبه خروجی کنار باند در مقابل TWYD متوقف می شود.
در ادامه این سانحه، خلبان دستور تخلیه اضطراری می دهد. در نتیجه مهمانداران درب های خروجی عقب و جلوی هواپیما را باز می کنند. همینطور پرسنل ایمنی و آتش نشانی فرودگاه اصفهان هم به کمک آمده و همه مسافران در کمتر از دو دقیقه از هواپیما خارج می شوند.
چند مجروح سانحه به بیمارستان های اصفهان منتقل شدند
سازمان هواپیمایی کشوری در مورد ورود آسیب به برخی مسافران می گوید: به دلیل تعجیل برخی مسافران در خروج از هواپیما، برخی از آنها گرفتار مصدومیت جزئی شده که ۹ نفر به اورژانس فرودگاه منتقل می شوند. ۳ نفر هم به صورت سرپایی در ترمینال فرودگاه از جانب پزشک مستقر معاینه و درمان می شوند. ۶ نفر هم به دو بیمارستان اصفهان منتقل شدند که ۵ نفر آنها اندکی پس از مراجعه، مداوا و ترخیص شدند ولی یک خانم آبستن تحت مراقبت ویژه قرار گرفت که یک روز بعد مرخص شد.


منبع:

1400/10/18
20:21:37
5.0 / 5
313
تگهای خبر: آب , ایمنی , سازمان , فرودگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.