امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش باران در نقاط مختلف کشور

بارش باران در نقاط مختلف کشور به گزارش هم ماشین سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و وزش باد شدید در بعضی استان ها و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای عمان اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی شنبه( ۱۱ دی ماه) تا اواخر وقت سه شنبه( ۱۴ دی ماه) اطلاع داد.

نوع مخاطره حاصل از این سامانه بارش باران خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه شنبه ( ۱۱ دی ماه) استانهای هرمزگان و جنوب شرق سیستان و بلوچستان و یک شنبه ( ۱۲ دی ماه) استانهای خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی کرمان، شرق سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان جنوبی، جنوب یزد و غرب اصفهان خواهد بود.

دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) این شرایط برای مناطقی نظیر نیمه شرقی هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و سه شنبه ( ۱۴ دی ماه) در جنوب سیستان و بلوچستان پیشبینی می شود.

خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی از مخاطرات این سامانه خواهد بود.

توصیه می شود در مزارع و باغات زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با عنایت به بارش ها صورت گیرد همینطور از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها پرهیز شود. استقامت سازه های باغی در مقابل بارش های شدید، انجام آبیاری در خاک های شور پس از وقوع باران یا برف به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف، خودداری از انجام چالکود در باغات با عنایت به رخداد بارش سنگین و تسریع در برداشت مرکبات استان کرمان هم باید در دستور کار قرار گیرد.

در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار لازم است تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما و وقوع بارش ها صورت گیرد همینطور استقامت و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل بارش شدید هم ضروری می باشد. سفارش می شود کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما و بارش در دستور کار قرار گیرد.

در سالن های مرغداری و دامداری هم خودداری از استفاده از آب باران برای دام ها، پیشگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها و جمع آوری کود از واحدهای دامداری پیش از وقوع بارش لازم است.

توصیه های سازمان هواشناسی برای استخرهای پرورش ماهی شامل پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی می شود.

عشایر و زنبورداران هم در این شرایط موظفند از تردد در ارتفاعات اجتناب کنند همینطور توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل ها با عنایت به وقوع بارش ها‏ جایز نیست. عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و ارتفاعات و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش هم ضروریست.

توصیه های سازمان هواشناسی برای ماشین آلات و ادوات کشاورزی شامل تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار به علت بارش های سنگین و انتقال ماشین‏ آلات و ادوات کشاورزی از مزارع به مکان های امن به علت آغاز بارش‏ ها می شود.

سازمان هواشناسی در ادامه از وزش باد شدید طی روزهای یکشنبه و دوشنبه( ۱۲ و ۱۳ دی ماه) اطلاع داد.

بر اساس این اخطار وزش باد شدید از مخاطرات این سامانه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه یک شنبه( ۱۲ دی ماه) استانهای سیستان و بلوچستان و هرمزگان، دوشنبه( ۱۳ دی ماه) جنوب شرق اصفهان، هرمزگان، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره خسارت به گلخانه ها و شکستن شاخه درختان است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط شامل استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، استفاده از بادشکن جهت پیشگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت می شود.

همچنین با عنایت به باد و سرما در مناطق سردسیر، ضروریست دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام نمایند. عدم انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی بر روی زمین و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به علت شدت بالای وزش باد ضروریست.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از وزش باد نسبتا شدید با جهت جنوب شرقی-جنوب غربی به همراه بارش باران طی بازه زمانی شنبه ( ۱۱ دی ماه) تا سه شنبه( ۱۴ دی ماه) اطلاع داد.

مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج حداکثر ۲ تا ۲.۵ متر خواهد بود.

این سامانه شنبه (۱۱ دی ماه) خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و یکشنبه (۱۲ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان را درگیر خواهد نمود.

دوشنبه (۱۳ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سه شنبه ( ۱۴ دی ماه) تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل و شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان شرایط حاصل از فعالیت این سامانه را تجربه خواهند کرد.

تاثیرات فعالیت این سامانه شامل خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و صدمه به قفس ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه می شود از فعالیتهای تفریحی پرهیز شود و محدودیت در سایر فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هرگونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.

در آخر سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی اطلاع داد. این سامانه فعالیت خویش را از شنبه ( ۱۱ دی ماه) آغاز می کند و تا سه شنبه( ۱۴ دی ماه) ادامه خواهد داشت.

مخاطرات ناشی از فعالیت این سامانه بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد، در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف و رخداد مه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه شنبه (۱۱ دی ماه) در استانهای کرمانشاه، جنوب فارس و ارتفاعات البرز و یکشنبه( ۱۲ دی ماه) در استانهای لرستان، خراسان رضوی، ایلام و ارتفاعات استانهای تهران و البرز قابل پیشبینی است.

این شرایط دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) در استانهای گیلان، مازندران، گلستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سمنان، قم، تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، اردبیل و سه شنبه( ۱۴ دی ماه) در استانهای خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری پیشبینی می شود.

فعالیت این سامانه می تواند سبب آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، پدیده مه، کاهش دید بخصوص در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو و آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر است.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
1400/10/11
16:36:47
5.0 / 5
272
تگهای خبر: آب , تردد , جاده , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.