امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۵

پلاسکوی جدید هنوز تاییدیه ایمنی از آتش نشانی ندارد

پلاسکوی جدید هنوز تاییدیه ایمنی از آتش نشانی ندارد به گزارش هم ماشین معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو جدید که ساخته شده درحال بهره برداری و شروع به کار است اما متاسفانه هنوز از آتش نشانی تاییدیه دریافت نکرده است، اظهار داشت: بطور قطع پلاسکوی جدید باید با پلاسکوی قدیم متفاوت باشد البته چون همچنان آتش نشانی نظری در خصوص ایمنی ساختمان جدید نداده است نمی توان با صراحت اظهار داشت که در اجرا چه اتفاقی افتاده است.


کامران عبدولی در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت تاییدیه ایمنی ساختمان تازه تاسیس پلاسکو اظهار نمود: ساختمان پلاسکو جدید که ساخته شده درحال بهره برداری و شروع به کار است اما متاسفانه هنوز از آتش نشانی تاییدیه دریافت نکرده است.
وی اظهار داشت: نقشه های ساختمان پلاسکو جدید روز اول به آتش نشانی آمد و درباره بررسی نقشه های آن در صدور پروانه ضوابط ایمنی و آتش نشانی را برای آن اعمال کردیم و به آن دستورالعمل هم دادیم. قرار شد این دستور العمل در فازهای مختلف از سازمان آتش نشانی استعلام شود و نظرات کارشناسی در طول مدت گرفته شود که متاسفانه از ما استعلامی در این فاصله صورت نگرفت و برابر بازدیدی که کارشناسان آتش نشانی طی هفته اخیر انجام دادند هیچگونه از سیستم ها هنوز به تایید ما نرسیده است.
معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران افزود: همینطور ساختمان جدید با ساختمان قدیم ارتباطی دارد که باید به وسیله مانعی که در مقابل حریق مقاومت داشته باشد جداسازی شود که هنوز برای ما معلوم نیست با چه مکانیزمی مقرر است اتفاق بیفتد. حتما باید این مکانیزم برای آتش نشانی تعریف شود تا در صورت تایید، آنرا اجرایی کنند.
وی اظهار داشت: مبحث دیگر سیستم های اعلام و اطفای حریق و سیستم های تهویه است که بارها درباره آتریوم آن صحبت کردند؛ از نظر آتش نشانی هنوز تایید شده نیست؛ البته گفته می شود که انجام شده اما از نظر آتش نشانی هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.
وی با اشاره به اینکه برخی موانع و مشکلات دیگر درباره دوربندی پلکان ها هم وجود دارد، اظهار داشت: همینطور بحث دسترسی از نما هم هنوز جای بحث دارد. به ما گفتند مکانیزمی ایجاد کردند که دسترسی از نما برای آتش نشانی حل شده است، اما این هم هنوز به تایید ما نرسیده و هنوز یکی از چالش های ما است. باید به ما اجازه دهند که بازدید نماییم و نظرات کارشناسی را به آنها عرضه نماییم.
معاونت پیشگیری سازمان آتش نشانی تهران افزود: نمای این ساختمان به صورت کامل پوشانده شده است. آتش نشانی حین حریق و حادثه نیاز دارد که بالابرهایش را در مجاورت ساختمان مستقر کند تا در موارد اضطراری از نما به داخل ساختمان نفوذ کند. این آخرین مرحله ای است که شاید ساختمان پایداری خویش را نداشته باشد و حتی نیرو های امدادی نتوانند از راه راه های خروج و پلکان ها به داخل نفود کنند. در این مرحله برای نجات جان افراد و اطفای حریق حتما باید از نما نفوذ شود. متاسفانه این هنوز به تایید واحد عملیات نرسیده است. اگر آمادگی خویش را اعلام کنند سازمان آتش نشانی نیروی عملیاتی خویش را به همراه بالابر اعزام می کند تا در مورد دسترسی از نمای آن اعلام نظر کند.
عبدولی اظهار داشت: آتش نشانی به صورت خودجوش از ساختمان پلاسکو بازدید کرد و مواردی که به نظر رسید را اطلاع داد، اما این که اشکالات و نقصها اعلام شده رفع خواهد شد یا خیر؟ مشخص نمی باشد. طی آخرین بازدید نقصها را اعلام کردیم و گفتیم که باید سریعا سیستم ها را از نظر مباحث محاسباتی و تاسیسات به تاییدیه آتش نشانی برسانند اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
وی در مورد این که چند چالش اصلی در ساختمان پلاسکو قدیمی منجر به حادثه شد و آیا این موارد در ساختمان جدید رفع شده است یا خیر؟ اظهار داشت: بطور قطع پلاسکوی جدید باید با پلاسکوی قدیم متفاوت باشد؛ البته چون همچنان آتش نشانی نظری در مورد ایمنی ساختمان جدید نداده است نمی توان با صراحت اظهار داشت که در اجرا چه اتفاقی افتاده است؛ اما آنچه که روز اول برابر نقشه ها و دستورالعمل دیدیم باید کامل اجرا شود چون که ضوابط و آئین نامه روز را از آنها خواسته ایم.
وی افزود: پلاسکوی قدیم ساختمانی قدیمی بود که حتی پلکانی برای دسترسی نیروهای آتش نشانی یا فرار نداشت. ساختمان قدیمی برای کاربری اداری تعریف شده بود اما به مرور زمان به کارگاه و کاربری غیر از آن ظرفیت معماری تغییر داده بود. این تاب آوری ساختمان را به شدت کاهش داده بود. متاسفانه آن ساختمان حتی یک راه خروج نداشت و راه خروج دوم و پله های اضطراری هم در نما وجود نداشت. به هر حال مبحث مهمی که در ساختمان ها وجود دارد و در حریق های مشابه می بینیم، شاید عامل اصلی گسترش حریق از ساختمان ها انتقال حریق از راه رایزرها و سقف های کاذب است. این مورد جدی است. پیشنهاد آتش نشانی در مورد ساختمان های موجود مثل پلاسکو، اصلاح سیم کشی ها، حوزه بندی کردن فضا به صورت افقی و عمودی، دوربند کردن راه های خروج و استفاده از سیستم های اعلام و اطفای حریق است.
منبع:

1400/09/24
09:48:47
5.0 / 5
340
تگهای خبر: ایمنی , خدمات , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.