امروز: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

ورود مهندسان ترافیک به معضل گره ترافیکی پایتخت

ورود مهندسان ترافیک به معضل گره ترافیکی پایتخت به گزارش هم ماشین عضو گروه تخصصی ترافیک شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: ورود مهندسان ترافیک به معضلات ترافیکی نوعی وحدت رویه مناسب و منطقی ایجاد کرده و راهگشای مشکلات ترافیکی خواهد بود.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، یوسف ساجد اظهار داشت: انتظار داریم متخصصان ترافیک در نظرسنجی بیشتر شرکت کنند؛ البته مانعی نمی بینیم که همکاران رشته های دیگر مثل معماری، شهرسازی و عمران هم در این خصوص نظراتشان را ارائه بدهند، اما باید توجه کرد که این نظرات فنی باشد.
عضو گروه تخصصی ترافیک شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اشاره کرد: تدوین پیش نویس الزامات ترافیکی ساختمان ها از سال ۱۳۹۳ توسط پژوهشکده طراحان پارسه و زیر نظر کمیته مطالعات راهبردی شورای مرکزی شروع شده و در سال ۱۳۹۵ این پیش نویس با حضور رییس مرکز تحقیقات و رییس شورای مرکزی و سایر مسؤولان ذی ربط رونمایی گردید.
وی اضافه کرد: پیش نویس الزامات ترافیکی ساختمان ها، در راه تصویب در وزارتخانه در کش وقوس شورای تدوین و شورای مرکزی قرار گرفته و در این خصوص جلسات راهبردی مختلفی در شورای مرکزی با حضور رییس وقت شورا و مدیر کل دفتر تدوین مقررات ملی و همین طور در معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده و بررسی های بیشتر دراین زمینه صورت گرفته است.
ساجد افزود: شورای مرکزی مجوزهای لازم را صد در صد از وزارتخانه برای تدوین پیش نویس مبحث ۲۳ «الزامات ترافیکی در ساختمان ها» گرفتن کرده و شورای تدوین به ریاست معاونت محترم مسکن در صدد بررسی کلیات آن برآمدند؛ هم اکنون اهتمام رییس حال حاضر شورای مرکزی، گروه تخصصی ترافیک، معاون مسکن (آقای محمودزاده) و مدیر کل دفتر تدوین (آقای مانی فر) بر این است که این مبحث به نتیجه نهایی برسد. پس کلیات این مبحث در اسفندماه سال ۱۳۹۹ در جلسه شورای تدوین به تصویب رسید و بمنظور بررسی جزییات فنی به کمیته فنی شورای تدوین ارجاع داده شد. در خرداد ماه امسال، در این کمیته با حضور آقای مانی فر و اعضای متشکل از نمایندگان گروه تخصصی ترافیک و اساتید برجسته این حوزه، بعد از بررسی جزییات فصول پیش نویس، قرار شد موارد مندرج با ویرایش ۹۶ مبحث ۴ و آخرین ویرایش مباحث ۱۲، ۲ و ۲۰ و۲۱ و همین طور بخشنامه ۱۲ جلدی مصوب ۱۳۹۹ شورای عالی معماری و شهرسازی انطباق داده شده و کلیه تناقضات برطرف شوند.
وی گفت: در ۵ ماه گذشته انطباق کلیه اعداد و ارقام و مفاد مندرج در پیش نویس مبحث با بخشنامه و مباحث مقررات ملی مذکور، بطور کامل و توسط کمیته بازبینی بررسی شده و فایل ویرایش نهایی، آبان ماه سال جاری برای آقای مانی فر ارسال و از ایشان درخواست شد که بجای ویرایش قدیمی مربوط به سال ۱۳۹۵، ویرایش نهایی اخیر جایگزین شده و برای نظرسنجی از مهندسان ترافیک و سایر اساتید و مهندسان صاحب نظر در سایت قرار گیرد.
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان افزود: ما انتظار داریم متخصصان ترافیک روی این قضیه (نظرسنجی) بیشتر مشارکت کنند. البته مانعی نمی بینیم که همکاران رشته های دیگر مثل معماری، شهرسازی و عمران هم نظر بدهند؛ اما نظراتشان باید فنی باشد. در نهایت پیش بینی می شود، موضوع با لحاظ نظرات واصله از نظرسنجی، در جلسه بعدی کمیته به جمع بندی نهایی رسیده و پیش نویس برای تصویب نهایی به شورای تدوین ارسال شود.
عضو گروه تخصصی ترافیک شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در آخر اشاره کرد: تصویب این مبحث، مسئولیت مهندسان ترافیک را بیشتر خواهدنمود و این امکان را خواهد داد تا در عین داشتن یک مرجع برای عارضه سنجی و کنترل ترافیک ساختمان ها و معابر بلافصل و تامین ایمنی عبور و مرور، نوعی وحدت رویه مناسب و منطقی به وجود آمده و راهگشای مشکلات ترافیکی ناشی از ساختمان ها و کاربری های جاذب سفر در داخل شهرها باشد.


منبع:

1400/09/20
20:49:26
5.0 / 5
375
تگهای خبر: آب , ایمنی , تخصص , ترافیك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.