امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
مهر خبر می دهد؛

ساخت راه آهن چابهار-زاهدان باردیگر از سر گرفته شد

ساخت راه آهن چابهار-زاهدان باردیگر از سر گرفته شد هم ماشین: معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از واریز 63 میلیون یورویی از محل منابع صندوق توسعه ملی برای راه اندازی راه آهن چابهار-سرخس آگاهی داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، راه آهن چابهار-زاهدان-سرخس مهم ترین پروژه زیرساختی ریلی کشور به طول ۱۳۵۰ کیلومتر است که قطعه اول آن به طول ۷۳۰ کیلومتر، چابهار را به زاهدان و مرز میلک و قطعه دوم هم به طول ۷۶۰ کیلومتر زاهدان را به بیرجند، مشهد و در پایان سرخس متصل می کند.
اگرچه بیشتر از یک دهه از عمر این پروژه می گذرد، اما ریل گذاری آن از ۱۷ تیر ماه ۱۳۹۹ شروع شد.
نیمه نخست ۱۳۹۸: موافقت با اختصاص ۳۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به پروژه
اجرای این پروژه به حدی طولانی شد که نهایتا محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی در ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ در حاشیه مراسم بهره برداری از ناوگان ریلی از موافقت مقام معظم رهبری و دستور رئیس جمهور سابق برای اختصاص اعتبار به این پروژه تا سقف ۳۰۰ میلیون یورو از محل منابع صندوق توسعه ملی جهت تسریع در تکمیل راه اندازی راه آهن چابهار-زاهدان تا آخر سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.
وعده های گوناگونی هم برای زمان اتمام این پروژه اعلام شده بود که بعضی از آن به شرح زیر است:
۱. احمد علی موهبتی استاندار سابق سیستان و بلوچستان در ۲۳ آذر ۱۳۹۸ اظهار داشت: راه آهن چابهار به زاهدان در ۸ قطعه درحال اجراست و تا آخر سال عمرانی ۱۳۹۹ به بهره برداری می رسد.
۲. خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ۲۶ آذر ۱۳۹۸ از بهره برداری راه آهن چابهار-زاهدان در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.
۳. خیر الله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی بار دیگر ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ اعلام نمود: راه آهن چابهار-زاهدان تا آخر دولت دوازدهم (مرداد ۱۴۰۰) به بهره برداری می رسد.
۴. محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی هم ۱۸ دی ۱۳۹۹ اظهار داشت: خط ریلی چابهار-زاهدان تا آخر سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می رسد.
۵. محمد باقر نوبخت رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه هم ۶ خرداد ۱۳۹۹ اعلام نموده بود: ساخت راه آهن چابهار-زاهدان در سه قطعه چابهار- ایرانشهر، ایرانشهر - خاش و خاش - زاهدان در حال انجام می باشد که در دهه فجر ۱۳۹۹ قطعه زاهدان - خاش و تا اسفند همان سال قطعه چابهار - ایرانشهر متصل می شود؛ قطعه باقی مانده این طرح (ایرانشهر-خاش) هم خرداد ۱۴۰۰ نهایی و تکمیل شده و تمام ۷۳۰ کیلومتر این مسیر به اتمام خواهد رسید.
پروژه متوقف شده بود؟
با این حال صندوق توسعه ملی به علت مشکلات ارزی از اختصاص بخش هایی از ۳۰۰ میلیون یورو خودداری کرده بود که سبب شد این پروژه در ماه های گذشته با رکود یا حتی توقف در راه اندازی مواجه شود.
معاون وزیر راه: پروژه متوقف نبود فقط سرعتش کند شده بود
خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ۱۸ آبان در حاشیه سیزدهمین همایش قیر و آسفالت در پاسخ به خبرنگار مهر درباره توقف پروژه راه آهن چابهار-زاهدان اظهار نمود: این پروژه متوقف نیست و درحال اجراست.
وی اضافه کرد: این پروژه از محل صندوق توسعه ملی تأمین مالی می شود و ما احتیاج به منابع مالی برای اجرای آن داریم؛ باید اختصاص منابع به این پروژه به صورت تبدیل ارز به ریال باشد که با تأخیر از جانب بانک مرکزی در حال انجام می باشد.
خادمی خاطرنشان کرد: مشکل در تأمین منابع پیش آمده اما کارگاه فعال است که با کندی پیش می رود اگر منابع مالی نرسد، اساسا با مشکل مواجه می شویم.
وعده جدید: راه آهن چابهار-زاهدان آخر ۱۴۰۱ تکمیل می شود
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه افزود: مقرر است تا آخر ۱۴۰۱ این پروژه به پایان برسد.
معاون شرکت ساخت: هفته گذشته حساب شرکت ساخت با ۶۳ میلیون یورو شارژ شد
عباس خطیبی معاون توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت راه آهن چابهار-زاهدان، این خط آهن را یکی از مهم ترین پروژه های زیربنایی ریلی در دست ساخت کشور دانست و اظهار داشت: این پروژه هم تأثیرات منطقه ای دارد و هم فرامنطقه ای که در صورت بهره برداری از آن، در حوزه ترانزیت می تواند اثرات فراوانی داشته باشد.
وی اضافه کرد: این پروژه ۶۲۸ کیلومتر طول دارد که با احتساب خطوط ایستگاهی آن به ۷۳۰ کیلومتر می رسد.
ریل گذاری قطعه زاهدان-خاش مرداد سال جاری تکمیل شد
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی پیشرفت فیزیکی راه آهن چابهار-زاهدان در نگاه ابرکلان را ۵۶ درصد عنوان و بیان نمود: هم اکنون برای بهره برداری از بخش هایی از این پروژه، به صورت متمرکز در محدوده زاهدان-خاش فعالیت ویژه ای نسبت به سایر قطعات داریم؛ از همین رو در سال ۱۳۹۹ و اوایل ۱۴۰۰ کارهای در ارتباط با ریل گذاری این قطعه را انجام دادیم که در مرداد ریل گذاری قطعه زاهدان-خاش به طول ۱۵۴ کیلومتر را به اتمام رساندیم.
وی اضافه کرد: بعد از آن هم مشغول عملیات تکمیلی خط شدیم که شامل جوشکاری، بالاست ریزی، رِلواژ (عملیات اصلاح هندسی خطوط آهن)، فیبر نوری و سایر کارهایی که در ارتباط با بخش روسازی و ارتباطات است، شدیم. همینطور تکمیل ایستگاه خاش و سایر ایستگاه های بین راهی را در دستور کار قرار دادیم.
خطیبی با اشاره به اینکه قرار بود قطعه زاهدان-خاش زودتر به بهره برداری برسد اظهار داشت: ولی پروژه با مشکلاتی از نظر تأمین منابع رو به رو شد و ما چند ماهی با مشکل تخصیص بودجه مواجه شدیم که مقداری بر پروژه تاثیر گذاشت؛ اما با اقدامات خوبی که از سمت وزارت راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و همینطور بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی طی چندین جلسه ای که در وزارت راه برگزار شد، مشکل تا حدودی رفع شد.
منابع مالی به حساب شرکت ساخت واریز شد
وی تصریح کرد: ۱۰ روز قبل ۶۳ میلیون یورو مجدداً از جانب صندوق توسعه ملی به پروژه تزریق شد و واریزی نقدی در هفته گذشته به حساب شرکت ساخت و توسعه داشتیم؛ به پیمانکار پروژه هم تخصیص مناسبی عرضه دادیم که سبب شد باردیگر پروژه احیا شود. من شخصاً چهارشنبه هفته گذشته از مسیر زاهدان-خاش بازدیدی داشتم؛ با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) هم توافق کردیم تا به پروژه سرعت دهیم.
بهره برداری از قطعه زاهدان-خاش راه آهن چابهار-زاهدان در بهمن امسال
معاون مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به اینکه امیدواریم در بهمن ماه سال جاری از قطعه زاهدان-خاش بهره برداری خواهیم کرد، افزود: برای زیرسازی کل ۶۳۰ کیلومتر در بخش هایی که زیرسازی به اتمام نرسیده، مشغول فعالیت هستیم؛ نقطه ای نیست که عملیات اجرایی در آن صورت نگرفته باشد.
وی تصریح کرد: در بخش روسازی هم علاوه بر این که از سمت زاهدان به خاش ریل گذاری کرده ایم، از سمت چابهار هم عملیات ریل گذاری را شروع کرده بودیم اما به علت محدودیت منابع، مجبور شدیم تا فعالیت را به قطعه زاهدان-خاش متمرکز نماییم.
اتمام زیرسازی قطعه چابهار-نیکشهر تا آخر امسال
خطیبی تاکید کرد: مقرر است قطعه چابهار-نیکشهر و سپس نیکشهر-ایرانشهر هم بار دیگر فعال شود و زیرسازی آن به سرعت تکمیل شده و تا سال آینده قطعه چابهار-ایرانشهر به طول ۳۱۰ کیلومتر کار زیرسازی آن به اتمام رسیده و عملیات ریل گذاری را که قبلاً از سمت چابهار آغاز ولی متوقف شده بود، بار دیگر از سر می گیریم.


منبع:

1400/09/07
14:28:37
5.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.