امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۴
در گفت وگو با هم ماشین اعلام شد؛

رکوردشکنی با حمل ۱۷ میلیون تن کالای اساسی

رکوردشکنی با حمل ۱۷ میلیون تن کالای اساسی مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: با تمهیدات اندیشیده شده، مشکل حمل کالاهای اساسی از بنادر رفع شده و وضعیت حمل این کالاها در حالت عادی قرار دارد.غلامحسین دغاغله در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حمل کالاهای اساسی از بنادر به داخل کشور و مشکل دپوی کالاها در بنادر اظهار نمود: ما مشکلی از این نظر نداریم و حمل کالاهای اساسی به صورت مرتب در حال انجام می باشد.
وی افزود: روز گذشته (شنبه ۲۹ آبان) جلسه ای با وزیر اقتصاد برای حمل کالاهای اساسی از بنادر داشتیم و بر ادامه روند جابه جایی کالاهای اساسی تاکید شد.
رکورد حمل جاده ای کالای اساسی در ۸ ماهه ۱۴۰۰ شکسته شد: ‬ ۱۷ میلیون تُن
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: تا آخر روز چهارشنبه ۲۶ آبان، ۱۷ میلیون تن کالای اساسی از بنادر توسط بخش حمل و نقل جاده ای به مقاصد داخل کشور حمل شده که حدود ۱۱ میلیون تن آن از بندر امام خمینی (ره) و مابقی از سایر بنادر خصوصاً شهید رجایی و امیرآباد حمل شده است.
وی تصریح کرد: میانگین حمل کالای اساسی از بنادر به مقاصد داخل کشور روزانه ۸۰ تا ۹۰ هزار تن است؛ روزانه به صورت متوسط از بندر امام خمینی (ره) ۲۲۰۰ و تا ۲۴۰۰ تن کالای اساسی حمل می شود؛ این رقم، میانگین جابه جایی هاست و در بعضی روزها بیشتر یا کمتر است؛ مثلا در روز جمعه ۲۸ آبان از بندر امام خمینی (ره) ۲۹۰۰ تن کالای اساسی حمل شد.
اقدامی که سبب شد مشکل حمل کالای اساسی از بنادر رفع شود
دغاغله روند فعلی حمل کالای اساسی از بنادر را از آهنگی مناسب برخوردار دانست و خاطرنشان کرد: از تیر ماه سال جاری تدبیر جدیدی اندیشیده شد در خصوص این که برای ۴ قلم کالای اساسی شامل گندم، ذرت، جو و کنجاله سویا از ۳ بندر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و چابهار، شرکتهای حمل و نقلی توانمند که توانایی داشته باشند، از هر استانی برای مبادی این ۳ بندر، بارنامه صادر کنند.
وی اظهار داشت: پیش از این محدودیت صدور بارنامه از مبادی هر استانی صرفا برای شرکتهای حمل و نقلی همان استان مجاز بود و شرکتهای مستقر در هرمزگان می توانستند برای بندر شهید رجایی و شرکتهای مسقر در خوزستان برای بندر امام خمینی (ره) بارنامه صادر کنند که هم اکنون هر شرکتی از هر استانی می تواند از مبادی بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی و شهید بهشتی بارنامه حمل کالاهای اساسی ۴ گانه را صادر کنند و محدودیت صدور بارنامه برای آنها برداشته شده است؛ در حالیکه پیش از این محدودیت حوزه فعالیت داشتند.
این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاکید کرد: با این تدبیر اندیشیده شده، ظرفیت بسیار بالایی بوجود آمده و هم اکنون وضعیت دپوی کالاهای اساسی در بنادر به وضعیت عادی برگشته و با وضعیت فوق العاده از نظر دپوی کالاهای اساسی مواجه نیستیم.
دپوی کالاهای اساسی در بنادر به خاطر مشکل حمل نیست
دغاغله درباره این که گفته می شود کالاهای اساسی در بنادر دپو شده، عنوان کرد: امکان دارد بخشی از کالاهای اساسی در کشتی ها روی آب مانده باشد که به دلایلی چون تأمین ارز با تأخیر تخلیه شده اند که به صاحبان کالا برمی گردد؛ سازمان راهداری صرفا با آن بخشی از کالاهای اساسی که وارد بندر شده و سپس اظهار گمرکی و ترخیص شوند، مواجه می باشد و به آنها کالاهای قابل حمل می گویند.
وی درباره علت بی توجهی صاحبان کالا نسبت به تأخیر در تخلیه کشتی های مستقر در لنگرگاه ها اظهار داشت: این روزها مبحث ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح بوده و صاحبان کالا بلاتکلیف مانده بودند تا وضعیت کالاهای آنها مشخص شود.
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان نمود: گمرک هر آماری به ما اعلام نماید، با عنایت به ظرفیت جدیدی که بوجود آورده ایم، بلافاصله حمل می نماییم و محدودیت ظرفیت از این نظر نداریم و به هر مقصدی به سازمان راهداری اعلام گردد، کالاها حمل خواهند شد.
اعطای لاستیک تشویقی به کامیون های حامل کالای اساسی متوقف شد
وی درباره عرضه برخی مشوق ها به رانندگانی که کالاهای اساسی حمل می کنند اضافه کرد: هم اکنون عرضه این مشوق ها متوقف شده است؛ چون که لاستیک های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار سازمان راهداری بود و از این لاستیک ها به رانندگان حمل کننده کالاهای اساسی داده می شد اما واردات لاستیک با ارز نیمایی انجام می شود.
دغاغله در مورد مصوبه شورای پایش حمل و نقل در تابستان سال جاری در خصوص راه اندازی سامانه ای از جانب صاحبان عمده کالاهای اساسی شامل شرکت بازرگانی دولتی و شرکت پشتیبانی امور دام برای پرداخت سیستمی و فوری کرایه حمل به رانندگان کامیون های حامل کالاهای اساسی اظهار داشت: این سامانه هنوز راه اندازی نشده و کرایه حمل همچنان با کمی تأخیر پرداخت می شود البته صاحبان بار دولتی در تلاش هستند تا کرایه ها را به سرعت واریز نمایند.
چرا سوخت جبرانی به کامیون ها در روز قطع سامانه کارت سوخت ندادند؟
مدیرکل حمل کالای سازمان راهداری درباره علت عدم تعیین گازوئیل جبرانی برای کامیون ها و اتوبوس ها در روز قطع سامانه کارت سوخت تاکید کرد: در روزی که سامانه جایگاه های سوخت قطع شد، حمل و نقل سنگین گرفتار مشکل خاصی نشد؛ در همان زمان هم رئیس سازمان راهداری اعلام نمود که در بخش ناوگان سنگین حمل کالا و مسافر جاده ای مشکلی برای کامیون ها و اتوبوس ها به وجود نیامده است؛ بنابراین در مصوبه سوخت جبرانی هیئت دولت، گازوئیل درج نشده است.
گفتنی است بر اساس مصوبه ۲۶ آبان هیئت دولت، صرفا به کامیون های بنزین سوز ۵ لیتر سوخت جبرانی تعلق می گیرد و به گازوئیل سوزها به علت عدم ایجاد مشکل، سوخت مازاد بر سهمیه عادی، تعلق نخواهد گرفت.
خاطرنشان می شود داریوش امانی معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ۴ آبان ماه سال جاری در حاشیه اجلاس مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان به ریاست رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص توقف فعالیت کامیون ها و اتوبوس ها در جاده ها بعد از توقف فعالیت جایگاه های سوخت، اظهار داشت: هیچ اتوبوسی در جاده ها متوقف نشده و مسافران جابجا می شوند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: تابحال گزارشی در خصوص توقف فعالیت کامیون های سوختی و حامل کالاهای فاسد شدنی به سازمان راهداری واصل نشده است.

1400/08/30
11:52:33
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آب , اقتصاد , بنزین , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.