امروز: ۱۴۰۳/۰۳/۲۷

هم پیمایی چیست؟

هم‌پیمایی (Carpooling) روش استفاده بهینه از ظرفیت خالی خودروهای شخصی است. این روش زیرمجموعه‌ای از شیوه‌های مدیریت تقاضای سفر است که به جای تاکید بر افزایش ظرفیت خیابان‌ها و اتوبان‌ها بر استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های موجود توجه دارد.
در هم‌پیمایی، افرادی که محل زندگی و کار آنها در یک محدوده واقع شده است، از طریق وب‌سایت‌ها و سامانه‌های اطلاع‌رسانی یکدیگر را پیدا می‌کنند و با هم قرار می‌گذارند که با یک وسیله نقلیه شخصی تردد کنند و همه افراد هر روز با خودروی شخصی جداگانه سفر نکنند. هم‌پیمایی مبتنی بر وجود سرمایه اجتماعی و روحیه مشارکت و همکاری و در نهایت بهره‌مندی از صرفه‌جویی اقتصادی برای طرفین استفاده‌کننده از خودروی اشتراکی است.

تعریف هم‌پیمایی به زبان ساده بدین صورت است:

افرادی که محدوده منزل و محل کار آنها به هم نزدیک است یا محدوده منزل و محل کار آنها در یک مسیر قرار دارد، به جای آنکه هر روز هر دو نفر یا هر چند نفر از وسیله نقلیه شخصی جداگانه استفاده کنند، از طریق سامانه‌های اطلاع‌رسانی از وجود یکدیگر آگاه شوند، با هم قرار بگذارند و استفاده از وسیله نقلیه شخصی را بین خود توزیع کنند؛ یعنی هر روز فقط یک نفر خودروی شخصی با خودش بیاورد و دیگران را سوار کند. اگر فردی که می‌خواهد در هم‌پیمایی مشارکت کند، خودش خودروی شخصی ندارد یا با خودروی شخصی بین منزل و محل کار تردد نمی‌کند، باید مبلغی را به صورت توافقی به صاحب خودرو بپردازد.

هم پیمایی یا هم ماشینی


همپیمایی با خودروهای شخصی معمولا در بین افرادی شکل می گیرد که:
در زمان یکسانی سفر می کنند از مبدا تقریبا یکسانی سفر می کنند به مقصد تقریبا یکسانی سفر می کنند در زمان یکسانی سفر می کنند.


دلایل توجیهی برای استفاده از همپیمایی:

مزایای هم پیمایی

- تمرکز بالای مراکز اداری، آموزشی و همچنین تمرکز مناطق سکونت کارگری
- کمبود وسایل حمل و نقل عمومی
- کیفیت پایین وسایل حمل و نقل عمومی
- هزینه بالای پارکینگ در مقاصد
- هزینه بالای سوخت
- هزینه بالا برای ورود به مناطق طرح ترافیک (زوج و فرد)
- معابر شلوغ و پر ترافیک
- کاهش آلودگی هوا و مشارکت در حفظ محیط زیست


 (by Hammashin)
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.