امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۲۰

محیط زیست و هزار و یک مشکل

محیط زیست و هزار و یک مشکل هم ماشین: در حالی نهادهای تخصصی محیط زیست با تشکیل وزارت محیط زیست مخالفت می کنند که تعدادی از نمایندگان مجلس از طرفداران پرو پا قرص آن هستند و معتقدند که با تشکیل این وزارتخانه می توان متولی محیط زیست را پاسخگو کرد و از طرف دیگر قدرت اجرائی آنرا افزایش داد اما آیا این کار مرهمی بر زخم های عمیق محیط زیست کشور است؟به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا مشکلات محیط زیستی کم نیستند؛از خشکسالی و فرونشست زمین و خیزش گرد و غبار گرفته تا آلودگی نفتی خلیج فارس و وضعیت نامساعد تعدادی از گونه های در معرض خطر انقراض حیات وحش و چندین و چند معضل دیگر. مدتی است که برخی نمایندگان مجلس تشکیل وزارتخانه محیط زیست را چاره کار تشخیص داده اند و طرح تشکیل وزارتخانه محیط زیست ۲۴ شهریورماه اعلام وصول شد. این طرح با هدف «حل معضلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، خاک و آب بوسیله مدیریتی با قدرت اجرائی بیشتر و تقویت اثر گذاری و نیز چابک سازی و امکان نظارت قانونی نمایندگان مجلس» ارائه شده است.

طرح تشکیل وزارت محیط زیست موافقان و مخالفان زیادی دارد.

موافقان چه می گویند؟

محمد رشیدی - عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس - به ایسنا می گوید: مسائل محیطی زیستی در کشور ما نیازمند توجه و تمرکز جدی تر، تحقیقات دقیق تر و البته منابع مالی بیشتر است. تبدیل سازمان محیط زیست به وزارتخانه می تواند این فرصت را خلق کند اما نکته اینجاست که توانایی سازمان محیط زیست در حد پرداخت حقوق کارمندان خودش است. نمی توان از یک سازمان توقع انجام کارهای بزرگ داشت.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه اختیارات سازمان محیط زیست ناکافی و قدرتش پراکنده است، معتقد است: قسمتی از اختیارات و قدرت سازمان محیط زیست تحت لوای جهاد کشاورزی و بخش دیگری دست وزارت نیرو و دیگر وزارتخانه ها و معاونت هاست. این مسئله چالش نظارت را به وجود آورده است. تمرکز اختیارات و قدرت، امکان نظارت را بیشتر می کند و اعتبار بیشتری به این سازمان خواهد داد.

محمدتقی دستورانی - رییس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد – نیز در گفت و گو با ایسنا بر ضرورت ادغام سازمان محیط زیست و سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشوربه عنوان دو نهاد حاکمیتی و فعالیت در قالب یک وزارتخانه قوی تاکید می کند و می گوید: در این شرایط امکان پاسخگویی به مجلس و مردم هم فراهم گردد.

وی تصریح می کند: بخش منابع طبیعی باید از زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی بیرون رود و در ترکیب با سازمان محیط زیست تحت عنوان وزارتخانه منابع طبیعی و محیط زیست اعمال حاکمیت کند.

دکتر محمدحسن آصفری - عضو کمیسیون داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی – هم در یک برنامه رادیویی با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست برای مجلس می گوید: ما نمی دانیم سوالات مربوط به محیط زیست را باید از چه کسی جویا شویم. پس مجلس تمایل بیشتری برای تبدیل سازمان محیط زیست به وزارتخانه دارد و تا متولی و پاسخگویی مشخص باشد.
مخالفان چه می گویند؟
با وجود موافقت تعدادی از نمایندگان مجلس و دانشگاهیان با طرح تشکیل وزارت محیط زیست اما این طرح مخالفان مهمی مانند رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس، معاون سازمان حفاظت محیط زیست و رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد که از میان رفتن استقلال سازمان حفاظت محیط زیست و بی تاثیر بودن تشکیل وزارتخانه محیط زیست بر حل مشکلات زیست محیطی را علت مخالفت خود اعلام نموده اند.

سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس - در واکنشی اینستاگرامی می نویسد: «اخیرا برخی از همکارانم طرح تشکیل وزارت محیط زیست را با هدف افزایش اختیارات و نظارت بیشتر بر این سازمان دولتی مطرح کرده اند. افزایش اختیارات خوب است اما اگر قرار باشد به قیمت از دست رفتن سازمانی که باید در تصمیمات خود مستقل تصمیم بگیرد، تمام شود، مردود است. طرح تشکیل وزارت محیط زیست نافی استقلال سازمان محیط زیست است.

وی به نمایندگان مجلس سفارش می کند که فکری به حال اختیارات محدود، بودجه حداقلی و بهتر نبودن نظرات کارشناسی این سازمان در طرح های توسعه ای و عمرانی نماییم.

احمد لاهیجان زاده – معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست – نیز تبدیل این سازمان به وزارتخانه را تیر خلاصی بر محیط زیست توصیف می کند.

محمد مجابی - رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام – هم به ایسنا می گوید: اگر قرار باشد دستگاهی مسئول حفظ محیط زیست باشد باید از موضع بالاتری نسبت به وزارتخانه ها به مسائل ورود کند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معاون رئیس جمهوری است و به صورتی رئیس جمهوری بطور مستقیم مسئولیت محیط زیست را برعهده دارد. بدین جهت تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه نه فقط مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه محیط زیست کشور بیش از پیش لطمه خواهد دید.

به اعتقاد رییس کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام خیلی از موارد مربوط به محیط زیست در ارتباط با سایر سازمان هاست و پس اگر فعالیت این سازمان با همین کاربری ادامه داشته باشد، اقتدار بیشتری خواهد داشت.

طرح تشکیل وزارت حفاظت محیط زیست در میان نمایندگان مجلس و دانشگاهیان هم مخالفانی دارد. ذبیح الله اعظمی - عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم – با اشاره به طرح های جدید مجلسی ها و دولتی ها مثل طرح تشکیل وزارت روستا و وزارت محیط زیست یا ایده احیای جهاد سازندگی و تفکیک آن از جهاد کشاورزی به ایسنا می گوید: خیلی از ایده ها در کشور درحال بزرگ کردن دولت می باشد. بزرگ شدن دولت در وضعیت فعلی بودجه کشور اصلا جالب نیست.

دکتر داریوش کریمی - استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات- هم در گفت و گو با یک برنامه رادیویی با اشاره به چالش هایی که با تشکیل وزارتخانه پیش می آید، می گوید: نگاه به حوزه محیط زیست نظارتی است در صورتیکه مقوله آب و انرژی به اجرا نیاز دارند و در کنار هم قرار گرفتن اینها کار چندان آسانی نیست.

وی اضافه می کند: در زمینه محیط زیست، منابع را باید محفوظ نگه داشت و سلطه بر آن مقدم بر بهره ئبرداری از آنست و در این عرصه هیچ نوع فعالیت اجرائی نباید داشته باشیم.

به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا در شرایطی که نهادهای تخصصی محیط زیست مانند فراکسیون محیط زیست مجلس، کمیته محیط زیست مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان حفاظت محیط زیست مخالف تشکیل سازمان محیط زیست هستند، آیا تشکیل یک وزارتخانه جدید می تواند مشکلات محیط زیست کشور را کم کند یا بهتر است که از سویی سازمان حفاظت محیط زیست تقویت شود و از طرف دیگر وزارتخانه ها با نگاه فرابخشی الزامات محیط زیستی را در اقدامات خود مدنظر قرار دهند؟

منبع:

1400/08/10
08:58:24
5.0 / 5
484
تگهای خبر: آب , آلودگی , تخصص , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.