امروز: ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی:

ثبت سازمان های نظام مهندسی بعنوان شركت برخلاف قانون است

ثبت سازمان های نظام مهندسی بعنوان شركت برخلاف قانون است هم ماشین: مدیركل دفتر مقررات ملی و كنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، ثبت سازمان های استانی نظام مهندسی ساختمان بعنوان مؤسسه یا شركت را غیرقانونی اعلام نمود.



به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مانی فر با اعلان اینکه عملکرد سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها توسط وزارت راه و شهرسازی مورد پایش قرار می گیرد، بر حضور مجریان ذی صلاح در ساخت و سازها اصرار کرد و اظهار داشت: صدور شناسنامه فنی- ملکی برای ساختمان هایی که فاقد مجری ذی صلاح هستند، معتبر نیست.
مانی فر در عین حال بر انجام کارهای تخصصی سازمان های نظام مهندسی اصرار کرد و در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان های نظام مهندسی ساختمان، اجازه ثبت سازمان نظام مهندسی ساختمان را بعنوان مؤسسه یا شرکت، دارند یا خیر؟، اظهار داشت: وظایف سازمان های نظام مهندسی ساختمان در قانون نظام مهندسی و بخشنامه اجرایی بطور کامل آمده است. در ماده ۲ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهداف و خط مشی قانونی سازمان ها مشخص شده و سازمان ها باید برمبنای آن، خط مشی خودرا برنامه ریزی کرده و پیش بروند.
وی اشاره کرد: شورای مرکزی سازمان های نظام مهندسی ساختمان نقش مهمی در اینکه سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها برمبنای خط مشی های قانونی پیش بروند دارند. در ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی، وظایف هیئت مدیره و در ماده ۲۱ همان قانون وظایف شورای مرکزی به صراحت آمده است. همین طور در ماده ۲۳ قانون نظام مهندسی، شرح وظایف و مسئولیت های رئیس سازمان بعنوان رکن اصلی سازمان آمده است.
مانی فر افزود: سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان قانون مدار بوده و بر اساس قانون تأسیس شده است و وظایفی که برعهده دارد در قانون آمده است. خارج از آن وظایف طبیعتاً اقدامی نباید صورت گیرد. هر اقدامی خارج از موارد مصرّح در قانون نظام مهندسی ساختمان که توسط رئیس و اعضای هیأت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان صورت گیرد بعنوان اقدام غیرقانونی تلقی می شود.
مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: در مورد ثبت سازمان های نظام مهندسی، مصوبه اخیر هیأت دولت تصریح کرده است که نهادهای حرفه ای همچون سازمان نظام مهندسی ساختمان و برخی نهادهای دیگر برای گرفتن شناسه اقتصادی نیازی به ثبت ندارند و باید برای آنها شناسه اقتصادی صادر شود. بدین سبب ثبت سازمان های نظام مهندسی ساختمان بعنوان شرکت و یا مؤسسه غیرتجاری یا تحت هر عنوان دیگری در هیچ کجای قانون نظام مهندسی ساختمان پیش بینی نشده است. ضمن آنکه مصوبه دولت نیز تصریح می کند که سازمان های نظام مهندسی ساختمان نیازی به ثبت شدن ندارند.
وی اشاره کرد: برای استان هایی که در این رابطه اقدام نمودند، تصمیمات مقتضی گرفته می شود.

1399/02/25
14:33:45
5.0 / 5
329
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.