امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۳

امروز تحویل 67 هزار واحد مسکونی به متقاضیان نهضت ملی

امروز تحویل 67 هزار واحد مسکونی به متقاضیان نهضت ملی به گزارش هم ماشین، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: مطابق برنامه ریزی های امروز هم ۶۶ هزار و ۷۹۱ واحد مسکونی افتتاح و بیشتر از ۵۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان نهضت ملی مسکن واگذار می شود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، ابوالفضل نوروزی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: با عزمی که در دولت سیزدهم شکل گرفت الان بیشتر از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار دارد که ماهانه بخش زیادی از این واحدها تحویل متقاضیان حائز شرایط می شود. امروز هم برنامه ریزی شده است تا حدود ۶۶ هزار و ۷۹۱ واحد مسکونی افتتاح و بیشتر از ۵۰ هزار قطعه زمین به متقاضیان واگذار شود.
۵۰۰ هزار قطعه زمین شهری و روستایی به متقاضیان واگذار شد
نوروزی افزود: پیشتر هم حدود ۴۲۰ هزار قطعه زمین در شهرها و ۸۰ هزار متقاضیان در روستاها زمین دریافت نمودند. در واگذاری اراضی به متقاضیان، مدیریت ساخت به خود مردم واگذار می شود که این مدیریت ساخت را پیمانکاران محلی و سایر پیمانکاران برعهده دارند. همینطور در این واگذاری ها، دولت بعنوان ریل گذار، نظارت و نظام مهندسی ساختمان نظارت ساخت و شهرداری ها هم فرآیند تعیین نقشه و سایر فرآیندها را بررسی می کنند و عملاً در این بخش دولت ظرفیت بزرگ خویش را که اراضی و بعضاً آماده سازی است انجام می دهد.
وی توضیح داد: بیشتر از ۵۰ درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی هزینه زمین است که در این طرح به شکل اجاره ۹۹ ساله به مردم واگذار می شود. همینطور علاوه بر تأمین و واگذاری زمین، آماده سازی را هم دولت برعهده دارد و بر فرآیند ساخت نظارت دارد.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: در افتتاح ها و واگذاری های امروز ۶ تیرماه تقریبا تمامی استان ها به جز استانهای تهران، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی که در هفته ها و ماه های گذشته افتتاح های آنها انجام شد، مشمول هستند.
کشور به کارگاه مسکن سازی تبدیل شد
نوروزی با تکیه بر این که فرآیند ساخت بیشتر از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی، کشور را به کارگاه مسکن سازی تبدیل نموده است، اظهار داشت: برنامه ریزی ما چهارساله بود و امید داشتیم تا در سال سوم عملاً مردم طعم خانه دار شدن را بچشند. برنامه این بود تا پایان چهارساله دولت سیزدهم به بیشتر از یک میلیون متقاضی در شهرها زمین واگذار شود. همینطور بیشتر از یک میلیون متقاضی در روستاها هم زمین دریافت نمایند که دولت سیزدهم سه ساله شد.
وی اضافه کرد: در ایام باقیمانده دولت سیزدهم تا استقرار دولت چهاردهم همکاران ما در سرتاسر کشور در تلاشی مضاعف هستند تا بتوانند به تعهدات این دولت جامه عمل بپوشانند.
نوروزی با اشاره به اینکه در جلسه هجدهم شورایعالی مسکن در دولت سیزدهم یکی از مواردی که مورد بررسی قرار می گیرد سقف اجاره بهاست، توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی در کنار ساخت و ساز و اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای تنظیم بازار اجاره، تعیین سقف اجاره بها را در برنامه قرار داد تا با این کار هم حقوق مستأجران و هم موجران رعایت شود.
تعیین نرخ رشد اجاره بها در هجدهمین جلسه شورایعالی مسکن
وی افزود: قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها حدود یک ماه گذشته به تصویب رسید که بر مبنای ماده ۷ این قانون، دولت مکلف شده تا در استان هایی که تورم بالای ۳۰ درصد است، نرخ رشد اجاره بها را تعیین کند. نرخ اجاره بها پس از جلسه امروز شورایعالی مسکن تعیین خواهد شد که رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در استان تهران است.
مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن اضافه کرد: در قانون ضمانت های اجرایی برای رعایت نشدن سقف اجاره بها توسط موجران در نظر گرفته شده است. بعنوان نمونه یکی از ضمانت های اجرایی اینست که اگر موجری اجاره را بیشتر از سقف تعیین شده از مستأجر دریافت کند مستأجر می تواند تا ۵ سال از موجر شکایت کند و موجر مکلف می شود تا مبلغ اضافی را به مستأجر بازگرداند. همینطور بیشتر از سه برابر اجاره بها در یک ماه، سبب جریمه موجر خواهد شد و مبلغ جریمه باید به حساب دولت واریز شود.
نوروزی اظهار داشت: در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها، مبحث مشاوران املاک جدی است. مشاوران املاک طبق این قانون مکلف هستند تا قراردادهای اجاره یک واحد مسکونی را برای دو سال قبل بررسی نمایند و بیشتر از سقف اجاره بهای تعیین شده نباشد.
وی خاطرنشان کرد: در قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها سعی شده است تا هم منافع موجران و هم منافع مستأجران در نظر گرفته شود. در قانون برای موجرانی که قانون را رعایت می کنند مشوق هایی در نظر گرفته شده است.


منبع:

1403/04/08
13:58:04
5.0 / 5
161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.