امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۰۱

شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان

شبکه ریلی خواف- هرات و تسهیل ترانزیت کالا برای افغانستان هم ماشین: هرات به طول 225 کیلومتر برای دسترسی بیشتر افغانستان به آب های آزاد بوسیله بندرعباس و آب های گرم بوسیله بندر چابهار مهیا خواهد شد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، حافظ سادات نژاد مجری طرح راه آهن خواف- هرات در گفت و گو با برنامه روی خط اقتصاد، اظهار داشت: راه آهن خواف- هرات با هدف تسهیل ترانزیت کالا در راه کریدور شرق به غرب در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی راه اندازی خواهد شد. افغانستان با اتصال این شبکه ریلی بوسیله تکمیل راه آهن رشت- آستارا و اتصال به ترکیه و از مرز خسروی به عراق و سوریه، می تواند به اهداف خود در ترانزیت کالا و دسترسی به آب های آزاد برسد.
مجری طرح راه آهن خواف- هرات اظهار داشت: این راه آهن به طول ۲۲۵ کیلومتر از شهرستان خواف تا هرات افغانستان به چهار قطعه ریلی تقسیم می شود که یک قطعه به طول ۶۲ کیلومتر در افغانستان به پایان و بهره برداری رسیده بود، اما در جنگ افغانستان لطمه دید و سه قطعه دیگر در ایران درحال تکمیل است.
سادات نژاد ضمن اشاره به جنگ و جابه جایی قدرت و تحولات سیاسی افغانستان، بیان داشت: همیشه خط راه آهن تولید شده ایران در خاک افغانستان، رصد و اهمیت راهبردی آن به دولت حاکم گوشزد می شد که با تعاملات دو کشور قرار شد تا مراحل بازسازی آن توسط شرکت افغانی- قزاقی که تامین تجهیزات آن از ایران بوده است، به پایان برسد. با قرارداد ۱۱۷ میلیارد تومانی که با پیمانکار ایرانی برای تکمیل خط راه آهن منعقد شده، پیش بینی می شود با استفاده از تجهیزات مکانیزه ریلی بتوان در مدت ۶ ماه به شرط شرایط مساعد آب و هوایی به انتقال ترانزیت کالا در سال نخست به مقدار ۷۰۰ میلیون تن دست یافت.


منبع:

1402/08/25
14:33:11
5.0 / 5
302
تگهای خبر: آب , اقتصاد , ترانزیت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.