امروز: ۱۴۰۳/۰۴/۲۶

70 درصد مسائل فنی راه آهن رشت_آستارا از طرف روسیه نهایی شده است

70 درصد مسائل فنی راه آهن رشت_آستارا از طرف روسیه نهایی شده است به گزارش هم ماشین، معاون وزیر راه اظهار داشت: ۷۰ درصد مسائل فنی راه آهن رشت_آستارا مسائل مربوط به بارگذاری و غیره میان ایران و روسیه نهایی شده است.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، خیراله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور در رابطه با روند پیشرفت مراحل در ارتباط با طراحی و ساخت راه آهن رشت_ آستارا، اظهار داشت: توافق نامه ای با روسیه امضا شده تا این کشور برای راه اندازی و تکمیل راه آهن رشت- آستارا وام دولتی در اختیار ما قرار دهد. این توافق نامه شامل شرایط عمومی و خصوصی موافقت نامه، الزامات کارفرما و ساختار همکاری در حوزه هزینه ها، برنامه زمان بندی اجرا و غیره است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور، همینطور از امضای نقشه های اجرایی راه آهن رشت- آستارا اطلاع داد و اظهار داشت: بعد از نشست های فنی و تخصصی فراوان توسط کارشناسان دو کشور، نقشه راه به همراه اصلاحات ویژه برای افزایش سرعت و ظرفیت مسیر تهیه و توافقات انجام شده به امضای طرفین رسید. برنامه هایی پیشبینی شده که در صورت تأخیر روس ها، هزینه های این خط ریلی از راه منابع داخلی تأمین شود و تکمیل آن وابسته به مشارکت روس ها نباشد.
خادمی بیان داشت: دولت روسیه یک شرکت برای اجرای پروژه معرفی معرفی کرده و ایران هم برای نهایی کردن مباحث طراحی و فنی و همینطور برآورد قیمتها و به توافق رسیدن دو کشور در رابطه با آنها، ۶ ماه به روسیه فرصت داده است. از این فرصت ۶ ماهه، ۲.۵ ماه باقی مانده و در این زمان مطالعات منطقه ای و بازدیدهای محلی برای عرضه طرح نهایی و قیمت هم صورت می گیرد تا در صورت تأیید ایران، عملیات اجرایی آغاز شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: همینطور نقشه راه به همراه اصلاحات ویژه برای افزایش سرعت و ظرفیت مسیر تهیه و توافقات انجام شده به امضای طرفین رسیده است. تابحال دو کشور در رابطه با مسائلی مثل نقاط اجباری، تعداد پل های مسیر ریلی، شرایط و طول ایستگاه و محوطه آنها و همینطور شرایط بارگذاری به نتیجه رسیده اند و ۷۰ درصد مسائل فنی این پروژه حل شده است.
خادمی عنوان کرد: در جلسه اخیر برنامه زمان بندی برای ۳۰ درصد باقی مانده و کارهای اولیه و امور فنی از جانب روسیه تهیه و تحویل شده است تا در مدت ۶ ماه تعیین شده تعهدات خویش را اجرا کنند. به منظور بررسی زوایای مختلف این همکاری در حوزه هزینه های اجرایی در محل اجرای این پروژه، میتوان از تخصص و توان شرکتهای ایرانی برای اتمام هرچه سریع تر این بخش هم استفاده نمود.


منبع:

1402/08/16
09:23:09
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.