امروز: ۱۴۰۲/۱۲/۰۵

کیفیت هوای قابل قبول در شهر تهران

کیفیت هوای قابل قبول در شهر تهران به گزارش هم ماشین، برپایه اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، الان (۴ خردادماه) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، بنا بر پیشبینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، عدم وزش باد مؤثر هم زمان با افزایش تردد خودرو ها در بامداد امروز (۴ خردادماه) سبب افزایش غلظت ذرات معلق خواهد شد و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد پیشبینی می شود. با افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده ها تسهیل خواهد شد، هرچند با عنایت به افزایش دما در ساعات بعدازظهر تولید و افزایش غلظت آلاینده ازن سبب کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق خواهد شد.

تداوم این شرایط جوی تا ساعات پایانی پنجشنبه سبب کاهش غلظت آلاینده ها خواهد شد و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نیست، با این وجود وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات با احتمال گسیل گردوخاک در مناطق مستعد همراه خواهد بود.

در روز جمعه (۵ خردادماه) باوجود کاهش نسبی تندی باد تا بامداد فردا، کاهش تردد خودرو ها در روز تعطیل سبب کاهش غلظت آلاینده ها و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق خواهد شد. تقویت ناپایداری جوی، احتمال رگبار پراکنده و افزایش تندی باد در طول روز پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهد نمود. باآنکه احتمال گسیل گردوخاک ناشی از وزش باد نسبتاً شدید در بعضی ساعات دور از انتظار نخواهد بود.

وزش باد مؤثر تا اواخر وقت جمعه ادامه می یابد که باعث کاهش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت قابل قبول در بیشتر مناطق می شود.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، الان میانگین شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۹۳ و در شرایط قابل قبول قرار دارد همینطور آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ازن» با میانگین ۱۰۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود که بر مبنای آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ هم هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ هم هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر طبق این دسته بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

منبع:

1402/03/04
13:03:46
5.0 / 5
332
تگهای خبر: آلاینده , تردد , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.