امروز: ۱۴۰۳/۰۲/۲۹

ایجاد 420 هزار فرصت شغلی طی سال قبل توسط کمیته امداد

ایجاد 420 هزار فرصت شغلی طی سال قبل توسط کمیته امداد به گزارش هم ماشین، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ضمن تشریح اقدامات این معاونت در سال ۱۴۰۲، از ایجاد ۴۲۰ هزار فرصت شغلی طی سال قبل اطلاع داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، مرتضی فیروزآبادی در نشستی خبری ضمن عرضه گزارشی از اقدامات معاونت اشتغال امداد در سال گذشته، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۴۲۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کردیم. در زمینه تسهیلات ۲۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات پیشبینی شده جذب شد. عمده تسهیلات از محل تبصره ۱۶ سال قبل بود که توانستیم مبلغ ۲۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان جذب نماییم.

وی ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ همکاری بهتر و نزدیک تر و عملکرد قابل قبولی از مجموعه شبکه بانکی داشتیم افزود: مابقی تسهیلات جذب شده از تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ و بخشی از صندوق امداد ولایت بود.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اضافه کرد: سال قبل این اتفاق مثبت مرهون چند همکاری بود چون که مجموعه بانک مرکزی در زمینه تسهیلات اقدام زودهنگامی کردند و بانک های عامل هم این ابلاغ را تا اوایل خردادماه به استانها عرضه دادند و عملیات اشتغال از تیرماه آغاز شد؛ شاید نکته کلیدی پارسال این نکته بود. در عین حال سال قبل تلاش شد یکبار تا ۱۵۰ میلیون تومان بانک مرکزی افزایش سقف وام را اعمال نماید که اینها سبب شد جذب تسهیلات و فرصتهای شغلی محقق شود.

فیروزآبادی افزود: البته بخشی از منابع هم جذب نشد که اگر انجام می شد باقی مانده اشتغال هم محقق می شد. از بخش تبصره ۱۶ حدود ۳ همت جذب نشد و تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ به صورت کلی پرداخت نشد و منتظر هستیم سال جاری پرداخت گردد.
وی ضمن اشاره به سیاست امداد برای توانمندسازی مددجویان زیر پوشش هم به عرضه توضیحاتی پرداخت و اضافه کرد: سیاست مهم امداد آموزش مهارتی است که ۱۱۳ هزار آموزش مهارتی پارسال انجام شد و این نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد سه برابری داشته است. علاوه بر آن برنامه ای آغاز کردیم تا آموزشهای مهارتی کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ضمن اشاره به انعقاد تفاهمنامه ای با شرکت تراکتورسازی پارسال اظهار داشت: طی این تفاهمنامه هزار دستگاه تراکتور اهداء شد و رشد قابل توجهی نسبت به سالهای گذشته داشته است؛ این مورد هم سیاستی بود که انتخاب گردید تا تسهیلات اشتغال را در مشاغلی پیش ببریم که از حیث درآمد، درآمد بالاتری دارند و از حیث انحراف، قابل پیشگیری تر هستند.

فیروزآبادی ضمن اشاره به طرحهای دانش بنیان و زنجیره نوقان داری هم اظهار داشت: زنجیره نوقان داری جزو کارهایی است که انجام شد و ۶۷۰۰ نفر در بازه ای که این صنعت شکل می گیرد، فعالیت داشتند. حدود ۱۹ میلیون تومان هر خانواده از محل پرورش نوقان کسب درآمد می کنند. از دیگر برنامه ها، پنل های خورشیدی است که البته این برنامه آنطور که مورد انتظار بود، انجام نشد.
وی ضمن اشاره به این که مقدمات این برنامه تا آبان ماه طول کشید و تفاهمنامه پنج جانبه در مردادماه امضاء شد اظهار داشت: به علت این که وزارت نیرو معتقد بود کار توسعه زیادی پیدا می کند، باید شرکتهای واجد صلاحیت را شناسایی کنند و حدودا در شهریورماه انجام شد. از آبان ماه با نوسانات ارزی و چالش اقتصاد این کار مواجه شدیم.

به نقل از ایشان، در زمینه شناسایی مخاطبان، ۳۵ هزار نفر شناسایی شدند و حدود ۲۰ هزار نفر تأیید شدند.
فیروزآبادی در قسمت دیگری از این نشست با اشاره به اینکه بنا بر این گذاشتیم که نسبت به انحراف تسهیلات سختگیری نماییم، اظهار داشت: راستی آزمایی ۹۳ درصد صحت عملکرد را تایید می کند. راستی آزمایی مجموعه وزارت کار هم همین درصد را تایید می کند. در عین حال آن چه که باقی می ماند افرادی هستند که تسهیلات را دریافت می کنند و بنایی برای اجرای طرح ندارند؛ جریان شناسایی از این افراد را در دستور کار قرار دادیم و با بانک های عامل مذاکره کردیم.

وی با اشاره به اینکه سال قبل به دو دلیل خودکفایی جزو سیاستهای اصلی مان نبود اظهار داشت: با این وجود ۳۳ هزار نفر در سال ۱۴۰۱ از مجریان طرحهای اشتغال سالهای گذشته به خودکفایی رسیدند.

ایشان در ادامه به ایجاد سامانه هوشمند تسهیلات در حوزه اشتغال اشاره نمود و اضافه کرد: دیگر نیازی نیست مددجویان به ادارات رجوع کنند و عموم کارها می تواند به صورت غیرحضوری صورت گیرد.

فیروزآبادی همینطور از انتخاب شدن امداد در جشنواره شهید رجایی طی سال قبل اطلاع داد و اظهار داشت: در عملکرد اشتغال کشور، امداد جزو سه دستگاه اصلی در جمیع شاخصها همچون صحت عملکرد و حجم کمی اشتغال است.
ادامه داردمنبع:

1402/03/01
13:51:34
5.0 / 5
470
تگهای خبر: آب , اشتغال , اقتصاد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.