امروز: ۱۴۰۲/۰۱/۰۳
گزارش هم ماشین؛

خانه دار شدن با فروش متری مسکن خیر حفظ سرمایه آری

خانه دار شدن با فروش متری مسکن خیر حفظ سرمایه آری هم ماشین: خانه دار شدن همیشه یکی از دغدغه های مردم بوده است، دولت هم در طول این مدت تمام تلاش خودرا برای رفع کمبود مسکن انجام داده است اما متاسفانه نتوانسته این مشکل را تا کنون برطرف سازد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، دولت برای تامین مسکن جوانان و مردم از طرح هایی همچون مسکن مهر، نهضت ملی مسکن و وام های متفاوت برای خرید خانه رونمایی نمود و این طرح ها به خانه دار شدن مردم کمکی نکرد با توجه به این که برای به نتیجه رسیدن این طرح ها نیاز به سرمایه گذار است.
یکی از طرح هایی که یکبار در دهه ۷۰ اجرائی شد اما پس از مدتی مسکوت شد و الان باردیگر در دستور کار قرار گرفته است هم فروش متری خانه است، این طرح با مخالفان و موافقان زیادی رو به رو است. موفقان این طرح معتقد هستند که این طرح راهی برای سرمایه گذاری مردم است و حتی شاید این طرح بتواند ارزش پول ملی مردم را حفظ کند اما بطور قطع نمی تواند مردم را خانه دار کند.
در این میان مخالفان براین باورند که این متغیر موجب می شود که بازار مسکن را گرفتار نوسان کند و قیمت خانه گرفتار تحول شود خیلی از شرکت های ساختمانی معتقد هستند بااینکه با طرح خرید متری مسکن کسی نمی تواند خانه دار شود، اما می تواند با این طرح دارایی خودرا پس انداز و مانع اثرگذاری تورم بر این مساله شد.
فروش متری مسکن شما را صاحبخانه نمی کند
فرشید پور حاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباب فروش متری مسکن در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: بحث فروش متری مسکن در حقیقت یک ابزار چند وجهی است، این عمل یک مکانیزم برای تامین نقدینگی پروژه های عمرانی از یک سوی دیگر باتوجه به شرایط اقتصادی که گرفتار چالش تورم است ارزش پول ملی مردم حفظ شود.
وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون مردم نمی توانند خانه خریداری کنند و با اندک پولی که دارند حداقل می توانند چند متر از یک واحد مسکونی را خریداری کنند با توجه به این که این طرح قرار نیست کسی را خانه دار کند و فقط برای تامین سرمایه پروژه های شهرداری و سرمایه گذاری است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان در ادامه درباب این که فروش متری خانه در تعارض با ساخت و سازهای دولتی است بیان کرد: فروش متری خانه همانطور که گفتید در تعارض با برنامه های دولت همین طور حتی در تعارض با ساخت مسکن اجتماعی خود شهرداری است با توجه به این که طرح ساخت مسکن اجتماعی هدف اصلی اش خانه دار کردن دهک های مورد هدف جامعه است و این طرح فروش متری با این طرح در تعارض می باشد.
فرشید پور حاجت در آخر به مهر اظهار داشت: به نظر بنده بهتر بود شهرداری بجای طرح فروش متری خانه به برنامه ریزی برای ساخت مسکن اجتماعی در قالب دولت می پرداخت با توجه به این که فروش متری خانه ساختاری است که بنگاه های اقتصادی برای تامین مالی پروژه های خود اقدام می کنند و این طرح قرار نیست بازار را تنظیم کند.
طرح های پوچ
مرتضی افقه، کارشناس اقتصادی درباب فروش متری خانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: طرح هایی که مطرح می شود تا وقتی که سرمایه گذار نداشته باشد قابلیت اجرائی ندارد و مردم را خانه دار نمی کند بطور مثال مسکن مهر یا مسکن ملی با مشکل زمین و سرمایه گذار رو به رو است اگر قرار بود مشکل مسکن با طرح حل شود با طرح ساخت و سازها حل می شد.
وی رد ادامه بیان کرد: این طرح ها برای این است که تنش های بازار مسکن کاهش پیدا کند اما بطور قطع این طرح فروش متری خانه مردم را خانه دار نخواهد کرد.
طرح ناموفقی که باردیگر در دستور کار است
حسن محتشم، انبوه ساز و کارشناس مسکن درباب فروش متری خانه در بورس به خبرنگار مهر اظهار داشت: فروش متری مسکن در اواخر دهه ۷۰ تجربه شد اما به دلیلهای نامعلومی متوقف شده است و اما این فروش متری تأثیری بر روی تولید نخواهد گذاشت.
وی در ادامه بیان کرد: تنها تأثیری که این کار خواهد داشت این است که سرمایه های جزو کوچک وارد خرید خانه شود با توجه به این که ارزش پول هر روز باتوجه به تورم کاهش می یابد طرح فروش متری خانه مقابل کاهش سرمایه ها را می گیرد.
این کارشناس مسکن در ادامه درباب ساخت مسکن در طرح فروش متری مسکن به مهر اظهار داشت: این طرح موجب ساخت و ساز نمی شود و حتی تقاضا را نیز کاهش نمی دهد فقط موجب می شود حداقل ارزش پول مردم با خرید یک یا ده متر خانه حفظ شود اما موجب تسریع در ساخت و ساز نخواهد شد.
حسن محتشم در آخر بیان کرد: انتظارات جامعه از طرح فروش متری کنترل بازار مسکن و همین طور خانه دار کردن مردم است اما با توجه به این که خانه در پایتخت متری ۵۰ میلیون است و خرید ده متر خانه مردم را خانه دار نمی کند فقط ارزش سرمایه مردم را حفظ می نماید.


منبع:

1401/11/12
08:09:21
5.0 / 5
204
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.