امروز: ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
سرپرست مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی خبرداد:

اولویت اجرای نهضت ملی مسکن بهره مندی از تکنولوژی های جدید

اولویت اجرای نهضت ملی مسکن بهره مندی از تکنولوژی های جدید هم ماشین: سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از انتشار ویرایش ششم کتاب تکنولوژی های جدید و مطرح در صنعت ساختمان آگاهی داد.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از انتشار ویرایش ششم «کتاب تکنولوژی های جدید و مطرح در صنعت ساختمان» در همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و گروه شرکت های سرمایه گذاری مسکن آگاهی داد.
اولویت اجرای نهضت ملی مسکن بهره مندی از تکنولوژی های جدید و صنعتی سازی است
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تأکید بر این که در طرح نهضت ملی مسکن یکی از راهبردهای اصلی استفاده از تکنولوژی های جدید و صنعتی سازی است، اظهار داشت: بمنظور دستیابی به اهداف مدنظر برای توسعه صنعتی سازی و اجرای قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن، دو وظیفه اصلی تسهیل و تسریع در بررسی و اظهار نظر درباب تکنولوژیهای جدید ساخت صنعتی طبق ماده ۲۶ بخشنامه اجرای قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن و همین طور شناسایی و ارزیابی مداوم تکنولوژی های جدید ساختمان، تهیه برنامه، توسعه روند ارزیابی، اعطای نظریه ها و گواهینامه های فنی برای مصالح، فرآورده ها و سامانه های نوین طبق ماده ۱۶ بخشنامه اجرای ماده ۱۴ قانون ساماندهی و حمایت تولید و عرضه مسکن برعهده مرکز تحقیقات قرار گرفت.
شناسایی و معرفی تکنولوژی های جدید ساختمانی
حیدری افزود: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باتوجه به وظایف قانونی، مجموعه کاملی از مستندات علمی و فنی تهیه و نتایج جامعی از مطالعات آزمایشگاهی را برای هریک از تکنولوژی های جدید شناسایی یا معرفی نمود.
وی با یادآوری این که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سال ۱۳۸۸ و بعد از تثبیت جایگاه استفاده از صنعتی سازی در انبوه سازی نسبت به تهیه مجموعه هایی با محتوای فنی برای معرفی هر چه بهتر و بیشتر تکنولوژی های جدید اقدام نمود در بیان شاخص ترین آنها توضیح داد: پنجمین ویرایش کتابچه تکنولوژی های جدید ساختمانی در سال ۱۳۸۸ منتشر گردید. باتوجه به ادامه استفاده از فناوری های معرفی شده در این کتابچه در طرح های انبوه سازی، انتشار مراجع فنی با موضوع معرفی جزییات طراحی و اجرای این فناوری ها در برنامه کاری بخش های تخصصی مرکز قرار گرفت.
تقویت جایگاه تاییدیه و گواهینامه های فنی مرکز تحقیقات در پروژه های ساختمانی
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار داشت: با انتشار پنجمین ویرایش کتاب تکنولوژی های جدید ساختمانی و با تقویت جایگاه تأیید (نظریه) فنی و گواهینامه فنی در پروژه‎ های ساختمانی، سامانه جامعی برای شناسایی تکنولوژی های جدید بواسطه درخواست متقاضیان تدارک دیده شد.
سیستم های نوین صنعتی سازی در اختیار سازمان ها و ارگان ها قرار می گیرد
حیدری اشاره کرد: در ویرایش پنجم که محصول تلاش چند ساله پژوهشگران مرکز، استادان و دست اندرکاران صنعت ساختمان است سعی شده ضمن اعمال تغییراتی در ساختار و نحوه معرفی سیستم ها و مصالح نسبت به ویرایش پنجم، اطلاعات مربوط به سیستم های «نوین» و «مطرح» و برخی دستاوردهای به دست آمده در اختیار سازمان ها و ارگان های موضوع قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن، جامعه مهندسی و اساتید و دانشجویان این صنعت قرار گیرد.
وی با بیان این که ویرایش ششم کتاب تکنولوژی های جدید و مطرح در صنعت ساختمان در ۹ فصل ارائه شده است، توضیح داد: از میان سیستم ها و فناوری های ارسال شده به مرکز و همین طور مطالعات و تجارب ملی و بین المللی سالهای قبل، مجموعه حاضر در ۹ فصل ارائه شده است.
حیدری اشاره کرد: معرفی فناوری ها و ترتیب ارائه آنها در کتاب تکنولوژی های جدید و مطرح در صنعت ساختمان به مدلول رجحان آنها بر هم و یا بر دیگر سیستم ها و فناوری های مطرح و یا سنتی نیست. بلکه باتوجه به مختصات هر پروژه، مهندس مشاور و طراح باید برمبنای شاخص هایی همچون مقاومت، پایداری سازه ای، مشخصات عملکردی، ملاحظات اقتصادی، دوام و پایایی، سهولت و سرعت اجرا و …، نسبت بر اولویت بندی و انتخاب گزینه یا گزینه های مناسب اقدام نماید.
الزامات طراحی و اجرای صنعتی سازی برمبنای تاییدیه فنی مرکز تحقیقات تعیین می شود
سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: در این ویرایش به معرفی فناوری، دامنه کاربرد، خاصیت ها و محدودیت های هر فناوری پرداخته شده و الزامات طراحی و اجرا باید برمبنای «گزارش ارزیابی فنی» پیوست هر تأیید فنی که توسط مرکز تهیه شده و همین طور مراجعی که در هر مورد ذکر شده است، صورت گیرد.
حیدری اظهار داشت: سعی شده تا در این ویرایش بجای معرفی فناوری برمبنای اسامی تجاری یا انحصاری، برمبنای تعاریف و طبقه بندی های علمی یا فنی رایج اقدام گردد. بدین سبب ممکنست در زیرمجموعه تعدادی از فناوری ها تعداد زیادی سیستم یا فناوری بصورت انحصاری تعریف شود که بالطبع گرفتن تأیید فنی برای هر یک الزامی است.


منبع:

1401/10/11
14:39:41
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.