امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام كرد؛

سرمایه گذاری برد برد بخش خصوصی خارجی و داخلی در حمل و نقل ایران

سرمایه گذاری برد برد بخش خصوصی خارجی و داخلی در حمل و نقل ایران به گزارش هم ماشین، معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: فعالیت اقتصادی روسیه در ایران و بخش خصوصی در حوزه های حمل و نقل، ترانزیت و لجستیک می تواند مزایای خوبی برای دو طرف در بر داشته باشد.به گزارش هم ماشین به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی شهریار افندی زاده، در رابطه با دستاوردهای «ه مایش تجاری مشترک مسئولین شرکتهای حمل و نقل و لجستیکی و خدمات بازرگانی بخش خصوصی با هیأت روسی» اظهار داشت: دو کشور ایران و روسیه در ماه های گذشته نشست های کاری بسیاری را در مورد توسعه روابط حمل ونقلی و ترانزیت برگزار کرده اند و در آوریل سال جاری هم کمیته های حمل و نقل ایران و روسیه در مسکو هدف گذاری ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیت را تا آخر سال ۲۰۲۰ در برنامه قرار داده اند.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: برای رسیدن به این هدف، نیاز است همه مسیرهای حمل و نقل جاده ای، ریلی و ترکیبی برای ترانزیت کالا به اقیانوس هند فعال شوند و فعالان اقتصادی می توانند در قسمت سرمایه گذاری و تبادلات تجاری در کنار دولت ها مؤثر باشند.
افندی زاده ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک کشورمان در منطقه اظهار داشت: ایران بعنوان پل ارتباطی روسیه و آسیای میانه به آب های آزاد دنیا شناخته می شود، بنابراین فعالیت اقتصادی بخش خصوصی و فعالان اقتصادی روسیه در ایران در حوزه های حمل و نقل، ترانزیت و لجستیک می تواند مزایای خوبی برای دو طرف در بر داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران در چند سال گذشته کوشیده ظرفیت های ترانزیتی خویش را گسترش دهد، اضافه کرد: هم اکنون بنادر شمالی و جنوبی ایران درحال توسعه هستند تا جایی که ظرفیت بنادر کشورمان در شمال و جنوب، ۲۷۰ میلیون تن در سال است و آمادگی برای سرمایه گذاری کشورهای دیگر در بنادر ایران فراهم گشته است.
به گفته افندی زاده، ایجاد مراکز لجستیک می تواند در توسعه اقتصادی در منطقه تاثیر گذار باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار نمود: ایران دارای حدود ۱۲ هزار کیلومتر شبکه ریلی درحال بهره برداری بوده و ۳ هزار کیلومتر شبکه ریلی درحال راه اندازی هم در برنامه قرار دارد.
وی اضافه کرد: همینطور کشورمان دارای چهار خط ریلی سرخس تا بندرعباس، اینچه برون تا بندر عباس، رشت - بندرعباس و چابهار - زاهدان است که می تواند چابهار را به شبکه داخلی ایران متصل کند و همه آنها می توانند در کریدور شمال - جنوب فعال شوند.
افندی زاده افزود: این در شرایطی است که ۶۰ هزار کیلومتر راه اصلی جاده ای در کشور وجود دارد که باعث دسترسی مناسب و اتصال بنادر و مرزهای شمالی ایران به سمت آب های آزاد جهان شده است.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: بندر چابهار آینده خوبی برای کشورهای منطقه دارد و پیشنهاد می شود فعالان اقتصادی روسیه بسته های پیشنهادی خویش را به دولت ایران جهت بررسی ارسال نمایند.
وی افزود: در زمینه خرید ناوگان ریلی، واگن های باری و مسافری و کامیون های ترانزیتی هم از بسته های پیشنهادی فعالان اقتصادی داخل و خارج استقبال می شود.
افندی زاده تصریح کرد: دولت سیزدهم دیپلماسی اقتصادی خارجی خویش را بر مبنای تقویت همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی و توسعه زیرساخت های حمل ونقلی و ترانزیت بین ایران و سایر کشورهای منطقه هدف گذاری کرده و آمادگی کامل جهت همکاری با کشورهای منطقه و فعالان اقتصادی آن کشورها در همه زمینه های حمل ونقلی و ترانزیت را دارد.
معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: طی یک هدف گذاری کلی سه جانبه با آذربایجان و روسیه تا سال ۲۰۳۰ حجم ترانزیت کالا میان ایران با این کشورها به ۱۵ میلیون تن می رسد.
وی در انتها تصریح کرد: همینطور هدف گذاری ایران و کشورهای آسیای مرکزی ترانزیت ۲۰ میلیون تن کالاست، ازاین رو بهترین فرصت برای فعالان اقتصادی فراهم شده تا از شرایط بوجود آمده در جهت افزایش تبادلات تجاری بین کشورهای منطقه استفاده بهینه را داشته باشند.

1401/08/22
08:22:50
5.0 / 5
135
تگهای خبر: آب , اقتصاد , ترانزیت , جاده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.