امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
مدیركل راه و شهرسازی اصفهان مطرح كرد؛

حدود ۱۵۰ هزار نفر در اصفهان حائزشرایط طرح نهضت ملی مسکن

حدود ۱۵۰ هزار نفر در اصفهان حائزشرایط طرح نهضت ملی مسکن به گزارش هم ماشین، مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار داشت: بین 140 هزار تا 150 هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در سراسر استان حائزشرایط بوده و بر این اساس نسبت به تامین زمین اقدام شده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر از پایگاه خبری راه و شهرسازی اصفهان، علیرضا قاری قرآن درباب میزان واحدهایی که در طرح نهضت ملی مسکن در تعهد استان اصفهان است، گفت: مطابق با برنامه کل کشور، بیش از ۲۵۰ هزار واحد سهم استان اصفهان است که از این تعداد حدود ۵۰ هزار واحد روستایی و بیش از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی شهری برنامه ریزی شده است.
وی با اعلان اینکه در بخش روستایی اقدامات لازم در دست انجام است، اضافه کرد: در بخش مسکن شهری نیز طی چند مرحله ثبت نام در سطح استان اصفهان در مجموع ۴۲۲ هزار نفر برای طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که ثبت نام ها به طور خوداظهاری بود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: بررسی های لازم درباب احراز شرایط ثبت نام کنندگان انجام شده اما باتوجه به رسیدگی مواری که در این طرح مورد اعتراض بوده بطور تقریبی می توان گفت بین ۱۴۰ هزار تا ۱۵۰ هزار نفر در کل استان حائزشرایط هستند و ما براین اساس نسبت به تامین زمین اقدام کردیم.
قاری قرآن درباره ی تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن استان اظهار داشت: استان اصفهان بیش از ۱۱۰ شهر دارد که برای تامین زمین در تمامی این شهرها پیش بینی های لازم انجام شده است.
وی افزود: در شهرهایی که زمین دولتی وجود داشت بلافاصله اقدامات بعدی بعمل آمد و شهرهایی که فاقد زمین دولتی بود از روش هایی همچون الحاق زمین (تامین زمین در داخل بافت محدوده شهری)، تامین بوسیله زمین هایی که در اختیار دستگاه های دیگر بود و یا بوسیله بخش خصوصی، پیگیری شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اشاره کرد: تا کنون برای ساخت بیش از ۹۰ هزار واحد مسکونی در گستره استان اصفهان تامین زمین شده است.
قاری قرآن افزود: تامین زمین بوسیله زمینهای مازاد سایر دستگاه های دولتی به دو شیوه انجام شد؛ روش اول این که مطابق با قانون، اراضی مازاد آنان شناسایی و بعد از سیر مراحلی در اختیار این طرح قرار داده شد و روش دوم بوسیله توافق با دستگاه اجرائی بود به این طریق که زمین دولتی را در اختیار این طرح قرار دهند و قسمتی از آن نیز به کارکنان خود دستگاه اجرائی که واجد شرایط هستند اختصاص یابد.
وی درباب خدمات روبنایی و زیرساختی این طرح گفت: این مجموعه خدمات، قسمتی از خود پروژه است که باید همزمان با پروژه صورت گیرد پس این موارد دسته بندی شده و با وجود این که اجرا در نقاط مختلف، یکسان نیست اما حدودا به الگوی مشترکی دست یافتیم و مطابق با آن پیش می رویم.
قاری قرآن اضافه کرد: در شهرهایی که انبوه ساخت مسکن را داریم باید هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه و وزارتخانه ها جهت خدمات انشعابی صورت گیرد همین طور برای ساخت دسترسی ها و جاده پیگیری های لازم بعمل آمده است تا بتوانیم با توافقاتی که انجام می دهیم شهرداری ها را در این امر دخیل نماییم.
مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان اظهار امیدواری کرد که همزمان با ساخت مسکن های طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان مباحث زیرساختی نیز تکمیل شود.
وی درباب خدمات شهری طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان شامل فضاهای آموزشی، ورزشی، فرهنگی، درمانی و … اظهار داشت: در تمامی طرح های تفکیکی در استان، سطوح خدماتی بر روی نقشه ها به طور تفکیکی دیده شده است به عبارتی در این طرح هیچ پروژه ای نیست که سطوح خدماتی نداشته باشد اما متولی اجرای آن دستگاه های مربوطه است.
قاری قرآن اظهار داشت: در این رابطه با توجه به این که نیاز به پیش بینی بودجه است در شورای مسکن استان اطلاعات لازم در اختیار دستگاه های مربوطه قرار داده شد تا در بودجه های سالانه لحاظ کنند.
وی با اعلان اینکه ساخت این خدمات هزینه بر بوده و بودجه های ادارات شهرستان ها به طور معمول محدود است، اظهار داشت: منبعی تحت عنوان صندوق مسکن در قانون پیش بینی شده و از این طریق نیز هزینه های زیرساختی تامین می شود.


منبع:

1401/08/16
10:01:03
5.0 / 5
156
تگهای خبر: جاده , خدمات , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.