امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۷

با اهمیت ترین آلاینده های هوا در همه منطقه های تهران اندازه گیری می شود؟

با اهمیت ترین آلاینده های هوا در همه منطقه های تهران اندازه گیری می شود؟ هم ماشین: طی سالهای اخیر باتوجه به افزایش خیزش گردوغبار، آلاینده ذرات معلق کمتر از 10 میکرون در بعضی روزها افزایش چشمگیری پیدا کرده است، بطوریکه امسال در بعضی روزها غلظت بالای این آلاینده موجب شد که تهران شرایط خطرناک را تجربه کند و باتوجه به ادامه خشکسالی در خاورمیانه احتمال افزایش روزهای غبارآلود وجود دارد این در حالیست که بگفته مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران امکان سنجش این آلاینده در همه ایستگاه های کیفیت هوا وجود ندارد.احمد طاهری در گفت و گو با ایسنا درباره آخرین وضعیت ایحاد ایستگاه سنجش آلودگی هوا در تهران اظهار داشت: در سال قبل بیست و دومین ایستگاه سنجش کیفیت هوای متعلق به شرکت کنترل کیفیت هوا در منطقه ۱۲ تجهیز و شروع به کار کرد.

وی درباره ی برنامه های این شرکت برای بسط ایستگاه های سنجش کیفیت هوا اظهارکرد: برنامه ما در ابتدا تکمیل شبکه سنجش مان است سپس به توسعه ایستگاه ها خواهیم پرداخت.

طاهری افزود: باتوجه به وسعت شهر تهران و تعداد ایستگاه های شهرداری تهران و اداره کل محیط زیست پوشش مکانی مناسبی در تهران وجود دارد البته هر قدر تعداد نقاط اندازه گیری بیشتر شود، بطور قطع دقت بالاتری برای تخمین آلودگی هوا در سطح شهر خواهیم داشت.

وی درباره ی قابلیت سنجش ذرات معلق کمتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون در ایستگاه های سنجش آلودگی هوا توضیح داد: بصورت کلی ما به قابلیت سنجش تمام آلاینده ها در همه ایستگاه ها نیاز نداریم و طراحی شبکه سنجش مشخص می کند که چه آلاینده هایی در کدام ایستگاه ها اندازه گیری شود؟

مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اشاره کرد: با اینحال ما تلاش نموده ایم که در همه ایستگاه ها قابلیت سنجش تمام آلاینده ها را داشته باشیم. باتوجه به این که در فصول سرد سال ذرات معلق کمتراز ۲.۵ میکرون افزایش می یابند، اولویت ما این ذرات هستند که قابلیت سنجش آنرا در همه ایستگاه ها داشته باشیم بدین سبب در سال ۱۴۰۰ علاوه بر منطقه ۱۲، تجهیزات فنی اندازه گیری این آلاینده را به ایستگاه منطقه ۱۹ اضافه کردیم.

طاهری درباره ی ایستگاه های دارای قابلیت سنجش ذرات معلق کمتر از ۱۰میکرون اظهار داشت: در تمامی ایستگاه ها قابلیت سنجش حداقل یکی از ذرات معلق را داریم و هیچ ایستگاهی نیست که اندازه گیری ذرات معلق را انجام ندهد. در ۱۹ ایستگاه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و در ۱۸ ایستگاه ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون اندازه گیری می شوند.

وی ضمن اشاره به این که نسبت قرارگیری تعداد ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در همه مناطق شهر تهران یکسان نیست، توضیح داد: مرزبندی موجود بین منطقه های تهران برمبنای سطح زمین است و این محدودیت ها برای هوا وجود ندارد. به عبارتی در تمام منطقه های تهران باتوجه به وسعت های متفاوتی که دارند، نیاز به ایستگاه های سنجش متفاوت می باشد.

طاهری در آخر به بیان مثالی پرداخت و اظهار داشت: به عنوان نمونه وسعت منطقه ۲ با منطقه ۱۰ تهران به هیچ عنوان قابل قیاس نیست البته ما سعی کردیم در هر منطقه حداقل یک ایستگاه سنجش کیفیت هوا را داشته باشیم اما برای مناطقی وسیعی مانند منطقه ۲ هم اکنون دو ایستگاه برای اندازه گیری آلودگی هوا مستقر کرده ایم.منبع:

1401/08/11
10:22:35
5.0 / 5
739
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.