امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۲۰
رئیس كانون انبوه سازان:

بانک ها از بخش مسکن گریزانند

بانک ها از بخش مسکن گریزانند به گزارش هم ماشین، رئیس کانون انبوه سازان اظهار داشت: متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن گاها توان پرداخت آورده ندارند و بانک هایی که باید به این پروژه وام بدهند از بخش مسکن گریزانند؛ در این شرایط انبوه سازان پیشنهاد تأمین منابع این طرح را دادند که از جانب وزارت راه و شهرسازی چندان مورد استقبال قرار نگرفت.


سید محمد مرتضوی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: امسال رکود و کاهش تمایل به سرمایه گذاری در صنعت ساختمان فراتر از پیشبینی ها بود. انبوه سازان پارسال انتظار کاهش تا ۳۰ درصدی صدور پروانه را برای سال جاری داشتند اما این افت به حدود ۵۰ درصد رسید.
وی ضمن اشاره به آمار بهار سال جاری درمورد کاهش ۴۶ درصدی صدور پروانه در تهران و ۱۳ درصدی در کل کشور اظهار داشت: آمار پروژه نهضت ملی مسکن به کمک آمار کشور آمده است. اما در شهر تهران که مسکن حمایتی وجود ندارد تصویر بهتری از رکود را به ما نشان داده است.
رئیس کانون انبوه سازان، عواملی همچون تورم ۴۲ درصد و افزایش ۵۷ درصدی دستمزدها را افزایش هزینه ساخت مسکن موثر دانست و اظهار داشت: کارگران برای تأمین معیشت به افزایش دستمزد نیاز دارند اما آثار تورمها برای بخش مسکن ناخوشایند است. ریسکهای غیراقتصادی هم کماکان وجود دارد و این مسائل منجر به انسداد فعالیت ها در اقتصاد مسکن شده است.
مرتضوی تصریح کرد: شاید بهتر بود پیش از اجرای قانون جهش تولید و تأمین مسکن، مطالعات اجتماعی بیشتری درمورد توان طرف تقاضا صورت می گرفت. حدود ۳۰ درصد از پروژه چهار میلیون واحدی طرح نهضت ملی مسکن توسط بخش خصوصی اجرا می شود که در این بخش عملکردها مطلوبتر از مسکن دولتی خواهد بود. اگر حوزه خودمالکی را در آمار لحاظ نکنیم حدود ۱۲ تا ۱۳ درصد افراد در بخش دولتی، آورده اولیه را واریز کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: فرایند تولید مسکن حداقل دو ساله است اما طرحهای دولتی گاها در دو سال به سرانجام نمی رسند. گفته شده که ۱.۶ میلیون زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تأمین شده اما تأمین خدمات و انشعابات بسیار مشکل و پرهزینه است، سازندگان تمایل چندانی به در اختیار گرفتن این پروژه ها نشان نداده اند، متقاضیان فاقد منابع هستند و اغلب بانکها بجز بانک مسکن از بخش مسکن گریزانند.
رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه پیشنهادات انبوه سازان برای تأمین منابع مالی پروژه نهضت ملی مسکن از جانب وزارت راه و شهرسازی بررسی نشده است اظهار داشت: شواهد و قرائن از آن حکایت می کند که دولت چاره را در واگذاری زمین به مردم دیده است.
مرتضوی تصریح کرد: دولت به الگوی واگذاری زمین شهری به افراد و تعاونی ها رجوع کرده است؛ تجربه نشان داده که متقاضیان تلاش می کنند با کمترین هزینه، یک واحد مسکونی فاقد استقامت و ایمنی راه اندازی کنند و همین مسئله می تواند بافتهای ناکارآمد را گسترش دهد.
منبع:

1401/07/23
07:40:55
5.0 / 5
309
تگهای خبر: اقتصاد , ایمنی , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.