امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
گزارش هم ماشین؛

73 هزار واحد فعال صنعتی داریم

73 هزار واحد فعال صنعتی داریم هم ماشین: هم اکنون 73 هزار و 100 واحد صنعتی و معدنی فعال با اشتغال بیش از 2 میلیون و 550 هزار نفر در کشور داریم که سهم مناطق آزاد از واحدها فقط 3.1 درصد و از اشتغال 5.5 درصد است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بررسی آمار مربوط به وضعیت واحدهای صنعتی و معدنی در ۴ ما نخست امسال نشان میدهد که در مجموع ۷۳ هزار و ۱۰۰ واحد فعال با اشتغال بیش از ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر در کشور وجود دارد.
بر این اساس در ۳ گروه صنعتی نزدیک به نیمی از کل واحدهای مذکور فعالیت می نمایند که در صدر آنها گروه «سایر محصولات کانی های غیرفلزی» است که در این گروه ۱۵ هزار و ۴۴۹ واحد در مشغول به فعالیت هستند که زمینه اشتغال؛ ۳۸۰ هزار نفر را فراهم نموده اند.
در ادامه نیز در گروه «محصولات غذایی و آشامیدنی» ۸ هزار و ۱۷۷ واحد با اشتغال ۳۵۶ هزار نفر و در گروه «محصولات از لاستیک و پلاستیک» ۷ هزار و ۴۰۳ واحد با اشتغال ۱۷۷ هزار نفر مشغول به فعالیت هستند.
همچنین گروههای «جمع آوری، تصفیه و توزیع آب» با ۲ واحد فعال و اشتغال ۲۸ نفر، گروه «تولید انرژی» با ۱۲ واحد فعال و اشتغال ۱۶۲ نفر و گروه «فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و سایر کارهای مشابه» با ۱۸ واحد فعال و اشتغال ۴۰۰ نفر کمترین واحدهای فعال را دارند.
همچنین بررسی وضعیت استانها نشان میدهد که استان تهران با ۹ هزار و ۱۴۸ واحد و اشتغال بیش از ۴۲۲ هزار نفر در صدر دارندگان واحدهای فعال صنعتی و معدنی است و بعد از آن استان اصفهان با ۸ هزار و ۸۸۶ واحد و اشتغال ۲۸۲ هزار نفر و استان خراسان رضوی با ۵ هزار و ۵۱۰ واحد و اشتغال ۲۱۰ هزار نفر در رده های بعدی قرار دارند.
کمترین واحد فعال در میان استانها نیز مربوط به استان خراسان شمالی با ۳۵۸ واحد، ایلام با ۴۸۷ واحد و کهگیلویه و بویر احمد با ۵۲۸ واحد است.
وضعیت غیر قابل قبول مناطق آزاد و ویژه
همچنین بررسی وضعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مورد داشتن واحدهای فعال صنعتی و معدنی از آن حکایت دارد که از بیش از ۷۳ هزار واحد فعال فقط ۲ هزار و ۲۷۵ واحد در این مناطق حضور دارند؛ یعنی این مناطق با وجود این که قوانین و تشریفات گمرکی سهل تری دارند اما فقط میزبان ۳.۱ درصد از واحدهای صنعتی و معدنی فعال در کشور می باشند.
وضعیت اشتغال نیز در این مناطق چندان قابل توجه نیست؛ مجموع اشتغال در واحدهای مذکور ۱۴۱ هزار و ۲۱ نفر است؛ یعنی سهم مناطق آزاد از کل اشتغال واحدهای صنعتی و معدنی فعال در کشور ۵.۵ درصد است.
به صورت جزئی تر باید اشاره شود که منطقه آزاد کیش با ۷۴ واحد و اشتغال ۲ هزار و ۶۳۷ نفر، چابهار با ۱۹۰ واحد و اشتغال ۵ هزار و ۳۱۱ نفر و قشم با ۱۹۳ واحد و اشتغال ۷ هزار و ۶۴۴ نفر کمترین واحد فعال را در میان مناطق آزاد دارند
همچنین تا اختتام تیر امسال ۲۱۰ واحد فعال صنعتی در منطقه آزاد ماکو و اروند، ۲۵۰ واحد در انزلی، ۳۳۰ واحد در ارس و ۸۱۸ واحد در منطقه ویژه اقتصادی مستقر شدند.


منبع:

1401/07/17
10:38:10
5.0 / 5
115
تگهای خبر: آب , اشتغال , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.