امروز: ۱۴۰۲/۰۹/۱۷
گزارش هم ماشین؛

ابهام جدید در لوایح مناطق آزاد

ابهام جدید در لوایح مناطق آزاد هم ماشین: در حالی که افزایش مناطق آزاد جدید مطابق با ماده 23 برنامه ششم توسعه، منوط به تأیید امنیتی و نظامی است، تا به امروز شواهدی درباب کسب مجوز دولت و مجلس از ستاد کل نیروهای مسلح منتشر نشده است.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، گویا افزایش مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به یک رویه مرسوم میان دولت ها تبدیل گشته است؛ هر چند پاستور نشینان تا قبل از حضور در دولت، منتقد عملکرد مناطق آزاد بوده اند اما حالا در یک چرخش ۱۸۰ درجه ای، به دنبال گسترش و اضافه کردن مناطق آزاد هستند.
در طول سالهای اخیر، گزارشات خبری و کارشناسی بسیاری در مورد عدم کارایی مناطق آزاد و مشکلات آن انتشار یافته است، با این وجود همچنان عده ای در دولت و مجلس به دنبال افزایش مناطق آزاد هستند؛ نکته جالب توجه این بوده که تمامی این مطالب بر عدم تحقق اهداف مناطق آزاد اشاره دارند، هرچند مسؤلان مناطق آزاد همیشه کوشش می کنند با مانور رسانه ای عملکرد این مناطق را برای کشور رو به بهبود و مفید جلوه دهند.
دبیر شورا یعالی مناطق آزاد، منتقد گذشته؛ حامی فعلی
سعید محمد که بعد از انتخاب سید ابراهیم رئیسی بعنوان سیزدهمین رئیس جمهور ایران، به سمت دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی انتخاب شد، از همان ابتدا به نقد عملکرد مناطق آزاد پرداخت و افزایش تعداد مناطق آزاد را غیرمنطقی عنوان نمود. وی در آذرماه سال ۱۴۰۰، ایجاد ۷ منطقه آزاد جدید را اشتباه بزرگی دانست و اظهار داشت: ظرفیت مناطق آزاد فعلی هنوز بهره برداری نشده است و ولع ایجاد مناطق آزاد به کشور صدمه می زند.
نکته جالب توجه این بوده که دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به شکل دقیق افزایش مناطق آزاد را سبب صدمه به کشور عنوان کرده بود، با این وجود اظهارات این مقام مسئول در کمتر از چند ماه تغییر نمود و گویا هم اکنون به دنبال تصویب مناطق آزاد جدید است.
عجیب اینجاست که محمد در اظهارات خود به تراز تجاری مثبت این مناطق که بعد از سال ها مثبت شده است، اشاره می کند؛ نکته ای که از دید دبیر شورای عالی مناطق آزاد، عامدانه و یا سهواً پنهان مانده به میزان صادرات انرژی از این مناطق بوده که همین مساله سبب مثبت شدن تراز تجاری این مناطق شده است، موضوعی که حتی رئیس جمهور هم در آبان ۱۴۰۰ به آن اشاره داشته است، رئیسی دراین خصوص اظهار داشت: «معمولاً در آمار در ارتباط با صادرات از مناطق آزاد، بخش انرژی را هم محاسبه می کردند، درحالیکه صادرات انرژی، ارتباطی به این مناطق ندارد؛ بنابراین گزارش عرضه شده در مورد آمار پایین صادرات غیرنفتی از این مناطق، بسیار تأسف برانگیز و نگران کننده است و در این حوزه باید تحول جدی ایجاد شود.»
دولت سیزدهم و افزایش مناطق آزاد
بر اساس پیشنهاد مطرح شده از جانب دولت، قرار بود مناطق «سرخس»، «دوغارون» و «مازندران» هم به لیست مناطق آزاد کشور اضافه شوند که البته با ورود مجلس شورای اسلامی، «مازندران» از فهرست در انتظار حذف شده است؛ همینطور دولت به دنبال ایجاد مناطق آزاد تجاری مشترک با روسیه و ترکیه هم بوده که در آینده نزدیک باید منتظر معرفی مناطق جدید اقتصادی باشیم؛ بدیهی است با تداوم این روند، کل کشور به منطقه آزاد تبدیل می شود.
مسئله بعدی به عملکرد مدیران فعلی مناطق آزاد مربوط می شود که این افراد هم به مانند مسؤلان پیشین عمل کرده و فقط برنامه هایی را روی کاغذ به رشته تحریر درآورده و عملاً تا به امروز خروجی و تغییر قابل ذکری غیر از چند تصویر مشاهده نشده است.
به طور مثال، در برنامه های مسؤلان جدید مناطق آزاد در خصوص همکاری با قطر در مورد فرصت جام جهانی، ابهامات فراوانی وجود دارد و باید دید بعد از برگزاری جام جهانی، آمار ورود مسافر به کشور چگونه خواهد شد و این برنامه ها تا چه حد قابلیت عملیاتی شدن دارد؟
ابهام جدید در لوایح مناطق آزاد
بر اساس ماده ۲۳ قانون برنامه ششم توسعه، ایجاد هرگونه منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی جدید، منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأمین زیرساخت های موردنیاز برای استقرار واحدهای تولیدی، دریافت مجوز موردنیاز از قبیل تأییدیه زیست محیطی، نظامی و امنیتی با رعایت قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری صنعتی و قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی امکان پذیر است.
با این اوصاف بر مبنای ماده قانونی فوق، ستاد کل نیروهای مسلح باید تأییدیه نظامی و امنیتی جهت تأسیس مناطق آزاد جدید صادر کند. اخبار غیررسمی حکایت از عدم صدور این تأییدیه دارد، با این وجود دولت همچنان اصرار به افزایش مناطق آزاد کشور دارد و برای مرتفع ساختن این مانع درحال تلاش است.


منبع:

1401/06/03
12:16:30
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آب , اخبار , اقتصاد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.