امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
طی توافق نظام مهندسی تهران با معاونت علمی ریاست جمهوری؛

ایجاد مرکز نوآوری و صندوق فناوری صنعت ساختمان

ایجاد مرکز نوآوری و صندوق فناوری صنعت ساختمان هم ماشین: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب ایجاد مرکز نوآوری صنعت ساختمان توافق کردند.به گزارش هم ماشین به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، امروز یکم شهریور ۱۴۰۱ رامین کرمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره ی مسائل فناورانه حوزه ساختمان به بحث و گفتگو پرداختند که در این نشست کرمی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اشاره به مصوبه مربوط به برچسب انرژی در ساختمان ها از شروع سال ۱۴۰۲ و ایجاد زمینه های مناسب این قانون از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اضافه کرد: دراین زمینه همکاری و تعاملات خوبی با سازمان ها و نهادهای مرتبط به وجود آمده است.
وی گفت: حالا باتوجه به نام گذاری سال ۱۴۰۱ از طرف مقام معظم رهبری، نیاز به حمایت های بیشتر بمنظور ساماندهی شرکت های دانش بنیان داریم تا بطور جدی وارد بحث بهینه سازی حوزه انرژی در ساختمان ها شویم و در این جهت هیئت مدیره دوره نهم اقدامات خوبی را برای حفاظت و صیانت از منابع ملی کشور و ایجاد زیرساخت های لازم انجام داده است.
به گفته کرمی: یکی از ظرفیت های بسیار مناسب سازمان، علاوه بر کمیته ارتباط با صنعت، نیروی انسانی متخصص و فنی است که با سابقه درخشان در زمینه های استارتاپ و شبکه های نوآوری، آماده انتقال دانش و فناوری هستند.
در این جلسه محمد احمدی نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با تاکید بر لزوم تقویت ارتباط و تعامل بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اشاره کرد: با ایجاد زمینه های همکاری جدید می توان در امتداد منویات مقام معظم رهبری، شاهد اتفاقات خوبی باشیم.
حسام الدین آرمان پور نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با تاکید بر حجم بالای تولید علم در فضای دانشگاهی و آکادمیک، چالش اصلی را عدم انتقال این علوم به فضای واقعی صنعت ساختمان برشمرد و اظهار داشت: هم چنان این صنعت به شیوه های سنتی عمل می کند و بر این اساس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان بزرگ ترین NGO تخصصی کشور آماده بهره گیری از حمایت های معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
در ادامه این جلسه مهدی روانشادنیا دبیر هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران یکی از وظایف قانونی سازمان های نظام مهندسی ساختمان را آموزش، پژوهش و ترویج دانش مهندسی برشمرد و اشاره کرد: هم اکنون بیش از ۱۸۰۰ شرکت فعال در زمینه ساختمان عضو این سازمان هستند که می توان از ظرفیت های مادی و معنوی آنها برای پیشبرد اهداف دانش بنیان استفاده نمود.
حسین اکبریان راد عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز با اشاره به مغفول ماندن و کم توجهی به بحث های مهم حوزه انرژی خصوصاً مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان اضافه کرد: از پتانسیل های شرکت های دانش بنیان در حوزه بهینه سازی انرژی استفاده مناسبی صورت نگرفته است و دراین زمینه نیاز به کمک و حمایت های بیشتر داریم.
موافقت با ایجاد مرکزی نوآوری و صندوق توسعه صنایع ساختمانی
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به عدم بهره گیری از دانش و علم روز در ساخت وساز، کمک به استارتاپ های نوپا و ایده های جوانان را راهکاری اساسی برای شکل گیری یک پروسه جدید در روند ساختمان سازی برشمرد.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور مهم ترین موضوع در بحث فناوری مربوط به حوزه ساخت و ساز، هوشمندسازی در رابطه با IOT است که پایه و اساس توسعه استانداردهای مناسب شمرده می شود و دراین زمینه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با معرفی، اطلاع رسانی و فراخوان جذب افراد حقیقی و حقوقی و فناوری های جدید، می تواند قدم های خوبی را بردارد.
ستاری با ابراز آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام پروژه های مشترک و تجاری سازی ایده های جدید اضافه کرد: در همین زمینه قانون جهش تولید دانش بنیان که بتازگی ابلاغ گردیده می تواند بسیار راهگشا باشد.
وی اضافه کرد: در بخش هایی از این قانون صراحتاً ذکر شده که شرکت های فناورانه می توانند از ظرفیت های این قانون بمنظور استفاده از تسهیلات مناسب و مرتبط بهره بگیرند.
بر همین اساس در این نشست بمنظور بهره گیری از ظرفیت نهادهای دانش بنیان در صنعت ساختمان، با ایجاد «مرکز نوآوری صنعت ساختمان» با هدف تجاری سازی فناوری های موجود و تأسیس «صندوق پژوهش فناوری» برای سرمایه گذاری بر روی پروژه های فناورانه، توافق اولیه حاصل شد و قرار شد جلسات بعدی با حضور کارشناسان و متخصصان از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بصورت مدون اجرا شود.


منبع:

1401/06/02
16:23:28
5.0 / 5
17
تگهای خبر: تخصص , تولید , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.