امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح كرد؛

جانمایی ۴۲ شهرک جدید برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن

جانمایی ۴۲ شهرک جدید برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن هم ماشین: معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از جانمایی ۴۲ شهرک جدید در اطراف شهرها و آماده سازی ۱۵ شهرک برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن آگاهی داد.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، محمود محمودزاده در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر سیما در مورد ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن عنوان کرد: در ادامه ثبت نامهای قبلی در استانهای مختلف قرار شد تا در هر شهری که زمین ایجاد می شود ثبت نام مجدد انجام گیرید که هفته آینده برای ۷۵۰ هزار واحد در ۳۱ استان و ۴۰۰ شهر ظرفیت جدید بوجود آمده و سامانه ثبت نام باز می شود.
وی بازه زمانی ثبت نام جدید را یک ماه عنوان نمود و اظهار داشت: اما اگر میزان تقاضا بیشتر از زمین تأمین شده باشد ثبت نام متوقف خواهد شد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: در ثبت نامهای قبلی بیشتر از ۲.۵ میلیون حائز شرایط شناخته شدند ولی تنها یک میلیون و ۵۶۰ هزار متقاضی فعال باقی ماند که کسانی هستند که مدارک خویش را بارگذاری کرده یا به ادارات راه و شهرسازی مراجعه نموده اند. مابقی حائزان شرایط به صورت کامل از فهرست خارج شده و در صورت تمایل باید ثبت نام را مجدداً از اول آغاز کنند.
تأمین زمین نهضت ملی مسکن
وی در رابطه با زمین تأمین شده در جهت اجرای طرح نهضت ملی مسکن خاطرنشان کرد: برای هزار و ۴۰۰ شهر نیازسنجی و به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ابلاغ گردید تا زمین مورد نیاز را تأمین کنند. بیشتر از ۹۴ هزار هکتار زمین در شهرهای مختلف تأمین شده و مقرر است با حداقل تراکم، ساخت و ساز صورت گیرد. بسیاری از واحدهایی که در مراحل نهایی راه اندازی هستند به صورت ویلایی ساخته شده اند.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در قانون سه منبع برای تأمین زمین ذکر شده است. نخست زمینهای در اختیار وزارت راه و شهرسازی است که به صورت کامل به این طرح اختصاص یافته و دیگر زمین در اختیار این وزارت خانه در محدوده شهرها نداریم. با این وجود در شورایعالی شهرسازی درحال توسعه محدوده شهرها هستیم.
وی اضافه کرد: منبع دوم، اراضی منابع طبیعی است که یک میلیون هکتار در داخل محدوده قرار دارند ولی باید بخش مسکونی از زراعی آن تفکیک شود.
محمودزاده بیان نمود: منبع سوم، اراضی در اختیار دستگاههای دولتی است که ظرفیت بزرگی برای ساخت مسکن هستند. تابحال ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار از این اراضی شناسایی شده که بعد از دستور رئیس جمهور در خصوص انتقال این اراضی به وزارت راه و شهرسازی تا آخر شهریور مقرر است اگر دستگاهی اراضی خویش را ندهد سازمان ثبت اسناد مستقیماً سند این اراضی را به وزارت راه منتقل کند.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: اراضی گران قیمت در اختیار دستگاه ها مولد سازی شده و به فروش می رسد. منابع این اراضی برای ساخت واحدهای ارزانقیمت مصرف می شود. تابحال سند ۱۵ درصد این اراضی به وزارت راه منتقل شده که شامل اراضی متعلق به دانشگاه ها، وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو است
وی برآورد زمینهای دولتی را ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار زمین مازاد در اختیار دستگاه ها عنوان و خاطرنشان کرد: این زمین ها از دولت به این دستگاه ها منتقل شده بود ولی با عنایت به این که اقدامی روی آنها انجام نداده اند باید به دولت برگردانده شود؛ اولویت برای ساخت مسکن در این اراضی با پرسنل همین دستگاه ها خواهد بود.
ساخت شهرک های جدید به جای شهرهای جدید
محمودزاده در رابطه با شهرک سازی یا شهرسازی عنوان کرد: با عنایت به این که هزینه های ساخت شهرهای جدید بسیار بالا است قرار شد تا در محدوده شهرها، شهرک های جدید راه اندازی شود بویژه که انتقال زیرساخت ها به شهرک ها هزینه کمتری دارد. تابحال ۴۲ شهرک جانمایی شده و زمینهای بیشتر از ۱۵ شهرک آماده سازی شده است.
وی از ساخت شهرک های مسکونی در کنار شهرک های صنعتی برای کارگران این شهرک ها خبر و افزود: در مورد معماری پروژه ها هم به استان ها دستور داده ایم تا کمیته ای در جهت تطبیق معماری هر شهر با پروژه های نهضت ملی مسکن تشکیل داده و به سازندگان ابلاغ کنند.
محمودزاده در رابطه با تغییر کاربری اراضی محدوده شهرها و الحاق آنها به این محدوده اظهار داشت: تغییر کاربری در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر به شورای برنامه ریزی استان ها واگذار شده و این مورد در شورایعالی شهرسازی به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: همینطور متوسط تراکم طرح نهضت ملی مسکن ۵۰ واحد در هکتار برآورد می شود که این مورد در شهرهای دارای زمین مصوب و ابلاغ گردیده است.
به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، نیاز مسکنی هر شهر در آبان ۱۴۰۰ تدوین و به استانداران ابلاغ گردید. به این معنا که هر استان نیاز مسکنی خود تا آخر دولت سیزدهم را به صورت کامل می داند.
محمودزاده در رابطه با تسهیلات بانکی و تأمین مالی نهضت ملی مسکن تاکید کرد: بر مبنای قانون بانکها موظف به اختصاص ۲۰ درصد تسهیلات پرداختی خود به بخش مسکن هستند که رقم بالایی نیست.
وی با تاکید بر این که ساخت مسکن بدون تسهیلات بانکی امکان پذیر نیست، افزود: ۷۰ درصد هزینه های ساخت مسکن را بخش صنعت آن تشکیل می دهد و بخش خدمات و دستمزد ۳۰ درصد هزینه ساخت مسکن می باشد. ازاین رو اعطای تسهیلات به ساخت مسکن به صورت غیرمستقیم به مفهوم پرداخت وام به بخش صنعت است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی مکلف شده تا بسته تأمین مالی جدیدی برای ساخت مسکن تهیه نماید که هفته آتی این بسته نهایی و ابلاغ می شود. بر طبق این بسته در زنجیره تولید، تنوع بوجود آمده و همینطور از بازار سرمایه تأمین مالی ساخت مسکن صورت خواهد گرفت. پیشبینی ما جمع آوری ۲۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه معادل ساخت ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد مسکونی است.

1401/06/01
23:07:50
5.0 / 5
43
تگهای خبر: آب , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.