امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای كشور خبر داد؛

بهره برداری از ۱۵۰ کیلومتر مسیر ریلی زاهدان-خاش در هفته دولت

بهره برداری از ۱۵۰ کیلومتر مسیر ریلی زاهدان-خاش در هفته دولت به گزارش هم ماشین مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از بهره برداری مسیر ریلی زاهدان-خاش به طول 150 کیلومتر در هفته دولت اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در نشست ۹ مرداد رئیس جمهوری با مدیران و معاونان وزرات راه و شهرسازی درباب راه آهن چابهار-زاهدان گفت: این پروژه با تاکید وزیر راه و شهرسازی در دو فاز انجام شده و در حال انجام می باشد. فاز نخست اتصال چابهار به شبکه ریلی است که با این کار بخش عمده مشکلات موجود حل خواهد شد. پیشرفت فیزیکی این بخش از پروژه به طول ۶۳۰ کیلومتر ۶۰ درصد است و با دستور رئیس جمهوری از صندوق توسعه ملی کار سرعت گرفته است. با اینحال برای اتمام این پروژه به حدود ۲۰۰ میلیون دلار دیگر سرمایه نیاز است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل اضافه کرد: ۱۵۰ کیلومتر از این مسیر (مسیر ریلی چابهار-زاهدان در فاز اول) ریل گذاری شده و آماده بهره برداری است که هفته دولت مسیر ریلی زاهدان به خاش آماده افتتاح است.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: زیرسازی فاز اول این پروژه به طول ۶۳۰ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد رو به پایان است. همین طور از زاهدان به بیرجند یک قطعه بین زاهدان به طول ۷۰ کیلومتر با منابع اعتباری محدود شروع شده است. قطعه ای نیز از بیرجند به طول ۴۰ کیلومتر به بالا را شروع کردیم. یک قطعه نیز از ۵۰ کیلومتر به بالا از یونسی شروع شده است. این شرایط به سبب تقاضای استانها برای شروع این پروژه ریلی بوده است.
خادمی توضیح داد: ادامه این مسیر از زاهدان به یونسی در فاز دوم از مسیرهای سرخس، بیرجند و یونسی حدود ۹۰۰ کیلومتر است و چهار قطعه آن شروع شده که پیشرفت فیزیکی آن در حدود ۱۰ درصد است. و این بخش در مرحله دوم است که با تکمیل این فاز کریدور شمال-جنوب تکمیل می شود.
وی با اشاره به این که اعتبارات جاری امکان تکمیل این پروژه مهم ریلی را نمی دهد ابراز امیدواری کرد تا از محل تهاتر نفت کار صورت گیرد. برای اینکه با اعتبارات فعلی انجام این کار ممکن نخواهد بود.
آمادگی شرکت ساخت برای تحویل شبکه آزادراهی به حدود سه برابر متوسط سالانه در سال جاری
خادمی درباب ساخت آزادراه ها و سایر راه ها اعلام نمود: متوسط ساخت آزادراه ها در کشور پس از انقلاب ۸۰ کیلومتر در سال است. برنامه شرکت ساخت نیز راه اندازی سالانه ۹۰ کیلومتر در سال بود. همین طور متوسط راه اندازی ریل و خطوط ریلی در سال ۱۶۷ کیلومتر بوده است که در ۱۰ سال قبل این رقم به سالانه ۲۰۰ کیلومتر در سال رسید. چنانچه پروژه هایی که عموماً بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند تامین اعتبار شوند با حدود سه برابر متوسط سالانه می توانیم تا آخر سال مالی ۱۴۰۱ پروژه آزادراهی و سایر راه ها را تحویل بدهیم که انجام این کار با موافقت رئیس جمهور برای تامین مالی ممکن خواهد شد.
وی در عین حال با بیان این که در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۹۳ کیلومتر دیگر آزادراه به بهره برداری می رسد، اظهار داشت: در تلاش هستیم تا با تامین مالی بتوانیم ۵۶۰ کیلومتر ریل را تکمیل و تحویل بدهیم.

1401/05/13
12:47:48
5.0 / 5
17
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.