امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
در گفت وگو با هم ماشین مطرح شد

خطر شیوع بیماری های گوارشی به دنبال سیل

خطر شیوع بیماری های گوارشی به دنبال سیل به گزارش هم ماشین مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر ضمن اشاره به احتمال افزایش موارد بیماری های گوارشی به دنبال وقوع سیل، اظهار داشت: با وقوع سیل امکان دارد فاضلاب به درون منابع آب شرب نفوذ کرده و احتمال آلوده شدن چاه های آب هم به وجود خواهد آمد؛ البته هم اکنون شواهدی از آلودگی فاضلاب ها به دنبال سیل اخیر نداشتیم اما این امر کاملا محتمل است و منابع آب آشامیدنی باید از نظر آلودگی بخصوص به لحاظ میکروب وبا رصد شوند.


دکتر ابراهیم قادری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که بعد از وقوع سیل معمولاً یکی از نخستین زیرساخت هایی که صدمه می بیند در ارتباط با تأمین آب آشامیدنی است، اظهار داشت: در بعضی مناطق آب را از منطقه دیگری منتقل کرده و در منابع نگهداری کرده و سپس توزیع می کنند و در بعضی مناطق هم آب آشامیدنی از چاه های موجود در همان منطقه تأمین می شود که بعد از تصفیه به مصرف می رسد که در هر دو حالت، سیل می تواند این منابع آب را آلوده کند. همینطور سیستم شبکه آبیاری و جمع آوری فاضلاب هم امکان دارد در سیل ها گرفتار صدمه شوند.
احتمال افزایش شیوع بیماری های گوارشی به دنبال سیلاب اخیروی اضافه کرد: در بعضی مناطق چاه هایی داریم که آب از آنها تأمین می شود و این چاه ها عموما نزدیک رودخانه ها هستند و زمانی که سیل می آید و رودخانه طغیان می کند این چاه ها تخریب شده یا آلودگی وارد چاه می شود؛ ازاین رو ما در هنگام وقوع سیل ها بسیار نگران شیوع بیماری های انگلی، روده ای و گوارشی هستیم. ازاین رو نخستین اقدام اساسی تأمین آب شرب سالم در مناطق سیل زده است که یا به شکل تحویل آب شرب بطری و یا با تانکر این اقدام صورت می گیرد.
او افزود: در صورتیکه حتی دسترسی به آب تانکری یا بسته بندی سخت باشد، می بایست از یک منبع، آب تمیز آب گرفته و جوشانده شود. البته روش های دیگری هم وجود دارد که همکاران ما در آن محیط ها به مردم آموزش می دهند که بتوانند محلول کلر تهیه کرده و با حجم خاصی به آب اضافه کنند که تاحدودی آب بهداشتی شود اما این روش تنها برای کوتاه مدت قابل انجام است.
در شرایط بحرانی پساسیل از چه غذاهایی استفاده کنیم؟مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مشکل دیگر که بعد از وقوع سیل رخ می دهد دسترسی به غذای بهداشتی است. وقتی زیرساخت های منطقه ای نابود می شود یا شبکه برق رسانی مختل می شود سبب می شود تا غذاها فاسد شوند و نگهداری غذا سخت می شود که به دنبال آن مردم در معرض مسمومیت غذایی قرار می گیرند. این مورد هم اهمیت زیادی دارد. مردم در این شرایط باید از غذاهایی استفاده کنند که امکان فاسد شدن ندارد و یا از غذاهای کنسروی استفاده کنند. همینطور در صورت امکان می توانند غذا را به صورت تازه تهیه و طبغ کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که با عنایت به این که پیش از این با افزایش موارد وبا در کشور مواجه بودیم، آیا امکان دارد طغیان سیل هم عاملی برای افزایش موارد وبا شود؟، توضیح داد: طی افزایش موارد اخیر وبا، آلودگی به صورت بومی نبود و موارد شناسایی شده، وارده از سایر کشورها بودند، اما زمانی که فاضلاب های ما به هر علتی آلوده شود امکان دارد که موارد وبا بخصوص در شهرهای مرزی هم بروز کند. با وقوع سیل امکان دارد فاضلاب به درون منابع آب شرب نفوذ کرده و احتمال آلوده شدن چاه های آن مناطق هم به وجود خواهد آمد.
او تصریح کرد: این امر هم می تواند عاملی برای توسعه وبا باشد اما در حال حاضر با عنایت به این که شواهدی از آلودگی فاضلاب ها نداشتیم به نظر نمی رسد که فعلاً با افزایش موارد وبا روبرو شویم اما این امر کاملا محتمل است. باید مراقب باشیم که منابع آب آشامیدنی، چاه ها و همینطور فاضلاب ها در مناطق سیل زده مرزی (در شرایطی که کشورهای همسایه مواردی از وبا دارند) از نظر کلی و در صورت ضرورت از نظر وبا هم رصد شوند.
منبع:

1401/05/12
08:37:58
5.0 / 5
22
تگهای خبر: آب , آلودگی , ساخت , مسئول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.