امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
گزارش هم ماشین؛

بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد

بلایی که دولت روحانی بر سر ساخت مسکن در تهران آورد آمارهای منتشره از طرف مرکز آمار ایران نشان میدهد از سال 1392 و همزمان با شروع به کار دولت یازدهم، صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی به خود گرفت.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، اخیراً تعدادی از رسانه ها گفته اند که در بهار امسال برای ساخت ۶ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در پایتخت پروانه ساختمانی از طرف شهرداری تهران صادر شده که کف تعداد آغاز به ساخت مسکن در تهران طی ۱۸ سال قبل بوده است.
آنگونه که این رسانه ها مدعی هستند در بهار سال قبل تعداد واحدهای مسکونی که ساخت آنها شروع شده و پروانه دریافت کرده اند، ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد بوده است.
در حالی برخی رسانه ها، کاهش آمار صدور پروانه ساخت و ساز را به دولت سیزدهم و شکست نهضت ملی مسکن نسبت می دهند که اولاً هیچگاه قرار نبوده در شهر تهران نهضت ملی مسکن اجرا شود و ثانیاً روند نزولی صدور پروانه ساخت در پایتخت از شروع دولت یازدهم آغاز شد و شیب آن همیشه سال به سال کاهشی تر می شد.
با این حال بااینکه وزارت راه و شهرسازی اراضی بسیار محدودی در شهر تهران در اختیار دارد، با اینحال حجت الاسلام رئیسی در دستوری به شهردار تهران اعلام نمود که این نهاد اراضی خودرا در اختیار ساخت مسکن برای شهروندان تهران قرار دهد که از بعد از آن، قرارگاه جهادی تامین مسکن تهران از طرف شهرداری راه اندازی و شروع به ساخت سالانه ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در پایتخت هدف گذاری شد که این هدف گذاری شامل ساخت و سازهای دولتی، خصوصی و نوسازی بافت های فرسوده است.
علیرضا زاکانی شهردار تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمهیداتی در کمیسیون ماده ۵ شهرداری در نظر گرفته شده که برمبنای آن صدور پروانه ساختمانی تسهیل می شود و به کمتر از ۲ ماه خواهد رسید.
پیش از این ایرج رهبر نایب رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان تهران به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: دوره زمانی صدور پروانه ساخت در تهران بعضاً به بالای ۲ سال هم می رسید.
به نظر می رسد یکی از عوامل کاهش ساخت و ساز در پایتخت، طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمانی است که با تسهیلاتی که کمیسیون ماده ۵ شهرداری در نظر گرفته، بگفته مدیران ارشد شهرداری تهران، این روند طی یک ماه آتی اصلاح خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی: کاهش شدید ساخت و ساز در تهران را تکذیب می کنم / ‏‬ ۴۸ هزار واحد امسال تقاضای وام ساخت کرده اند
رستم قاسمی ۳۰ تیر ماه در پاسخ به ادعای کاهش شدید ساخت و ساز در تهران طی ۳ ماهه امسال اعلام نمود:
«در ۴ ماهه امسال ساخت ۳۳۴ هزار واحد خود مالکی در کل کشور را آغاز نموده ایم که زمین دارند و تنها تسهیلات ساخت ۴۵۰ میلیون تومانی دریافت می کنند.
در ۴ ماه گذشته در پایتخت ۴۸ هزار واحد مسکونی دارای پروانه ساخت در سامانه وزارت راه درخواست وام کردند. این رقم باتوجه به تعداد پروانه ساخت صادر شده در ۴ ماه نخست امسال و تعمیم آن در طول سال است. پیش بینی ما این است که این آمار ۱۰ برابر سنوات گذشته باشد.
۱۸۰ هزار واحد مسکونی هم با شهرداری تهران قرارداد داریم که در قالب نوسازی بافت فرسوده درحال ساخت است.
مردم تنها باید به آمارهای رسمی در این بخش توجه نمایند.»
مرکز آمار: روند نزولی ساخت و ساز در تهران به ۸ ساله دولت قبل برمی گردد
آمارهای منتشره از طرف مرکز آمار ایران درباب صدور پروانه ساخت حاکیست از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۱ به جز سال ۱۳۸۸ که شروع دوره ساخت و ساز مسکن مهر بود و تمرکز دولت وقت بر اجرای مسکن مهر قرار داشت، در سایر سال ها تا اختتام ۱۳۹۱ روند صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران افزایشی بوده است.
اما از سال ۱۳۹۲ و همزمان با شروع به کار دولت یازدهم، افت صدور پروانه ساخت در پایتخت روند نزولی در پی گرفت و این کاهشی بودن ساخت و ساز تا ۱۳۹۹ ادامه داشت.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز در برنامه زنده تلویزیونی ۳۰ تیر ماه امسال این مساله را تأیید و اظهار نمود: در اوج صدور پروانه ساخت در پایتخت از سالهای ۹۰ تا ۹۳ تعداد ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار پروانه صادر گردیده است که تعداد زیادی از این خانه ها هم ساخته نشده است.
وی افزود: با استناد به همین آمار در سال ۹۶ تعداد ۱۴ هزار و ۳۰۰ پروانه ساخت، در سال ۹۷ تعداد ۱۸ هزار پروانه ساخت و در سال ۹۸ تعداد ۱۹ هزار پروانه ساخت صادر گردیده است.
آنگونه که مرکز آمار می گوید تعداد واحدهای مسکونی پیشی بینی شده از پروانه های ساختمانی صادره در شهر تهران طی سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۹ به شرح زیر است: ۱۳۸۵ ۹۰۳۳۳ ۱۳۸۶ ۱۵۹۴۵۲ ۱۳۸۷ ۱۳۶۳۴۱ ۱۳۸۸ ۷۴۲۳۴ ۱۳۸۹ ۱۲۲۲۲۹ ۱۳۹۰ ۲۱۰۹۲۴ ۱۳۹۱ ۱۹۲۴۳۲ ۱۳۹۲ ۱۷۷۶۸۰ ۱۳۹۳ ۸۳۱۱۲ ۱۳۹۴ ۶۷۲۷۰ ۱۳۹۵ ۶۶۰۲۷ ۱۳۹۶ ۶۵۱۱۸ ۱۳۹۷ ۷۶۵۱۱ ۱۳۹۸ ۶۳۳۹۸ ۱۳۹۹ ۵۳۱۵۷
آغاز به ساخت ۴۵ هزار و ۲۵۵ خانه در تهران طی سال گذشته
حمید رضا صارمی معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز اواخر فروردین امسال اعلام نمود: در سال ۱۴۰۰ تعداد پروانه های ساختمانی صادره در شهر تهران، ۵ هزار و ۸۰۲ مورد بوده است.
از سوی دیگر، برمبنای آنچه مرکز آمار می گوید، متوسط تعداد واحد مسکونی از هر پروانه ساختمانی در شهر تهران، ۷.۸ واحد است.
بنابراین در سال قبل در پایتخت ساخت ۴۵ هزار و ۲۵۵ واحد مسکونی شروع شده بود که ادامه همان روند نزولی سالهای دولت یازدهم و دوازدهم است.

1401/05/02
23:09:38
5.0 / 5
16
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.