امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
وزیر راه و شهرسازی:

ستاد ملی بازآفرینی شهری به دستور رئیس جمهور احیا شد

ستاد ملی بازآفرینی شهری به دستور رئیس جمهور احیا شد وزیر راه و شهرسازی از شروع به کار مجدد ستاد ملی بازآفرینی شهری و ابلاغ و اجرای مصوبه های این ستاد در آینده ای نزدیک اطلاع داد.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی امروز ۲۰ تیرماه در پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که به دستور رئیس جمهوری به ریاست وزیر راه و شهرسازی و با حضور وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و دیگر نمایندگان وزرای عضو این ستاد برگزار شد در مورد تصمیم های دریافت شده در این جلسه اعلام نمود: ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار یکی از ستادهای عالی کشور است که ریاست آنرا رئیس جمهوری برعهده دارد و متأسفانه در یک تا دو سال گذشته تشکیل نشده بود و برای اولین بار در دولت سیزدهم پس از وقفه تشکیل شد.
وزیر راه و شهرسازی افزود: رئیس جمهوری مسئولیت ریاست این جلسه را به وزیر راه و شهرسازی محول کرد و دستگاههای عضو در این نشست حضور داشتند. در این جلسه مبحث های مختلف بازآفرینی در کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن اشاره به این که یکی از معضلات اصلی کشور مساحت بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی است، توضیح داد: بیشتر از ۱۶۰ هزار هکتار محیط های سکونتگاه های غیررسمی، بافت های فرسوده و بافت های تاریخی در سرتاسر کشور وجود دارد که مبحث بازآفرینی شهری است. در این جلسه مساحت این بافت ها و روش های بازسازی این محلات مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. الان بازآفرینی شهری و بازسازی این محلات در مناطقی از کشور همچون زاهدان شروع شده است.
قاسمی اضافه کرد: اولین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در دولت سیزدهم ۹ مصوبه داشت که مقرر شد تا این مصوبه بزودی برای اجرا ابلاغ شود. همچون این مصوبات این بود که مسئولیت ستاد بازآفرینی شهری در استان ها عملاً به استانداران داده شود و استانداران پاسخگوی ستاد مرکزی باشند. همینطور اعتبارات و اختیارات به استانداران در استان ها واگذار شود. همینطور مقرر شد تا در مدت زمان معینی وضعیت بافت های فرهنگی و تاریخی در بافت های تعیین شود.
وی در مورد بافت های تاریخی و برخی مشکلات که در اینباره با وزارت میراث فرهنگی وجود دارد اعلام نمود: رئیس جمهوری در مسافرت به استان قم که این مورد عنوان شد دستوراتی دادند که باید بافت های تاریخی و مباحثی که مردم در بافت های تاریخی با آن مواجهند طی سه ماه تعیین تکلیف شود که میراث فرهنگی در این خصوص درحال انجام یکسری فعالیت هاست.
قاسمی اضافه کرد: در مورد بافت های تاریخی در استانهای دیگر همچون یزد، آذربایجان غربی و در بعضی از استان ها هم کارهایی در حال انجام می باشد چونکه مردم در بافت های تاریخی برخی استان ها مشکلاتی دارند. مقرر شد تا استانداران با کمک وزارت میراث فرهنگی با عنایت به قوانین و مقرراتی که در میراث فرهنگی وجود دارد این مورد را برای ستاد بازآفرینی شهری پایدار کشور تعیین تکلیف کنند. امیدواریم گزارش های این سازمان اعلام و بزودی در این خصوص تعیین تکلیف صورت گیرد.
همچنین مقرر شد دستگاههای ملی و استانی متناسب با جمعیت ساکن در این مناطق اعتبارات لازم برای رفع کمبودها، خدمات زیربنایی و روبنایی محلات هدف بازآفرینی شهری که بعنوان محلات کمتربرخوردار مطرح هستند از راه شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها و سازمان برنامه و بودجه اختصاص دهند.
گفتنی است پنجاه و ششمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار پس از یک سال و چهار ماه در ساختمان دادمان برگزار شد که این جلسه بعنوان اولین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در دولت سیزدهم به دستور رئیس جمهور و به ریاست رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی برگزار گردید.


منبع:

1401/04/21
09:46:28
5.0 / 5
19
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , ساخت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.