امروز: ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

متروی پرند روی ریل توافق

متروی پرند روی ریل توافق به گزارش هم ماشین ۱۵ سال است که کلنگ راه اندازی خط متروی پرند و اتصال آن به متروی تهران می گذرد و حال بعد از کش و قوس های فراوان به نظر می آید متروی پرند به خط آخر رسیده و بزودی متر به این شهر اقماری می رسد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا، پرند یکی از شهرهای اقماری اطراف تهران است که تنها ۳۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد و در سالهای اخیر رشد پرشتابی در حوزه جمعیت پذیری داشته بگونه ای که پیشبینی شده است تا سال ۱۴۰۵ تعداد ساکنان آن به مرز ۷۰۰ هزار نفر برسد. بررسی ها نشان داده است که مردم این شهر برای کار، تحصیل و سایر امور روزانه، تردد بالایی به پایتخت دارند؛ بگونه ای که برپایه آمارهای ترافیکی اعلام شده، روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بین تهران و پرند تردد دارند که عمده این افراد از وسایل حمل و نقل شخصی برای طی این مسافت استفاده می نمایند.
تردد بالای مردم به پرند و تهران مسؤلان استان تهران را به این فکر انداخت که هم برای کاهش حجم ورودی خودرو های شخصی به تهران و هم به منظور کاهش تصادفات در جاده تهران- ساوه خط متروی تهران را به پرند برسانند. این تصمیم ۱۷ سال پیش گرفته شد و سالهاست مردم پرند چشم انتظار رسیدن قطار مترو به شهرشان هستند.
خط متروی پرند که بیشتر از ۹۰ درصد اقدامات ساختاری و عملیات ساختمانی آن تکمیل شده، احتیاج به تأمین اعتبار دارد؛ اعتباری که برپایه قانون باید شرکت عمران شهر پرند و دولت آنرا تأمین کند و در اختیار شرکت متروی تهران بعنوان مجری طرح قرار دهد. تکمیل خط متروی پرند در مجموع نیازمند ۲۳۰۰ میلیارد تومان منابع مالی است و از آنجاییکه شرکت عمران پرند و دولت توان پرداخت نقدی آنرا ندارند، اعلام نمودند که نسبت به تهاتر یک زمین ۲۵ هکتاری در ازای تکمیل خط مترو اقدام خواهند کرد؛ زمینی که بعد از کش و قوس های فراوان و با ورود وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی، استانداری تهران و نمایندگان مجلس، در نهایت آماده تحویل شده و آن گونه که مدیرعامل شرکت متروی تهران اعلام می کند مراحل واگذاری آن به پیمانکاران در حال انجام می باشد تا امیدی باردیگر به تکمیل پروژه خط متروی پرند تزریق شود.
مسعود درستی در گفتگو با ایسنا، در مورد خصوصیت های خط متروی پرند می گوید: بر مبنای برنامه ریزی اولیه، خط متروی پرند از ایستگاه شاهد در خط یک مترو منشعب شده و با طی مسیر ۵۰ کیلومتری با ۵ ایستگاه به شهر پرند می رسد. ۳۰ کیلومتر اول خط متروی پرند با ایستگاه های شهرآفتاب و فرودگاه امام خمینی(ره) به بهره برداری رسیده است، اما ۲۰ کیلومتر پایانی که شاه بیت خط متروی پرند است، هنوز بلاتکلیف مانده است.
وی با اشاره به اینکه تنها ۲۰ کیلومتر از راه اندازی و بهره برداری خط متروی تهران - پرند ( بخش حد فاصل ایستگاه فرودگاه امام خمینی تا پرند ) باقی مانده که عملیات ساختمانی آن بیشتر از ۹۰ درصد و عملیات زیر سازی هم حدود ۹۹ درصد پیشرفت داشته است، ادامه می دهد: تکمیل خط متروی پرند بسیار با اهمیت است؛ چون که با اتصال شهر جدید پرند به خط یک مترو به واسطه ایستگاه شاهد، میتوان مسیر تجریش تا پرند را تنها در یک ساعت طی کرد و با یک حساب سر انگشتی میتوان دریافت بهره برداری از این مسیر ۲۰ کیلومتری چه تأثیر بزرگی بر کاهش مصرف سوخت، کاهش ترافیک و آلودگی های زیست محیطی دارد.
مدیرعامل متروی تهران با اشاره به اینکه برای بهره برداری از خط متروی پرند باید منابع مالی از جانب دولت و شرکت عمران شهر پرند تزریق می شد چونکه شهرداری تهران برپایه قانون نمی تواند حتی یک ریال برای خطوط متروی خارج از محدوده تهران هزینه کند، می افزاید: ما مشکلات نقدینگی در دولت را درک می کنیم؛ اما پیمانکار ما هم برای ادامه کار نیازمند تأمین اعتبار لازم است و بنابراین سال قبل به شرکت عمران شهر جدید پرند و استانداری تهران اعلام کردیم پیمانکار حاضر است تا زمین مجاور ایستگاه متروی شهر پرند را که حدود ۲۵ هکتار است، به ازای اعتباراتی که هزینه کرده و مخارجی که پیش رو دارد، بعنوان معوض بردارد؛ اما باید کاربری آن تعیین تکلیف شود. مسؤلان امر هم از این پیشنهاد استقبال کرده و اعلام نمودند که یا پول می دهند و یا نسبت به تهاتر زمین اقدام می کنند اما این فرایند با کندی پیش رفت.
وی ادامه می دهد: در نهایت بعد از اعلام زمان های مختلف برای تحویل زمین، چند روز قبل صورتجلسه واگذاری بخشی از اراضی شهر جدید پرند به پیمانکاران برای تکمیل مراحل ساخت و تجهیز ایستگاه متروی پرند به امضاء رسید تا روند تأمین منابع مالی برای پیشبرد کارهای باقی مانده این پروژه مهم عمرانی وارد مرحله جدیدی شود؛ البته زمین ۲۵ هکتاری به قطعات کوچکتری تقسیم شده تا به فروش برسد و در یک مسیر کاملا قانونی و شفاف در حال انجام امورات هستیم.
درستی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا افتتاح این خط مترو به ۲۲ بهمن سالجاری می رسد، می گوید: برپایه برنامه ریزی ها با عنایت به تزریق اعتبارات مربوطه و باوجود تأخیرات به وجود آمده، تلاش خواهیم کرد فاز اول خط متروی پرند یعنی یک خط آنرا تا ۲۲ بهمن ماه سالجاری یا اوایل اسفندماه به بهره برداری برسانیم. افتتاح دو ایستگاه میان راهی و ریل دوم هم قاعدتا به سالهای بعد موکول می شود که برپایه اولویت برای آنها برنامه ریزی شده است.1401/04/03
10:06:57
5.0 / 5
105
تگهای خبر: آلودگی , ترافیك , تردد , تصادف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.