امروز: ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
گزارش هم ماشین؛

نیازسنجی هزار دستگاه لوکوموتیو

نیازسنجی هزار دستگاه لوکوموتیو هم ماشین: بااینکه وزیر راه و شهرسازی از برنامه واردات هزار دستگاه لوکوموتیو آگاهی داده است، اما برخی کارشناسان نیاز به لوکوموتیو با ظرفیت موجود شبکه ریلی را بسیار کمتر از این مقدار برآورد می کنند.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه حمل و نقل ریلی در هفته گذشته، از طرح خرید هزار دستگاه لوکوموتیو از طرف شرکت راه آهن رونمایی نمود.
این در حالی است که پیش از این شرکت های داخلی سازنده لوکوموتیو اعلام نموده بودند که توانایی تولید هر میزان لوکوموتیو که نیاز شبکه ریلی کشور باشد را دارند.
از سوی دیگر برخی کارشناسان حمل و نقل ریلی معتقدند کشور بااینکه به نوسازی ناوگان ریلی خصوصاً توسعه بخش لوکوموتیو نیاز دارد، اما برآورد هزار دستگاه، تا حدود زیادی غیر واقع بینانه بوده و با ظرفیت زیرساخت های ریلی و نیز ناوگان باری و مسافری موجود (واگن ها) هم پوشانی ندارد.
۷۷۶ لوکوموتیو فعال داریم
بر اساس آمار اعلامی، ۷۷۶ دستگاه لوکوموتیو در گردش (فعال) تا اختتام اسفند ۱۴۰۰ در کشور داریم که شامل ۱۳۱ لوکوموتیو مانوری، ۱۴۱ لوکوموتیو باری در تردد و ۳۰۴ لوکوموتیو مسافری یا محلی می شود.
همچنین ۵۲۱ دستگاه لوکوموتیو در سرویس (آماده به کار) داریم که شامل ۱۲۷ لوکوموتیو مانوری، ۲۷۰ لوکوموتیو باری و ۱۲۴ دستگاه لوکوموتیو محلی یا مسافری است.
کمترین میزان لوکوموتیو فعال در کشور به بهمن ۱۳۹۹ با ۵۹۵ دستگاه و بیشترین میزان لوکوموتیو فعال به اسفند ۱۴۰۰ با ۷۷۶ دستگاه اختصاص دارد.
یک لوکوموتیوساز: هزینه تولید لوکوموتیو در داخل ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از واردات نمونه مشابه خارجی است
قاسم عبداللهی عضو انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی درباب تولید لوکوموتیو یا واردات آن به خبرنگار مهر عنوان کرد: به نظر می آید عدد هزار دستگاه لوکوموتیو، می تواند صنعت ریلی را تکان دهد و عدد بسیار بزرگی است.
وی با اشاره به اینکه لوکوموتیوهای در اختیار بخش خصوصی که مالکیت آنرا دارند، ۴۰ درصد بار ریلی کشور را در سال ۱۴۰۰ حمل کرده اند، اظهار نمود: ایران علاوه بر این که در صنعت تولید لوکوموتیو فعال است، در صنعت تعمیر و نگهداری نیز فعالیت گسترده ای دارد. بعنوان مثال سایت تخصصی تعمیر و نگهداری لوکوموتیو را بخش خصوصی در استان اصفهان راه اندازی کرده که می تواند همه لوکوموتیوهای GE را تعمیر و نگهداری کند.
وی افزود: پس از تحریم ها، امکان واردات لوکوموتیو را نداشتیم؛ ولی دو شرکت البرز نیرو و مپنا بعنوان تنها تولیدکنندگان لوکوموتیو در کشور، توانسته اند فناوری تولید آنرا بومی سازی کنند؛ به ویژه در حوزه تولید استراکچر و شاسی لوکوموتیو مشکلی نداریم. بطور کلی ۵۰ تا ۶۰ درصد صنعت تولید لوکوموتیو در کشور بومی سازی شده است.
۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری زمین گیر داریم که می توانیم تعمیر و وارد شبکه کنیم
این فعال صنعت حمل و نقل ریلی ضمن اشاره به تولید ۶ دستگاه لوکوموتیو کاملاً ایرانی پارس ۳۳ در داخل کشور که قدرت آن مشابه نمونه های خارجی است اظهار داشت: شرکت راه آهن ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو زمین گیر دارد که می تواند با نوسازی آنها، این تعداد لوکوموتیو را وارد چرخه شبکه ریلی کشور کند.
به گفته عبداللهی، هزینه تمام شده تولید لوکوموتیو در داخل، ۲۰ تا ۲۵ درصد کمتر از نمونه مشابه خارجی است.
کارشناس صنعت حمل و نقل ریلی: باید ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری زمین گیر وارد شبکه شود
محمد جواد شاهجویی کارشناس صنعت ریلی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در بحث لوکوموتیو ما یک خواسته داریم و آن هم این که شرکت راه آهن باید تامین سرمایه کرده و برای تعمیر و نگهداری ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو زمین گیر اقدام نماید. این کار می تواند با خصوصی سازی این ۱۵۰ دستگاه لوکوموتیو باری تامین مالی شود.
وی اضافه کرد: در گام دوم باید ظرفیت شنماسی واقعی از لوکوموتیو سازان داخلی صورت گیرد و بفهمیم در صورت عقد قرارداد با آنها، چه میزان توان تولید لوکوموتیو در داخل را دارند و حتی الامکان راه آهن باید پیش خرید کرده و قرارداد طولانی مدت با آنها امضا کند؛ سپس از لوکوموتیوسازان داخلی بخواهد مطابق با مشخصاتی که خودش نیاز دارد، به آنها سفارش تولید بدهد.
واردات لوکوموتیو نیاز داریم اما نه هزار دستگاه
کارشناس صنعت حمل و نقل ریلی با تاکید بر این که باید تکنولوژی تولید لوکوموتیوسازان داخلی ارتقا یابد خاطرنشان کرد: در گام سوم، افزون بر فعال شدن ظرفیت تولید داخل، شرکت راه آهن باید همزمان با تولید داخل، برای کوتاه مدت حداکثر ۵۰ دستگاه لوکوموتیو را از دالیان چین وارد کند.


منبع:

1401/03/09
21:59:13
5.0 / 5
504
تگهای خبر: تخصص , تردد , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.