امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
مشكلات تولید، حمل ونقل- ۱

حمل و نقل، دست انداز تولید

حمل و نقل، دست انداز تولید هم ماشین: اصلاح، بازسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل در تمام بخش ها یک امر ضروری به شمار می آید چونکه با تقویت این حوزه هزینه جا به جایی کم شده و در نهایت قیمت تمام شده کالاها پایین می آید.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، یکی از عمده مشکلاتی که تولید در ایران با آن دست و پنجه نرم می کند مربوط به مسائل مربوط به حمل و نقل می شود؛ اشکالات سیستم حمل و نقل کشور و هزینه های سرباری که برای تولیدکننده به وجود می آورد سبب شده، بنگاه های اقتصادی هم در بخش صادرات و هم در زمینه فروش داخلی با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.
آنطور که کارشناسان و فعالان اقتصادی می گویند در وضعیت فعلی اصلاح و نوسازی ناوگان حمل و نقل در تمام بخش ها خصوصاً جاده ای، ریلی و دریایی و بازسازی این بخش یک امر ضروری به شمار می آید چونکه با تقویت این حوزه هزینه جابه جایی محصولات برای تولیدکننده کم شده و در نهایت قیمت تمام شده کالاها مناسب خواهد شد.
کمبود لوکوموتیو داریم
در این رابطه، سید علی حسینی عضو کمیسیون لجستیک و گمرک و حمل و نقل اتاق تجاری ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد اثرگذاری حمل و نقل بر بخش تولید و تجاری کشور، اظهار نمود: در وهله نخست باید به بخش حمل و نقل ریلی اشاره نمود که باتوجه به ارزان بودن این بخش، استفاده زیادی می شود. منتهی مشکلی که در این بخش داریم کمبود لوکوموتیو داریم که به علت تحریم ها این لوکوموتیوها زیاد نیست و با پدیده رسول واگن با بار مواجه هستیم یعنی واگن ها را بارگیری کرده ایم اما به علت نداشتن دیزل لوکوموتیو، دپو شده اند.
وی اضافه کرد: پیشنهاد شد که تولید داخل را به راه آهن اختصاص دهند و در صورت نیاز، از خارج لوکوموتیو وارد نماییم.
کشتیرانی باید نوسازی شود
حسینی اظهار داشت: در بخش دریایی هم به علت تحریم ها هم در حوزه صادرات و هم در حوزه واردات، مشکلاتی در بخش بارگیری در دریا داریم؛ کشتی های حامل بار به کشورهای خارجی می روند و برمبنای کنوانسیون های بین المللی باید آلایندگی پایینی داشته باشد، در بعضی مواقع به علت عدم نوسازی و بروزرسانی کشتی ها، مواد اولیه شرکت های تولیدی ما با تأخیر وارد کشور می شود که تولیدکنندگان را با مشکل مواجه می کند. در بخش صادرات هم از این دست مشکلات به وجود می آید.
وی اشاره کرد: بغیر از این موضوع، در حمل و نقل دریایی نسبتاً سبک در خلیج فارس، به علت این که تعدادی از کشورها همچون بحرین و کویت از پذیرش کشتی های ما خودداری می کنند، بنابراین در این حوزه هم مشکل داریم و باید با مذاکراتی که انجام می شود این مشکلات حل شود.
سهم کشتیرانی ایران در دریای خزر باید بالای ۵۰ درصد باشد
عضو اتاق تجاری ایران افزود: در دریای خزر از این دست مشکلات داریم البته در سال های اخیر سهم ایران در کشتیرانی در دریای خزر سهم نسبتاً قابل قبولی شده و حدود ۴۰ درصد ایران سهم دارد اما نظر ما این است که این سهم باید بالای ۵۰ درصد قرار گیرد.
عمر ناوگان جاده ای ما بالاست
وی به حمل و نقل جاده ای اشاره نمود و اظهار داشت: به علت فرسودگی ناوگان و بالا بودن هزینه های نگهداری ناوگان حمل و نقل جاده ای و نبودن سیستم هوشمند حمل و نقل در ترابری سنگین، مشکلاتی را در این حوزه داریم که مهم ترین آنها خودمالکی کامیونهاست که در بیشتر مواقع بارهایی را می زنند که به سودشان باشد و از این طریق هزینه های بالای نگهداری کامیون هایشان را جبران کنند.
حسینی اضافه کرد: پیشنهاد دادیم که دولت در گسترش شرکت مالکی کار کند و نوسازی ناوگان را انجام دهد؛ همین طور با عنایت به این که میانگین عمر ناوگان ما ۲۵ سال است عمر ناوگان را پایین بیاورد.
پیمایش ناوگان در ایران یک سوم میانگین جهانی است
وی در مورد گران بودن حمل و نقل جاده ای، اظهار داشت: ما دو برابر ناوگان مورد نیاز ناوگان داریم اما پیمایش ناوگان با بار در کشور ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر است در صورتیکه در کشورهای دیگر این پیمایش بالای ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار کیلومتر است؛ در نتیجه ناوگان از نظر اقتصادی گرفتار مشکل است و هزینه ها بالاست و برای رانندگان نمی صرفد که سرویسی انجام دهند. اگر هم بخواهند کرایه ها را بالا ببرند جوابگو نیست و هزینه های تولید بالا می رود.
حسینی اضافه کرد: همین طور باتوجه به پراکندگی صنایع و تولیدکنندگان در داخل کشور، نیاز داریم که رانندگان ما در تمام مناطقی که بار است، بارگیری و تخلیه انجام دهند اما می بینیم که بیشتر رانندگان تلاش می کنند به سمت بنادر یا شهرهای اصلی تولید کشور بروند. بدین سبب خیلی از شهرها با مشکل کمبود کامیون مواجهند.
هواپیمای باری نداریم
عضو کمیسیون لجستیک و گمرک و حمل و نقل اتاق تجاری ایران به حمل و نقل هوایی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش هوایی هم با فرسودگی ناوگان مواجهیم که صادرات محصولات کشاورزی با چالش رو به رو کرده است. به شدت نیازمند هواپیمای باری هستیم تا تولیدات کشاورزی را به سایر کشورها صادر نماییم، به ویژه در این شرایط که بین روسیه و اوکراین جنگ پیش آمده است.
وی اشاره کرد: در بخش حمل و نقل ریلی از طرف دولت سرمایه گذاری شده است؛ در بخش دریایی هم بنادر تقریباً مجهز شده اند اما در بخش فرسودگی ناوگان، یک مقداری عقب هستیم بنابراین هم سن ناوگان ما بالاست. هم اکنون همر ناوگان جاده ای ما ۲۵ سال است در صورتیکه باید ۱۵ سال باشد.
عضو اتاق تجاری ایران اظهار داشت: عملاً در ناوگان حمل و نقل جاده ای سوخت به قیمت نازلی داده می شود اما کافی نیست و باید برنامه منسجم و بالغی داشته باشیم تا راندمان ناوگان را بالا ببریم.


منبع:

1401/03/04
10:52:34
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.