امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶

راه اندازی دو پارک جنگلی بین ایران و عراق

راه اندازی دو پارک جنگلی بین ایران و عراق هم ماشین: رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از ایجاد دو پارک در مرز ایران و عراق در راه زایران اربعین به منظور کنترل ریزگردها اطلاع داد.


به گزارش هم ماشین به نقل از ایسنا ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از ایجاد دو پارک جنگلی بزرگ در راه اربعین بین ایران و عراق اطلاع داد و اظهار داشت: این پارک ها برای ایجاد رفاه زوار و کنترل ریزگردها راه اندازی می شوند.
مسعود منصور در گفت و گو با ایسنا درباره پروژه سیدالشهدا اظهار نمود: بخشی از این طرح در عراق و در راه زائرین اربعین و قسمتی دیگر از ان در ایران قرار دارد. طبق پیشبینی های انجام شده ۱۵هزار هکتار جنگلکاری درون ایران و ۱۵ هزار هکتار جنگلکاری در عراق انجام می شود که ۸۲ کیلومتر از طول آن در داخل عراق طراحی شده است و در دو طرف جاده و در ۲ ستون ۵ ردیفه نهالکاری صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: پیش از انتشار کرونا ۱۵ کیلومتر از این طرح اجرا شد اما در دو سال گذشته به خاطر شرایط کرونایی کار جدیدی انجام نشده است. امیدواریم که دستگاههای ذیربط همچون وزارت کشور برای تکمیل این پروژه همکاری کنند. چونکه فقط محیط زیست در این حوزه مسئول نیست و خیلی از سازمان های دیگر هم مسئولیت دارند.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری افزود: راه اندازی دو پارک ۱۹۰۰ هکتاری در عراق طراحی شده است و امیدواریم سال جاری وارد فاز اجرایی شود البته آغاز این اقدام بسیار بستگی به توافقات و رایزنی های دو کشور دارد.
وی با اشاره به اینکه این اقدام دو هدف را دنبال می کند، اظهار نمود: هدف اول توسعه فضای سبز و کنترل ریزگردها است و هدف دوم که ارزش بسیار زیادی دارد این است که این پارک در راه زائرین امام حسین (ع) است و امیدواریم که وزارت کشور و سایر دستگاه ها و وزارت امورخارجه کشور عراق هم همکاری کنند تا برنامه تدوین شده اجرا شود.
رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در پاسخ به این سؤال ایسنا که چه گونه هایی در این پارک ها کاشته خواهد شد؟گفت: برپایه فنی تصمیم گیری می شود که چه نهالی برای چه محیطی مناسب می باشد ازاین رو در بخشی از این اراضی اکالیپتوس، در بخشی گیاه آکاسیا و در قسمتی دیگر یک گونه کهور - که در عرصه های بیابانی و مایل به خشک کاشته می شود و با شرایط کم آبی سازگار است - کاشته خواهد شد.
منصور در انتها خاطرنشان کرد: وظیفه تأمین و تولید نهال ها را ما تقبل کرده ایم و در نهالستان شهرستان مهران تولید می شوند و چاله کنی و کاشت و مراقبت هم با مشارکت عراق صورت خواهد گرفت و به صورت کلی در هر هکتار ۱۵۰ اصله نهال کاشته می شود.1401/02/04
10:08:04
5.0 / 5
181
تگهای خبر: آب , تولید , جاده , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.