امروز: ۱۴۰۱/۰۹/۱۳
در گفت وگو با هم ماشین اعلام شد

اخطار وزارت بهداشت درباره شیوع سرخک

اخطار وزارت بهداشت درباره شیوع سرخک به گزارش هم ماشین رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اخطار نسبت به خطر افزایش بروز سرخک در کشور به علت شرایط این بیماری در کشور همسایه، از ساکنین کشور خواست که فارغ از ملیت اگر کودک زیر ۵ سال دارند و به علت کرونا واکسیناسیون کودک شان را به تعویق انداختند حتما برای تکمیل برنامه واکسیناسیون کودک خود ضد سرخک اقدام نموده و به مراکز بهداشتی رجوع کنند.


دکتر سید محسن زهرایی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که سرخک یک بیماری ویروسی است، اظهار داشت: راه انتقال ویروس سرخک از راه تنفس و قطرک های تنفسی است و مسری ترین عامل عفونی شناخته شده است؛ به نحوی که اگر فردی مبتلا به بیماری در اتاق در بسته ای باشد و پس از ۱۰ دقیقه از اتاق بیرون برود امکان دارد اگر فردی که ایمنی کافی ندارد، پنج دقیقه بعد از او وارد اتاق شود باز هم به بیماری مبتلا شود.
او درباره علایم بالینی بیماری، بیان نمود: دوره نهفتگی بیماری حدود دو هفته است و بعد از این مدت علایم بیماری با تب ظاهر شده و با بی حالی و بی اشتهایی ادامه می یابد. تب می تواند بیشتر شود تا جایی که به ۴۰ درجه هم برسد؛ پس از یک دوره تبِ سه تا چهار روزه علایم دیگری هم ظاهر می شود که مهم ترین آن دانه های قرمز رنگی است که بر روی صورت و گردن آغاز می شود و به پایین بدن منتشر می شود. این دانه ها از بالا به پایین کم کم پاک می شوند. مدتی که این دانه ها بر روی بدن شخص است حدود پنج روز است. دو تا سه روز اول که دانه ها ظاهر می شود، تب هم هنوز ادامه دارد بنابراین علامت اصلی که برای تشخیص این بیماری کمک می نماید تب و بثورات قرمز رنگ سطح پوست است.
وی ادامه داد: بیماری سرخک می تواند با علایم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و قرمز شدن مخاط چشم هم همراه باشد. سرخک امکان دارد در مواردی شدید بروز کند و حتی منجر به مرگ شود. در موارد همه گیری بیماری امکان دارد بین یک تا پنج درصد مرگ در بیماران رخ دهد. افرادی که معمولاً ضعف سیستم ایمنی یا سوء تغذیه دارند بیشتر به عوارض سرخک مبتلا می شوند. سرخک می تواند به سرعت در یک جامعه پخش شده و همه گیری های بزرگ ایجاد نماید و این در شرایطی است که سرخک توانایی بروز فرم های شدید و یا مرگ و میر هم دارد.
او تصریح کرد: در مورد مرگ و میر ناشی از سرخک در دنیا، سازمان بهداشت جهانی یک برنامه ای از سال ۲۰۰۰ میلادی شروع کرد و هدفگذاری کرد تا حدودا همه کشورها برنامه واکسیناسیون را به شکلی جلو برند که بتوانند تا سال ۲۰۱۵ به میزان ۹۰ درصد جلوی مرگ و میر ناشی از سرخک را بگیرند. زمان شروع برنامه تعداد ۸۰۰ هزار مرگ در سال در کودکان کمتر از پنج سال ناشی از مبتلا شدن به سرخک رخ می داد که در نهایت تابحال مرگ سرخک تا ۸۴ درصد در جهان کاسته شده است و این موفقیت بسیار بزرگی است.
زهرایی افزود: خوشبختانه سرخک به درمان دارویی ویژه نیاز ندارد، اما جلوگیری از آن بسیار راحت بوده و واکسن موثری هم دارد که سالهای طولانی است این واکسن در ایران و جهان استفاده می شود. واکسن سرخک در کشور ما در چارچوب واکسن سه گانه MMR که واکسن ترکیبی ضد بیماری های سرخک، سرخجه و اوریون است، استفاده می شود. این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می شود. همینطور افرادی که در جریان یک همه گیری در معرض بالای ابتلای به بیماری باشند امکان دارد بعنوان دز تکمیلی لازم باشد که واکسن دریافت نمایند.
وی ادامه داد: در مورد سرخک از آنجاییکه طی سالیان گذشته پوشش خوبی در واکسیناسیون این بیماری داشتیم و نظام مراقبت هم موارد بیماری را رصد کرده است، توانستیم حدود ۳ سال قبل تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را در خصوص حذف ویروس بومی سرخک از کشور را دریافت نماییم که موفقیتی بزرگ و حاصل دستاورد نظام سلامت بود. باید بدانیم که فقط ۳ کشور بحرین، عمان و ایران در منطقه خاورمیانه موفق به دستیابی به این تاییدیه شدند. در کشور ما با عنایت به جمعیت بالا و مرزهای مشترک زیادی که با کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق دارد طبیعتا دستاورد حذف سرخک برجسته تر از دو کشور دیگر است اما این به معنای به صفر رسیدن خطر بیماری سرخک نیست.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، اظهار نمود: حالا بیشتر از ۲۱ سال است که هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در کشور نداریم، اما این به معنای آن نیست که دیگر در معرض خطر فلج اطفال نیستیم؛ چونکه همچنان این بیماری در کشورهای همسایه ما مانند افغانستان و پاکستان گردش دارد و افراد را مبتلا می کند و می تواند با سفرهای بین المللی به ایران بیاید. همانطور که مردم می بینند کرونا از کشوری به کشور دیگر می رود، سایر بیماری های عفونی هم چنین هستند؛ پس درست است که گواهی حذف سرخک بومی را دریافت کردیم اما سرخک در اطراف ما فراوان است و علت آن ضعف واکسیناسیون در کشورهای همسایه بخصوص در افغانستان و پاکستان است. این در شرایطی است که کرونا هم به برنامه واکسیناسیون این دو کشور صدمه جدی وارد کرد و سبب همه گیری های بزرگی در این دو کشور شد.
بیشتر بخوانید:
آغاز واکسیناسیون تکمیلی در جنوب و شرق ایران
علت افزایش موارد سرخک در کشور/ اخطار وزارت بهداشت به خانواده ها
طغیان "سرخک" در افغانستان و لزوم آمادگی دانشگاه های علوم پزشکی
او افزود: بنابر اطلاعاتی که داریم پاکستان حدود ۴ ماه قبل برنامه واکسیناسیون وسیعی را شکل داد که امیدواریم توانسته باشد موفق بوده باشد. گزارش اخیر کشور افغانستان هم نشان داده است که بیشتر از ۴۸ هزار مورد مبتلا شدن به سرخک طی یک سال و سه ماه گذشته در افغانستان رخ داده که نزدیک به ۲۵۰ مورد مرگ در کودکان به دنبال داشته است و این نشان دهنده شدت و وسعت این همه گیری در این کشور است و باید دقت کنیم که سرخک مسری ترین عامل عفونی است که با سفرها و ترددها به سادگی می تواند وارد ایران هم بشود.
زهرایی ضمن اشاره به تحولات اخیر کشور افغانستان که به دنبال آن شاهد افزایش مهاجرت مردم این کشور به ایران بودیم، خاطرنشان کرد: بعضی از این افراد به شکل غیر مجاز وارد کشور می شوند که این مورد ریسک افزایش بار سرخک در کشور را زیاد می کند. در سال ۲۰۲۱ ( از زمستان ۹۹ تا آخر آذر ۱۴۰۰) ما بیشتر از ۱۰۳ مورد تایید شده بیماری سرخک در ایران شناسایی کردیم و طی سه ماهِ ۲۰۲۲ هم نزدیک به ۴۸ مورد دیگر سرخک ( ۳۴ غیرایرانی و ۱۴ ایرانی) در ایران شناسایی کردیم که عمده این افراد اتباع غیرایرانی هستند. در نیمه اول سال ۱۴۰۰، دو مورد مرگ ناشی از سرخک داشتیم.
او تصریح کرد: نکته مهم این است که حتی افرادی که واکسینه باشند هم اگر در رویارویی بالا با سرخک قرار گیرند احتمال این که مبتلا شوند وجود دارد. سال قبل به جهت اینکه بتوانیم جلوی انتقال بیماری را بگیریم و برای افزایش پوشش واکسیناسیون سعی کردیم از هرگونه تاخیر در واکسیناسیون از راه اطلاع رسانی جلوگیری کنیم؛ همینطور در استانهای جنوب شرقی برنامه واکسیناسیون تکمیلی سرخک را در آذرماه سال ۱۴۰۰ انجام دادیم و گروه سنی ۹ ماه تا ۷ سالِ تمام کودکان ایرانی و غیرایرانی در این برنامه واکسینه شدند چونکه عمده مبتلایان در این گروه سنی بودند و بنابراین واکسن برای این گروه سنی باردیگر تزریق شد. نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزار کودک در این برنامه واکسنه شدند و این کمک کرد که تا حد زیادی در آن منطقه بیماری را مهار نماییم.
وی ادامه داد: افغانستان حدود سه هفته قبل برنامه واکسیناسیون تکمیلی انجام داد و شاید بتواند سرخک را کنترل کند. با کاهش شدت بیماری در کشورهای همسایه بطور قطع موارد کشور ما هم کاسته می شود. از مردم خواهش می نماییم همه ساکنین کشور ایران فارغ از ملیت اگر کودک زیر پنج سال دارند و به علت کرونا واکسیناسیون شان را به تعویق انداختند حتما برای تکمیل برنامه واکسیناسیون کودک خود اقدام نموده و به مراکز بهداشتی درمانی رجوع کنند.
زهرایی بیان نمود: بررسی های ما نشان داده است که گاها پوشش واکسیناسیون در اتباع غیرایرانی که در کشور زندگی می کنند پایین تر است و این نشان داده است که در این حوزه ناآگاهی وجود دارد؛ چونکه این افراد تصور می کنند واکسیناسیون برایشان پولی است یا واکسن فقط به ایرانیان تزریق می شود و یا این که فکر می کنند اگر برای تزریق واکسن اقدام نمایند، چون به شکل غیرقانونی وارد کشور شدند، آنها را به کشور خود بازمی گردانند.
رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، تصریح کرد: واکسیناسیون برای همه افراد مجانی است و صرف نظر از ملیت برای همه یکسان انجام می شود. همه کودکان می بایست در دو نوبت واکسن سرخک را تزریق کرده باشند پس اگر در هر سنی متوجه می شوید واکسیناسیون کودک تان کامل نیست به مراکز بهداشتی رجوع کنید.
منبع:

1401/01/15
09:52:50
5.0 / 5
207
تگهای خبر: آب , ایمنی , تردد , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.