امروز: ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
مدیر مجتمع دخانیات گلستان:

گلستان به جایگاه اصلی کشت توتون برمی گردد

گلستان به جایگاه اصلی کشت توتون برمی گردد به گزارش هم ماشین گلستان مدیر مجتمع دخانیات گلستان با اعلان اینکه امسال شرایط کشت و افزایش قیمت توتون بسیار عالی است، اظهار داشت: بطور قطع گلستان با حمایت های انجام شده به جایگاه اصلی کشت توتون باز می گردد.


مهران یونسی عصر امروز در آیین زنده ویدیوکنفرانسی رونمایی بسته حمایتی از کشت و کشاورزان توتون کار کشور اظهار نمود: شاید در گذشته آنطور که باید از توتون کاران حمایت نمی شد اما هم اکنون در وضعیت بسیار ایده آلی قرار داریم و تحول عظیمی در زمینه توتون کاری و پشتیبانی از توتون کاران صورت خواهد گرفت.
وی با اعلان اینکه در امتداد پشتیبانی از توتوکاران مباحث مختلف همچون افزایش قیمت توتون در دستور کار قرار می گیرد، اضافه کرد: امسال در این راستا قدم های مثبتی برداشته شد که این قدم ها در آینده بلندتر و محکم تر خواهد بود و امیدواریم با حمایت های انجام شده استان گلستان که همیشه در تولید مرغوب توتون رتبه نخست کشور را دارا بود به جایگاه اصلی خود بازگردد.
مدیر مجتمع دخانیات گلستان با اعلان اینکه به ازای هر هکتار کشت توتون برای چهار نفر اشتغال ایجاد می شود، بیان کرد: ظرفیت گلستان در توتون کاری و ایجاد اشتغال مناسب می باشد که می تواند بعد از اشتغالزایی در کاهش لطمه های اجتماعی و بهبود معیشت راهگشا باشد.
یونسی با اعلان اینکه 65 درصد تولید توتون کشور در گلستان انجام می شود، تصریح کرد: تنها استانی هستیم که هر دو تیپ شرقی و غربی توتون در استان کشت می شود، توتون تیپ شرقی از نوع باسما در منطقه کوهسارات، دوزین و مینودشت کشت می شود و جزو مرغوب ترین توتون های کشور و جهان محسوب می شود، امسال حدود 700 تن توتون باسما در کشور تولید شد که می توان گفت 100 درصد تولید کشور در گلستان انجام شده است.
وی با اعلان اینکه توتون تیپ غربی نیز در علی آبادکتول و گرگان کشت می شود، اشاره کرد: در سنوات گذشته حدود پنج هزار تن توتون در استان تولید می شد که برخی اتفاقات و مشکلات نامیمون و تصمیم گیری های ناصواب همچون ورود خریدارهای غیردخانیاتی، جداسازی بحث حاکمیتی از دخانیات و واگذاری به وزارت صمت و امثال آن در طولانی مدت به این حوزه کشاورزی ضربه زد، در گذشته قیمت توتون کارشناسی می شد اما برخی در شورای رقابت عنوان می کردند که دخانیات با عرضه غیرواقعی می خواهد ما را از عرصه رقابت خارج کند حال آنکه چنین مسئله ای نبود.
مدیر مجتمع دخانیات گلستان با اعلان اینکه امسال شرایط کشت و افزایش قیمت توتون بسیار عالی است و بطور قطع گلستان با حمایت های انجام شده به جایگاه اصلی کشت توتون باز می گردد، متذکر شد: امسال باتوجه به افزایش دما و شیوع بیماری توتون کاران گرگان و علی آبادکتول سال سختی را گذراندند، امیدوار هستم در سال زراعی پیش رو شرایط بهتری را برای توتون کاران رقم بزنیم.
منبع:

1400/12/09
20:11:20
5.0 / 5
282
تگهای خبر: آب , اشتغال , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.