امروز: ۱۴۰۱/۰۳/۰۷
گزارش هم ماشین؛

وضعیت نابسامان بازار اجاره مسکن

وضعیت نابسامان بازار اجاره مسکن هم ماشین: در حالی بانک مرکزی از کاهش تورم اجاره بهای مسکن در آذرماه آگاهی داده که همین بانک در گزارش ماهانه بازار مسکن، رشد اجاره بها را 54 درصد اعلام نموده بود.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، بانک مرکزی پنجشنبه ۳۰ دی ماه گزارشی از وضعیت اقتصاد کلان کشور در آخر آذر ماه امسال ارائه داد که در آن نرخ تورم را کاهشی و علت آنرا کاهش قابل توجه اجاره بهای مسکن اعلام نمود.
بانک مرکزی (۳۰ دی ماه): علت کاهش تورم آذر ماه، کاهش اجاره مسکن بود
این بانک نوشت: در آذرماه ۱۴۰۰ در ادامه روند چند ماه اخیر، نرخ تورم متوسط ۱۲ ماهه و نقطه به نقطه با کاهش همراه بودند. در این ماه نرخ تورم ماهانه نیز در ادامه روند دو ماه اخیر و در پی کاهش قابل توجه تورم ماهانه ارزش اجاره مسکن که طی ماه های اخیر بعنوان پیشران تورم مطرح بود، با کاهش مواجه گردید.
گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن آذر ماه: رشد اجاره بها در آذر امسال ۵۴ درصد بود
این در حالی است که بانک مرکزی در گزارش وضعیت ماهانه بازار مسکن اعلام نمود: بررسی شاخص کرایه مسکن اجاره در شهر تهران و کل مناطق شهری در آذرماه سال ۱۴۰۰ نشان دهنده رشد به
ترتیب معادل ۲۵۱.۲ و ۵۴.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
بانک مرکزی (۶ دی ماه): عامل تورم آبان ماه، اجاره بهای مسکن بود
همچنین بانک مرکزی در گزارش وضعیت اقتصاد کلان کشور در آخر آبان ماه امسال، اعلام نموده بود که بااینکه روند تورم دومین ماه پاییز امسال کاهشی بوده، اما تورم ماهانه آبان امسال به سبب بالا بودن ارزش اجاره مسکن، همچنان در رقم بالایی قرار داشته است.
این بانک نوشت: با وجود این که در آبان ماه ۱۴۰۰ روند تورم متوسط دوازده ماهه و نقطه به نقطه همچون ماه گذشته کاهشی بوده، لیکن تورم ماهانه همچنان در سطح نسبتاً بالایی قرار داشته است. عامل اصلی تورم این ماه (با توجه به سهم گروه ها در شاخص قیمت مصرف کننده)، همچون روند چند ماه اخیر به افزایش نسبتاً بالای قلم «ارزش اجاره مسکن» ارتباط می یابد.
مرکز آمار (۱ بهمن): اجاره بهای مسکن؛ عامل اصلی تورم بخش خدمات در دی ماه ۱۴۰۰
مرکز آمار ایران تورم دی ماه را جمعه ۱ بهمن ماه منتشر نمود که برمبنای آن نرخ تورم نقطه ای در دی ماه ۱۴۰۰ به عدد ۳۵.۹ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۳۵.۹ درصد بیشتر از دی ۱۳۹۹ برای خرید مجموعه ای یکسان از کالا و خدمات، هزینه کرده اند.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نقش اجاره بهای مسکن در تورم دی ماه بسیار مبرز است.
مرکز آمار نوشت: در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، اجاره بهای واحد مسکونی، در گروه هتل و رستوران، هزینه اقامت در هتل و مسافرخانه و در گروه پوشاک و کفش، انواع پوشاک بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
وزارت راه: متوسط اجاره بها در تهران؛ متری ۸۴ هزار تومان
بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی متوسط اجاره بهای هر متر مربع مسکن در تهران در آذر ماه امسال ۸۴ هزار تومان است که به این معنا است مستأجر یک واحد ۵۰ متری در پایتخت باید ماهانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک واحد ۱۰۰ متری ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اجاره بها پرداخت کند.
این در حالی است که در مهر ماه سال ۱۳۹۸، متوسط اجاره هر متر مربع واحد مسکونی در تهران ۴۰ هزار تومان بود که رشد بیش از ۱۰۰ درصدی اجاره بها طی دو سال قبل را شاهدیم.
وزارت راه: قیمت مسکن و اجاره بها همبستگی دارند
دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ۲۵ دی ماه از همبستگی قیمت مسکن و اجاره بها آگاهی داده بود.
دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه اعلام نمود: باتوجه به همبستگی قیمت مسکن و نرخ اجاره بها و رهن، افزایش قیمت مسکن با تأخیر منجر به افزایش قیمت رهن و اجاره اماکن مسکونی شده است.
به عنوان نمونه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در آذر ماه ۱۳۹۸ بیش از ۱۳.۴ میلیون تومان و این شاخص (متوسط قیمت هر متر مسکن) در آذر ماه امسال (۱۴۰۰) به بالای ۳۲ میلیون تومان در هر متر رسیده بود که این رشد بیش از ۱۰۰ درصدی و دو برابری همزمان قیمت هر متر مسکن و اجاره بهای آن، مؤید ادعای همبستگی قیمت مسکن و اجاره بهاست.
ادعای بانک مرکزی در خصوص کاهش اجاره بها صحت دارد؟
مهدی سلطان محمدی کارشناس اقتصاد مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره علت نابه سامانی فعلی بازار مسکن اظهار نمود: وضع موجود بازار اجاره مسکن، وضعیت غیر منتظره ای نیست.
وی اضافه کرد: اجاره بها تا حد زیادی از قیمت مسکن تأثیر می پذیرد چونکه اجاره بها، «نرخ بازدهی سرمایه گذاری در بخش مسکن» شمرده می شود کسی که ملک خودرا اجاره می دهد، در عمل یک سرمایه گذاری در کالایی به اسم مسکن کرده و بازدهی این سرمایه گذاری، همان اجاره مسکنی است که دریافت می کند.
سلطان محمدی افزود: بدین سبب وقتی میزان سرمایه گذاری در بخش مسکن افزایش می یابد به این معنا که خریدار باید پول بیشتری برای خرید مسکن بدهد، طبیعتاً متناسب با آن انتظار دارد که اجاره بیشتری هم دریافت کند.
کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: از آنجا که قیمت مسکن در طول ۳ سال اخیر ۷ تا ۸ برابر شده است؛ اما اجاره بها نمی توانست به این سرعت افزایش یابد؛ چون اجاره بها می بایست با درآمد خانوارهای طبقات متوسط یا پایین تر منطبق می شد.
وی اشاره کرد: با توجه به این که رشد درآمد خانوارها نمی توانست به این سرعت اتفاق بیفتد، بدین سبب اجاره بها طول می کشید تا خودرا منطبق کند؛ همیشه این اتفاق رشد با تأخیر اجاره بها به قیمت مسکن رخ می دهد بطورمثال وقتی در دوره های سریع افزایش قیمت مسکن قرار داریم اجاره بها همگام با افزایش قیمت مسکن، افزایش نمی یابد و از سرعت آن عقب می ماند.
کارشناس اقتصادی: نه فقط رشد اجاره بها در ماه های اخیر متوقف نشده است، بلکه در یکی دو سال آینده هم ادامه دارد
سلطان محمدی اظهار داشت: اما در دوره هایی که افزایش قیمت مسکن کند یا متوقف می شود، اجاره بها این عقب ماندگی را جبران می کند در یک سال اخیر افزایش قیمت مسکن بعد از ۳ سال توفانی، گرفتار توقف و کندی شد و عملاً ۱۷ تا ۱۸ درصد در یک سال قیمت مسکن رشد داشت که از رقم تورم عمومی که ۴۲ تا ۴۳ درصد است، خیلی عقب تر است که نشان میدهد قیمت واقعی مسکن عملاً ۲۵ درصد کاهشی بوده است. قیمت واقعی مسکن به مفهوم قیمت اسمی مسکن بعد از خارج کردن اثر تورمی است.
وی تاکید کرد: از آنجا که اجاره مسکن در سال قبل از افزایش قیمت مسکن عقب مانده بود و نتوانسته خودرا همگام با آن پیش بیندازد، پس باید انتظار داشته باشیم، اجاره مسکن در یکی دو سال آینده با شیبی تندتر از قیمت مسکن به پیش می رود تا کمی از این عقب ماندگی را جبران کند. بدین سبب رشد اجاره بها در ماه های اخیر قابل پیش بینی بوده و موضوع نگران کننده ای نیست.


منبع:

1400/11/02
23:31:29
5.0 / 5
296
تگهای خبر: آب , اقتصاد , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.