امروز: ۱۴۰۰/۱۱/۰۸

مدت زمان صدور پروانه های ساخت نهضت ملی مسکن، یک ماهه شد

مدت زمان صدور پروانه های ساخت نهضت ملی مسکن، یک ماهه شد وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم بمنظور اجرای بهینه نهضت ملی مسکن تسهیل گری هایی را انجام داده که قسمتی از این موارد شامل کاهش سابقه مالکیت و امکان ثبت نام مجردها بود.به گزارش هم ماشین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، با انتخاب رستم قاسمی بعنوان وزیر راه و شهرسازی قانون جهش تولید مسکن که در مجلس مصوب و توسط رییس جمهوری ابلاغ گردید در کمتر از یک ماه پس از ابلاغ قانون با عنوان اجرای طرح نهضت ملی مسکن وارد فاز اجرائی شد. وزارت راه و شهرسازی در این خصوص، ثبت نام متقاضیان واقعی مسکن را با راه اندازی سامانه ثمن (سامانه نهضت ملی مسکن) به نشانی saman.mrud.ir وارد فاز عملیاتی و اجرائی کرد.
وزارت راه و شهرسازی راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی را در ضمن چهار سال بعنوان شعار خود در برنامه های اصلی خود قرار داد و بر همان اساس نیز گام های اجرائی برداشت. ثبت نام بیش از ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر در سامانه نهضت ملی مسکن، ایجاد شرایط تسهیل کننده برای متقاضیان واقعی مسکن در شروط اولیه ثبت نام، تشکیل جلسات گوناگون با وزارت کشور، سازمان نظام مهندسی ساختمان و دیگر دستگاه های متولی برای ساخت مسکن همچون گام های اجرائی و عملیاتی وزارت راه و شهرسازی به سکانداری رستم قاسمی بوده است. همچنین، افزایش تسهیلات متناسب با هزینه ساخت واحدهای مسکونی و تصویب آن در شورای پول و اعتبار و ابلاغ توسط بانک مرکزی قسمتی از کوشش های انجام شده وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن می باشد.
بر اساس ماده یک بخشنامه اجرائی قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن شرایط متقاضیان در قانون جهش تولید مسکن تعیین شده بود. این شرایط شامل تأهل، سرپرست خانوار بودن، حداقل سابقه ۵ سال سکونت در شهر موردتقاضا، عدم دریافت تسهیلات ساخت یا خرید مسکن از نظام بانکی از شروع سال ۸۴ تاکنون، فاقد مالکیت خصوصی از سال ۸۴ و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در زمینه مسکن بود که دو شرط پایانی فرم ج متقاضیان را سبز می کند.
به تدریج و همزمان با پالایش هایی که انجام شد و بررسی درباب تسهیل در وضعیت ثبت نام برای فاقدان مسکن و افرادی که دولت برای خانه دار کردن آنها عهده دار مسؤلیت بود، شرایط ثبت نام تسهیل شد و وزارت راه و شهرسازی در این اقدام مهم، نقشی تعیین کننده یافت و پیشنهادات خود در مورد شرایط متقاضیان را در شورای عالی مسکن مطرح و تصویب کرد.
کاهش سابقه مالکیت از ۱۶ به ۵ سال
هم حالا با کوشش های انجام شده، تعدادی از شروط ثبت نام، تسهیل شده است که این شروط تسهیل شده شامل کاهش سابقه مالکیت از ۱۶ سال به ۵ سال و امکان ثبت نام و مشارکت مردان مجرد بالای ۴۵ سال (بدون شرط تأهل در زمان تحویل واحد مسکونی) است.
فرصت یک ماهه ثبت نام برای مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن
در حال حاضر نیز از ۲۰ دی ماه بنا بر وعده هایی که وزارت راه و شهرسازی داده ثبت نام مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن فراهم گشته است و این دسته ازمتقاضیان می توانند با شروطی که آمده است نسبت به ثبت نام تا ۲۰ بهمن ماه در سامانه ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن اقدام نمایند. تاکید گردیده است که مردان مجرد باید تعهدنامه محضری در خصوص تحویل عقدنامه ازدواج رسمی پیش از انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی را ارایه کنند. همین طور در قسمتی از شروط علاوه بر شروطی که قبل تر بر آن تاکید شده بود آمده است که همسر متقاضی در هنگام تحویل واحد باید حائزشرایط قانون ساماندهی و پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن، بخشنامه اجرائی قانون مذکور و اصلاحات بعدی آن باشد (فاقد مالکیت خصوصی و دارای فرم " ج" سبز) باشد.
یادآور می شود، بر طبق این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن، می توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند. همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چونکه این افراد سرپرست خانوار تعریف می شوند و برای قانونگذار متأهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به سبب متارکه بصورت مجردی زندگی می کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می توانند ثبت نام کنند.
بر اساس مصوبه تازه شورای عالی مسکن، مردان مجرد بالای ۴۵ سال سن (بدون شرط تأهل در زمان تحویل واحد مسکونی) و بیماران خاص با تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امکان ثبت نام در نهضت ملی مسکن را دارند.
همچنین سابقه سکونت برای مهاجران از کلانشهرها، به یکسال تقلیل پیدا کرده است. بدین معنا اگر کسی ساکن کلانشهری بوده و در شهر دیگر، تقاضای مسکن دارد با حدود یکسال سابقه سکونت در همان شهر امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن را دارد. همین طور برای کارکنان دولت و نیروهای نظامی و روحانیون برمبنای حکم اداری و یا برمبنای تشخیص حوزه های علمیه، سابقه سکونت ۵ ساله در طرح نهضت ملی مسکن مورد نیاز نیست. این افراد می توانند به جز تهران در سایر شهرهای کشور از این مزیت بهره مند شوند
افزایش شهرهایی که تامین زمین در آنها انجام شده است نیز در این مرحله در دستور کاراست. تا حالا در بیش از ۷۰۰ شهر ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن انجام شده است که با کوشش های وزارت راه و شهرسازی در تامین اراضی بیشتر این مقدار افزایش خواهد یافت.
شناسایی اراضی بیش از ۲ میلیون واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن
در خصوص تامین زمین نیز با احتساب اراضی شناسایی شده وزارت راه و شهرسازی برای تغییر کاربری و الحاق به محدوده به میزان ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی زمین شناسایی شده است و پیش بینی می شود تا آخر سال ۱۴۰۰ شناسایی زمینهای جدید ادامه داشته باشد.
الزام بانکها به تخصیص ۲۰ درصد از سهمیه خود به بخش مسکن
از دیگر تسهیلگری های دولت سیزدهم افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن بوده است که در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، در کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استانها ۳۵۰ میلیون تومان، در شهرهای کوچک ۳۰۰ میلیون تومان و در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان مصوب شده است. این تسهیلات با تصویب در شورای پول و اعتبار توسط بانک مرکزی به بانکهای عامل ابلاغ گردید و بانکهای عامل مکلف هستند تا ۲۰ درصد تسهیلات خودرا به بخش مسکن اختصاص بدهند. در این خصوص نیز وزارت راه و شهرسازی در همکاری با بانک مسکن و سایر بانکها درصدد است تا با ایجاد اقساط پلکانی شرایط را برای افراد میان درآمدی برای پرداخت تسهیلات فراهم آورد.
همچنین دولت برای تامین مسکن گروههای کم درآمد و پشتیبانی از این اقشار پرداخت یارانه سود تسهیلات را در نظر گرفته است که وزارت راه و شهرسازی هم اکنون مجدانه پیگیر تامین منابع لازم برای پرداخت یارانه سود اقشار کم درآمد جامعه است. در صورت تامین این منابع اقساط تسهیلات در نرخ های سود متفاوت برای دهک های متفاوت درآمدی خواهد بود.
پرداخت اقساط سه سال بعد از ثبت نام
فرآیند خانه دار شدن با بهره گیری از تسهیلات ساخت و نوسازی مسکن در برنامه حمایتی دولت (نهضت ملی مسکن) که اراضی دولتی را مورد استفاده قرار می دهد و هزینه زمین تقریباً صفر می شود، طول دوره انتظار خانوار برای خرید مسکن به شدت کاهش خواهد یافت.
با توجه به این که طول دوره ساخت حداقل ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد و متقاضی باید بعد از دوره مشارکت آغاز به پرداخت اقساط کند عملاً از دو تا سه بعد از ثبت نام نهایی پرداخت اقساط شروع خواهد شد. بدیهی است تا آن زمان درآمد ماهانه خانوار نیز افزایش خواهد یافت و پرداخت اقساط برای خانوار توان پذیر شده و فشار پرداخت اقساط کاهش پیدا می کند.
دولت برای تامین مسکن گروههای کم درآمد و پشتیبانی از این اقشار، پرداخت یارانه سود تسهیلات را در نظر گرفته است که وزارت راه و شهرسازی هم اکنون مجدانه پیگیر تامین منابع لازم برای پرداخت یارانه سود اقشار کم درآمد جامعه است. در صورت تامین این منابع اقساط تسهیلات، در نرخ های سود متفاوت برای دهک های متفاوت درآمدی خواهد بود.
در این مدل تخصیص یارانه نرخ سود به گروههای کم درآمد، رقم اقساط به شدت کم شده و پرداخت آنرا برای خانوار توان پذیر می کند.
تسریع در صدور پروانه ساختمانی
وزارت راه و شهرسازی در توافق با وزارت کشور، شهرداری ها را ملزم کرده است تا حداکثر یک ماه از درخواست، پیش پروانه و یا پروانه ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن را صادر کنند.

1400/10/21
15:46:52
5.0 / 5
103
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.