امروز: ۱۴۰۰/۱۱/۰۸
گزارش هم ماشین؛

فعالیت کریدور شمال-جنوب معطل زیرساخت ریلی یا ترددهای برنامه ای؟

فعالیت کریدور شمال-جنوب معطل زیرساخت ریلی یا ترددهای برنامه ای؟ بااینکه بسیاری معتقدند تکمیل حلقه مفقوده راه آهن رشت-آستارا می تواند به کریدور شمال-جنوب حیات بدهد، اما برخی کارشناسان مشکل اصلی را در بخش های نرم افزاری می دانند نه زیرساخت های ریلی.به گزارش هم ماشین به نقل از مهر، علی بهادری جهرمی سه شنبه ۷ دی ماه از سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور به مسکو با دعوت پوتین در دهه پایانی دی ماه آگاهی داد.
سخنگوی دولت درباره سفر رییس جمهور به مسکو اظهار داشت: آقای پوتین از رییس جمهور کشورمان دعوت کرد که به روسیه سفری داشته باشد بدین جهت رییس جمهور اوایل سال جدید میلادی به روسیه سفر خواهدنمود.
وی در ارتباط با جزییات و زمان سفر رییس جمهور به مسکو، اضافه کرد: در استمرار تعاملات راهبردی ایران و روسیه آقای پوتین از رییس جمهور کشورمان دعوت نمودند تا ایشان سفری به روسیه داشته باشند و اوایل سال آتی میلادی مقرر است این سفر صورت گیرد. این سفر در قالب سیاست کشور در خصوص همکاریهای دو و چند جانبه جهانی با اولویت کشورهای همسایه صورت خواهد گرفت و محوریت مباحث توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری است.
هند، روسیه و آذربایجان هر سه به تکمیل ریل رشت-آستارا علاقه مندند
به گفته برخی کارشناسان، موضوعات در رابطه با ترانزیت و حمل و نقل یکی از موارد مورد مذاکره مقامات سیاسی-اقتصادی ایران و روسیه در مسافرت پیش روی رییس جمهور به مسکو است.
با توجه به این که روس ها در سالهای اخیر به یکی از مصرف کنندگان محصولات کشاورزی و آبزی تولیدکنندگان ایرانی تبدیل گشته اند، لازم است برای حفظ تازگی و سلامت این محصولات، روش های بهینه تری جهت انتقال کالا به این کشور در نظر گرفته شود.
از سوی دیگر، روسیه و هند سالانه ۱۰ میلیارد دلار تبادل کالا دارند که بخش مهمی از آن، صادرات ۷ میلیون تن زغال سنگ روسیه به هند است که از مسیر دریایی و کانال سوئز عبور می کند.
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نمایشگاه حمل و نقل درباب ترانزیت کالاهای روسیه و هند از خاک ایران اظهار نمود: اگر بتوانیم تنها قسمتی از این زغال سنگ را از زیرساخت های حمل و نقلی ایران به بندر چابهار و سپس بنادر هند برسانیم، درآمد هنگفتی از محل ترانزیت برای کشورمان در پی خواهد داشت.
حلقه مفقوده ۱۷۴ کیلومتری راه آهن رشت-آستارا
با توجه به این که بخش زیادی از کالاهای تبادلی میان هند و روسیه، ریل پسند است، بنظر می رسد با اهمیت ترین اقدام برای دستیابی به این هدف (انتقال جابه جایی کالاهای تبادلی هند و روسیه به ایران) تکمیل زیرساخت های حمل و نقلی خصوصاً ریلی است.
در حال حاضر قسمتی از زیرساخت های ریلی کریدور شمال-جنوب که از ایران می گذرد، از بندرعباس تا رشت روی ریل آمده و تنها در قطعه رشت-آستارا این کمبود دیده می شود؛ از آستارای ایران تا آستارای آذربایجان نیز شبکه ریلی راه اندازی شده و تا روسیه این مسیر ادامه می یابد.
برای دستیابی به درآمدهای ترانزیتی کریدور شمال-جنوب، تکمیل حلقه مفقوده ۱۷۴ کیلومتری رشت-آستارا از اولویت های مهم وزارت راه و شهرسازی است.
اهمیت این پروژه به حدی است که مورد استقبال ۳ کشور هند، روسیه و آذربایجان است و حتی آذربایجان قرار بود ۵۰۰ میلیون دلار برای راه اندازی این پروژه سرمایه گذاری کند که به سبب برخی اتفاقات، آذری ها از حضور در این طرح منصرف شدند.
کارشناس ترانزیت: اهمیت اصلاح فرآیندها از راه اندازی زیرساخت های ریلی بیشتر است
علی ضیایی کارشناس اقتصاد حمل و نقل در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره روابط حمل و نقلی ایران و روسیه اظهار نمود: کریدور شمال-جنوب یک منطقه جغرافیایی گسترده ای را شامل می شود که کشورهای مختلفی در جنوب دنیا را به چندین کشور در شمال کره زمین متصل می کند که البته یکی از با اهمیت ترین کشورهای واقع در شمال این کریدور، روسیه است.
وی افزود: مشکلاتی که در روابط تجاری و حمل و نقلی با روس ها داریم، بیشتر از آنکه سخت افزاری باشد، نرم افزاری است. اگر قرار باشد تحول جدی دراین زمینه رقم بخورد، باید عمدتا مسائل نرم افزاری شامل هزینه ها، اقتصاد حمل و نقل، هماهنگی ها، امور گمرکی و تعرفه های ترجیحی و مسائلی از این دست رفع و رجوع شود.
ضیایی رفع کمبودهای زیرساخت و راه اندازی شبکه های حمل و نقلی خصوصاً ریلی و قطعه راه آهن رشت-آستارا را در اولویت بعدی توسعه روابط حمل و نقلی و ترانزیتی ایران-روسیه دانست و اضافه کرد: ایران و روسیه مرز آبی با یکدیگر دارند؛ اگر قرار به ترانزیت زمینی باشد، برخی کشورها واسطه هستند؛ بطورمثال ترددها از غرب دریای خزر با وساطت جمهوری آذربایجان و از شرق دریای خزر، با عبور از «ترکمنستان و قزاقستان» یا «ترکمنستان و ازبکستان» این روابط تکمیل می شود.
وی اشاره کرد: وقتی پای کشور واسط در بین باشد، بطور قطع هزینه ای هم بابت ترانزیت باید به این کشورها پرداخت نماییم که درنتیجه هزینه حمل و نقل کالا افزایش می یابد؛ اما اگر کشور سومی در بین نباشد و جابه جایی ها بدون واسطه بصورت دریایی باشد، هزینه ها به شدت کاهش پیدا می کند که نشان میدهد در کریدور شمال-جنوب باید به سایر گونه های حمل و نقل همچون دریایی هم توجه کرد.
ترانزیت جاده ای ایران-روسیه با عبور از کشورهای واسطه، ممکنست ریسک دخالت آمریکایی ها را داشته باشد
کارشناس اقتصاد حمل و نقل افزود: در توسعه ترانزیت از کریدور شمال-جنوب باید درباب مسائل سیاسی هم هشیار باشیم تا کشورهای واسطه میان ایران و روسیه، تحت نفوذ محور غربی-عبری، اقدام به ایجاد اختلال در ترددها نکنند؛ نمونه بارز آن، مشکلاتی بود که در ماه های گذشته در جاده گوریس-قاپان به وجود آمد که با رایزنی های ایجاد شده، بخش زیادی از این مشکلات مرتفع شده است. ترکمنستان هم مشکلاتی با ترانزیت ایرانیها داشت که قسمتی از آن هنوز مرتفع نشده است.
ایجاد خطوط منظم برنامه ای کشتیرانی و ریلی؛ شریان حیاتی ترانزیت کریدور شمال-جنوب
وی تصریح کرد: اگر قرار به فعال شدن دریای خزر باشد، ایجاد خطوط کشتیرانی منظم برنامه ای میان بنادر ایران و روسیه به دو شکل «کانتینری» و «رو-رو» اصلی ترین اولویت های دو کشور است رو-رو بیشتر جنبه صادراتی و کانتینری عمدتا برای احجام بالای ترانزیتی مورد استفاده می گیرد.
ضیایی با اشاره به اهمیت اصلاح فرآیندها و حذف قوانین و دستورالعمل های دست و پاگیر برای حضور شرکت های خصوصی در زمینه تجارت و راه اندازی کریدور اظهار داشت: راه اندازی کریدور ریسک بالایی دارد و ابتدائا باید بخش دولتی این برنامه منظم کشتیرانی را فعال کند سپس بخش خصوصی وارد آن شود.
وی تاکید کرد: با توجه به این که بندر امیرآباد در شمال به شبکه ریلی متصل است، باید ترددهای قطار برنامه ای منظم میان بندر امیرآباد و بندر شهید رجایی ایجاد شود تا صاحبان کالا تاریخ اعزام قطار و زمان رسیدن آن به مقصد را بدانند ولی هم اکنون این اتفاق در بخش باری ما نیفتاده و درنتیجه راندمان صنعت ریلی ما پایین است. باید تجار روس یا ایرانی بداند در چه زمانی کالای خودرا به بنادر ما در جنوب کشور تحویل دهند و چه تاریخی در بنادر روسیه آنرا تحویل می گیرند.

1400/10/20
23:36:20
5.0 / 5
122
تگهای خبر: آب , اقتصاد , ترانزیت , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
© تمامی حقوق معنوی سایت هم ماشین محفوظ و کپی برداری ممنوع می باشد.
    استفاده از مطالب سایت هم ماشین با ذکر نام و لینک منبع مجاز است.